۳۰ درصد از تراکم و تردد درون شهری تهران کاسته شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی با اشاره به ساختار ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونای پایتخت به ارایه گزارشی در خصوص وضعیت بیماری کرونا در تهران و آمار مبتلایان و بستری شدگان پرداخت و گفت: خوشبختانه آمار حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران عدم فاصله گذاری اجتماعی و حمل و نقل عمومی را دو عامل خطر مهم در افزایش شیوع و انتقال کووید ۱۹ برشمرد و گفت: فضاهای مسقف و بدون تهویه مناسب با حضور بیش از ۱۵ نفر از جمله کانون های خطر بیماری محسوب می شوند.

وی به عنوان یکی از مداخلات مهمی که هرچه سریعتر باید انجام پذیرد به افزایش ناوگان اتوبوسرانی و واگن های مترو اشاره کرد که می تواند به طور چشمگیری میزان سرایت بیماری را کاهش دهد، از شنبه شرایط تهران به عنوان شهر نارنجی تلقی می شود اما باید توجه داشت که برخی از محدودیت ها مثل حضور حداکثر ۵۰ درصد کارکنان، تعطیلی برخی مشاغل گروه سه و چهارم، عدم اجرای مراسم و برنامه های تجمعی آیینی همچنان پابرجاست. 

زالی خواستار نگاه ویژه ستاد ملی کرونا به تهران شد و گفت: تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید ۱۹ است و بی تردید کنترل این بیماری در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان پذیر نمی شود.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران بر لزوم اجرای برنامه های راهبردی برای کنترل بیماری نظیر عدم حضور افراد در مجامع غیرضروری، ارایه خدمات مدنی و شهری به صورت الکترونیکی تاکید کرد و ادامه داد: اجرای طرح شهید سلیمانی در تهران به منظور شناسایی و ردیابی سریع بیماری، درمان سریع تر و قرنطینه سازی و ایزولاسیون اولیه و هوشمند انجام می شود.

وی خواستار رفع چالش های استان تهران در حوزه زیرساخت های بهداشتی و درمانی شد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال شاهد افزایش بیش از ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی برای درمان بیماران و همچنین تکمیل و فعال سازی بخشی از ۲۷۰ پروژه بهداشتی مغفول مانده در تهران برای ارتقای ارایه خدمات بهداشتی باشیم.

زالی همچنین در حاشیه نشست ستاد کرونای تهران در جمع خبرنگاران گفت: حدود ۳۰ درصد حمل و نقل عمومی در تهران خلوت تر شده است، بیش از ۱۴۵ هزار بازدید توسط تیم های مشترک با محوریت نیروی انتطامی نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد اصناف پروتکل های بهداشتی را در این محدودیت ۲ هفته رعایت کردند.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: از ورود بیش از ۳۳ هزار خودرو در مبادی ورودی شهر تهران جلوگیری و ۲۵ هزار تردد شبانه در تهران ثبت شد که این موضوعات نشان می دهد نیروی انتظامی نظارت خوبی بر اعمال محدودیت ها داشته است، شرایط استان تهران همچنان ناپایدار و شکننده تلقی می شود و باید با صبر و متانت بیشتر و برنامه سطح بندی شده، تغییرات محدودیت ها در تهران اعمال شود، در صورتی که تهران از روز شنبه آینده به عنوان شهر نارنجی در نظر گرفته شود، تعدادی از محدودیت ها همچنان استمرار می یابد.

وی ابراز امیدواری کرد با ادامه همکاری و مشارکت مردم شاهد کاسته شدن جدی محدودیت ها در تهران باشیم و افزود: مقالات بین المللی تصریح دارند که تجمعات کوچک به خصوص خانوادگی بالاترین نقش را در گسترش و سرایت بیماری دارند، در حال حاضر بسیاری از مراجعان سرپایی و بستری در بیمارستان ها از یک خانواده هستند.

زالی در پایان گفت: در پایان فصل پاییز و ابتدای فصل زمستان معمولا دورهمی های خانوادگی روبه گسترش است که از شهروندان تهرانی تقاضا می شود در این شرایط از حضور در دورهمی ها خودداری کنند، در بیماری های عفونی و اپیدمی با یک حالت روبرو هستیم که آن " بازگشت" است. در این دوران باید محدودیت ها، پروتکل های اجتماعی، راهبردهای بیماریابی، همکاری مردم و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی به دقت رعایت شود تا با پدیده بازگشت مواجه نشویم. در پدیده بازگشت شاخص ها سریع‌تر و بیشتر افزایش پیدا می کند.

در ادامه انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران نیز در این نشست با اشاره به تفاوت وضعیت تهران با سایر استان های کشور از نظر تراکم جمعیتی و زیرساخت های بهداشتی و درمانی گفت: مدیریت بیماری کرونا صرفا مربوط به وزارت بهداشت نیست بلکه یک تعهد برای تمام ارکان نظام است.

به گزارش ایرنا وی در پایان با اشاره به مشارکت ۲۵ سازمان و نهاد مختلف در ستاد مقابله با کرونای پایتخت خاطرنشان کرد: تمام ابزار و توان را برای کنترل و مهار بیماری به کار گرفتیم، مترو و اتوبوس دو گلوگاه اصلی شیوع بیماری در تهران است، اگر حمل و نقل عمومی در تهران به نحوی باشد که فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه