انگ اجتماعی عامل پنهان کاری ایدز است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز به بهانه فرارسیدن ۱۱ دسامبر "۱۱ آذر" روز جهانی مبارزه با ایدز گفت: نزدیک به ۴۰ سال از اپیدمی ایدز می‌گذرد و هنوز هم کشورهای زیادی درگیر پیشگیری، کنترل و درمان این پاندمی هستند، کشورهای توسعه یافته توانسته اند بخوبی ایدز را کنترل کنند، متاسفانه در ایران که در تقسیم بندی منطقه جغرافیایی مدیترانه به شرقی و شمال آفریقا، جز شمال آفریقا محسوب می شود، هنوز روند ابتلا به ایدز رو به بالا است در حالیکه قاره آفریقا توانسته این بیماری را تا حدودی کنترل کند.

وی درباره علت روند رو به افزایش ایدز در ایران افزود: اطلاع مردمی درباره بیماری ایدز بسیار کم است و کم کاری رسانه ها در ارائه آگاهی مستمر و شفاف بسیار مشهود است، در نتیجه نبود اطلاع رسانی صحیح، این بیماری نوعی انگ اجتماعی به شمار می‌رود که همین عامل باعث پنهانکاری و مراجعه نکردن مبتلایان برای انجام آزمایش و تست شده است. بر همین مبنا نمی توان بیماران را کشف و شناسایی کرد، کنترل بیماری ایدز با مراجعه مبتلایان امکان پذیر است و در غیر اینصورت نمی توان به دنبال این بیماران گشت.

رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران درباره آمار مبتلایان به ایدز در ایران گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی و تحت درمان هستند این در حالیست که کل مبتلایان ۶۰ تا ۷۰ هزار مورد تخمین زده می شود، تعداد زیادی هنوز نمی دانند مبتلا هستند یا نه و باید جهت تست مراجعه کنند اما از ترس انگ اجتماعی بیماری خود را پنهان می کنند.

محرز در خصوص تعداد مراکز تست ایدز در کشور گفت: بیش از ۲۰۰ مرکز در سراسر کشور وجود دارد که هم تست و هم مشاوره ایدز  رایگان زیر نظر پزشک متخصص انجام می شود، در این مراکز، در صورت مثبت شدن تست مراجعه کننده، به نزدیکترین درمانگاه یا مرکز درمان ایدز معرفی می شود و داروی رایگان در اختیار او قرار می گیرد. اما متاسفانه مردم به دلیل ناآگاهی از این خدمات، از مراجعه سرباز می زنند.

وی اظهار کرد: بیماری ایدز از سه روش تماس جنسی با فرد مبتلا، استفاده از سرنگ مشترک آغشته به خون آلوده و مادر باردار به جنین منتقل می شود، به دلیل ناآگاهی از نحوه انتقال ایدز، هراس از افراد مبتلا زیاد است در حالیکه این افراد در محیط کار هرگز ناقل نیستند زیرا تماس های عادی منتقل نمی‌شود، ایدز از مادر بارداری که تحت درمان است منتقل نمی شود اما در غیر اینصورت جنین هم مبتلا خواهد شد، ایدز دیگر کشنده نیست و بیماران به صورت سرپایی درمان می شوند و در برخی موارد بسیار کم نیاز به بستری پیدا می کنند، این بیماری قابل درمان است، افراد مبتلا می توانند ازدواج کنند به شرط آنکه موضوع را به همسر آینده بگویند و تحت درمان باشند. در این شرایط که یکی از زوج ها مبتلا و دیگری مبتلا نباشد برای بچه دار شدن محدودیتی ندارند.

رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران در پایان درباره وضعیت مبتلایان به ایدز و احتمال ابتلای آنان به کرونا گفت: اچ آی وی مثبت هایی که تحت درمان هستند بخاطر داروهایی که مصرف می کنند از فاکتورهای ایمنی بدنی بالایی برخوردار هستند و در نتیجه ابتلا به کرونای آنان بسیار اندک است، اما افرادی که بیماری خود را پنهان می کنند، در رده افراد با ریسک بالا قرار می گیرند. پس در صورت ابتلا به کرونا به شدت درگیر می شوند و شدت کرونا در این افراد به دلیل سیستم ایمنی بدنی پایین، بیشتر است.

به گزارش ایرنا اول دسامبر "۱۱ آذر ماه" به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شده که حذف انگ و تبعیض، توجه به عموم افراد جامعه جهت دریافت خدمات سلامت بر اساس رویکردهای عدالت محور، از کلیدهای اصلی مواجه با این اپیدمی است.

با توجه به این موارد، موضوع  روز جهانی ایدز امسال «همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک» (responsibility Shared, solidarity Global) نام گرفته است.

روز شمار امسال هفته اطلاع رسانی ایدز عبارت است از:

_ سه شنبه ۱۱ آذر: افزایش تاب آوری سازمانی و افزایش دسترسی به خدمات و مطالعات در شرایط بحران

_ چهارشنبه ۱۲ آذر: خانواده و اچ آی وی

_ پنجشنبه ۱۳ آذر: رسانه و اچ آی وی

_ جمعه ۱۴ آذر: جوانان، نوجوانان و اچ آی وی

_ شنبه ۱۵ آذر: مسئولیت اجتماعی و اچ آی

_ یکشنبه ۱۶ آذر: نقش سازمان ها و اچ آی وی

پایان پیام/

مطالب مشابه