چگونگی تشخیص بیماری آنفولانزای فصلی با کووید ۱۹‌
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمید سوری با بیان اینکه همزمان با آغاز فصل سرما فراوانی آنفولانزای فصلی H۱N۱ افزایش می‌یابد و امسال مشکل مضاعفی مثل کووید۱۹ نگرانی‌ها را بیشتر کرده است گفت: در این میان دو سوال مهم یعنی احتمال ابتلای همزمان به این دو بیماری و نحوه تمیز و تشخیص این دو برای خانواده‌ها و حتی کارکنان سلامت مطرح می‌شود، مطالعات اندک اپیدمیولوژی پاسخ پرسش اول را مثبت می‌داند، این مساله به این معناست که اگرچه امکان رخداد همزمان هر دو بیماری وجود دارد، ولی این احتمال ضعیف است.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به چگونگی تشخیص و تمیز بیماری آنفولانزای فصلی با کووید ۱۹ اظهار کرد: بجز از دست رفتن یا ضعیف شدن حس بویایی و چشایی که از علایم اختصاصی مبتلایان کروناست، بقیه علائم بالینی مانند تب، سرفه، تنگی نفس و بدن درد در هر دو بیماری دیده می‌شود. البته علائمی مانند تب، بدن درد و سردرد، درد قفسه سینه و اختلالات گوارشی در مبتلایان کووید شایع‌تر است.

وی در خصوص نحوه مواجهه با این علایم با بیان اینکه در حالات خفیف هر دو بیماری مراقبت‌های اولیه لازم است افزود: اما در شرایط حاد بر اساس توصیه مرکز کنترل بیماری‌ها، انجام تست پی سی آر توصیه می‌شود، احتمال ابتلای کودکان بزرگتر به کرونا در شرایط یکسان بیشتر از کودکان کوچکتر است، به تعبیری کودکان کوچک‌تر دارای علائم مشابه بیشتر آنفولانزا دارند تا کووید و بالعکس، تب و سرفه شایع‌ترین علامت هر دو بیماری در کودکان گزارش شده است، در حالات شدید بیماری چه کرونا و چه آنفولانزا احتمال مرگ و بستری در آی سی یو تقریبا یکسان بوده و تفاوت معنی داری دیده نمی‌شود. البته مهمترین راهبرد برای هر دو بیماری تمرکز بر پیشگیری و بهداشت عمومی است.

سوری تاکید کرد: خانواده‌ها با دیدن علایم خفیف اولیه در کودکان نباید نگرانی مضاعف داشته و باید آرامش خود را حفظ کنند، والدین باید مراقبت‌های معمول سرماخوردگی را شروع و روند بیماری را پیگیری کنند، البته باید توجه داشت که تشخیص نهایی و تصمیم گیری درمانی با پزشک معالج است و خانواده‌ها تنها با استناد به یافته‌های علمی نباید اقدام درمانی کنند و به محض شدت گرفتن علائم پیش گفته با پزشک کودک خود مشورت کنند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: همچنان عفونت کروناویروس در کودکان و نوجوانان مرگ‌ومیر کمتری داشته و شدت علائم بالینی در آن‌ها کمتر است، با این حال کودکان و نوجوانان دارای سیستم ایمنی ضعیف، سوءتغذیه، بیماری‌های زمینه‌ای و وضعیت بهداشتی ضعیف در معرض خطر بالاتری قرار دارند. نوزادان نارس و تازه متولدشده با وزن کم نیزبه دلیل وضعیت ایمنی ضعیف بدن در معرض خطر هستند.

وی اضافه کرد: کودکان کوچک اغلب برای مراقبت از بهداشت فردی خود وابسته هستند، همچنین عدم درک در مورد اهمیت بهداشت فردی آن‌ها را در معرض ابتلا به عفونت‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. علاوه بر این کودکان کوچک از مفهوم بیماری پاندمی، جدی بودن و اهمیت کلیه اقدامات پیشگیری آگاه نیستند و متأسفانه فعالیت‌های حساس سازی که توسط مؤسسات مختلف دولتی و غیردولتی انجام می‌شود، بیشتر بزرگ‌سالان و جوانان را هدف قرار می‌دهد.

سوری با تاکید بر ارایه آموزش‌های لازم در خصوص مراقبت‌های بهداشتی و فردی به کودکان اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از والدین به‌ندرت درباره عفونت کروناویروس با فرزندان خود بحث و گفت‌وگو می‌کنند؛ لذا همه عوامل فوق منجر به حساسیت سازی ناکافی در کودکان و درنتیجه در معرض خطر ابتلا بودن و همچنین انتشار عفونت توسط آن‌ها می‌شود.

به گزارش ایسنا استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با اشاره به نکته دیگری در این رابطه، گفت: کودکان اغلب با صدای بلند صحبت می‌کنند و شواهد نشان می‌دهد که صحبت کردن با صدای بلند و فریاد زدن ممکن است باعث شیوع عفونت از طریق قطرات "دراپلت" شود، همچنین در بین کودکان لمس صورت، بینی و دهان با دست در حین بازی شایع است که خطر انتقال عفونت کروناویروس را افزایش می‌دهد، لذا این نکات اهمیت ارتقای آموزش گروه کودکان و نوجوانان درباره بهداشت فردی و راه های پیشگیری از انتقال و شیوع بیماری را چند برابر می‌کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه