سرطان ریه جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عدنان خسروی شایع‌ترین علت ایجاد سرطان ریه را مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود دخانیات دانست و گفت: مصرف دخانیات از جمله سیگار، قلیان، تنباکو و تریاک مهمترین عامل در بروز سرطان ریه محسوب می شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آزبست یا پنبه نسوز و آلودگی هوا از دیگر علل ایجاد سرطان ریه دانست و ادامه داد: پنبه نسوز یا آزبست در پشم شیشه، سیمان و سقف‌های سیمانی، لنت ترمز و لوله‌های انتقال آب و فاضلاب وجود دارد و می‌تواند انواع مختلفی از بیماری‌های ریه از جمله سرطان ریه را ایجاد کند، افرادی که با آزبست در تماس هستند نظیر شاغلان در معدن، کارخانه‌های نساجی، مکان‌هایی که از عایق استفاده می‌شود و کارخانه های کشتی سازی در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

وی با اشاره به میزان شیوع سرطان ریه در جهان افزود: بر اساس آمار جهانی سرطان ریه جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان است و همچنین در زنان سومین یا چهارمین سرطان شایع محسوب می‌شود، علایم و نشانه‌های سرطان ریه به صورت تنفسی یا سیستمیک در بیمار بروز می‌کند که علایم تنفسی شامل سرفه، خلط خونی، خس خس سینه، تنگی نفس و خشونت صدا است، از نشانه‌های سیستمیک سرطان ریه علایمی نظیر تب، کاهش وزن، درد قفسه سینه، درد استخوان‌ها، سردرد و اختلال در بلعیدن است که باید مورد توجه قرار گیرد.

خسروی با اشاره به انواع روش‌های تشخیص سرطان ریه اظهار کرد: برای تشخیص این بیماری از روش‌های مختلفی نظیر گرافی ساده قفسه سینه، سی تی اسکن ریه و یا پت اسکن PET-CT استفاده می‌شود، برای تشخیص نهایی بیماری نیاز به نمونه برداری از بافت ریه بیمار است که توسط برونکوسکوپی یا نمونه برداری تحت هدایت سی تی اسکن انجام می‌گیرد.

رییس بخش آنکولوژی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی را از ر وش‌های درمانی این نوع سرطان ذکر کرد و گفت: اگر سرطان محدود به یک ریه بیمار باشد یعنی فقط یک ریه فرد درگیر شده و قابل جراحی به صورت کامل باشد، معمولا  جراحی توصیه می‌شود، در صورتی که بیماری هر دو ریه را درگیر کرده باشد معمولا از  شیمی درمانی و رادیوتراپی برای درمان بیمار استفاده می شود. البته اخیرا درمان‌های جدید ایمونوتراپی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: سرطان ریه به دو نوع سرطان کوچک "SCLC" و سرطان ریه غیر سلول کوچک " NSCLC " تقسیم بندی می‌شود که متاسفانه پیش آگهی سرطان ریه کوچک معمولا بد است و میزان بقا و طول عمر مبتلایان به این نوع سرطان در مواردی که محدود به یک ریه باشد حدود دو سال و در موارد منتشره حدود یک سال است.

به گزارش ایسنا خسروی در پایان اضافه کرد: ۷۰ درصد موارد ابتلا به سرطان ریه از نوع سرطان غیر سلول کوچک هستند، در این نوع سرطان ریه درصورتی که درگیری ریه محدود و قابل جراحی باشد. احتمال بهبودی کامل فرد حدود ۵۰ درصد است. در موارد منتشر بیماری نیز با استفاده از درمان‌های جدید مخصوص ایمونوتراپی در سال‌های اخیر طول عمر بیماران به حدود دو تا سه سال رسیده است، سرطان ریه ارتباط واقعی با ارث ندارد و در بیماران توصیه به بررسی خانواده نمی‌شود، افراد بالای ۵۰ سال درصورت بروز علایم و نشانه‌هایی که ذکر شد حتما برای پیگیری به متخصص ریه مراجعه کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه