مردم شب یلدا را مجازی برگزار کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نادر توکلی گفت: باید در مردم این فرهنگ‌سازی ایجاد شود که حساسیت بالایی نسبت به بیماری کرونا داشته باشند و از شرکت در دورهمی‌ها به شدت پرهیز کرده و شب یلدا را مجازی برگزار کنند، در حال حاضر واکسن کرونای دو الی سه شرکت معتبر در مرحله بهره‌برداری است.
 
معاون درمان ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: واکسن‌های روسی و چینی هم هنوز تأیید نشده است، در کشور ما هم تولید واکسن با ویروس کشته شده که شاید متداول‌ترین نوع آن است خوشبختانه وارد مراحل انسانی شده و به این سمت می‌رویم که در سه تا چهار ماه آینده به مرحله تولید برسیم. به امید خدا در سال ۱۴۰۰ واکسن ایرانی را خواهیم داشت. بر واکسن کرونای ما از مراحل درخواست واکسن تا مرحله بهره‌برداری توسط سازمان بهداشت جهانی نظارت شده و خوشبختانه این سازمان مراحل تولید و مرحله آزمایشگاهی آن را تأیید کرده است.

وی افزود: واکسن‌ها یا ویروس کشته‌شده و ضعیف شده یا نوترکیب و شبیه‌سازی شده هستند، واکسن‌های غربی عمدتا نوترکیب هستند، اما لزوما این نیست که این رو‌ش‌ها بهتر باشند و پایداری آنتی‌بادی هیچ کدام هنوز مشخص نیست، در پی اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای دو اتفاق خوب افتاد یکی اینکه مردم همکاری خوبی کردند و حجم زیادی از حمل‌ونقل عمومی تهران تا ۳۵ درصد افت پیدا کرد و ما به شدت تأثیر مثبت آن را در بیمارستان‌ها دیدیم، نکته دوم اجرای طرح شهید سلیمانی با رویکرد محله‌محوری در تهران است که قطعا می‌تواند خیلی کمک‌کننده باشد. اگر این روال ادامه داشته باشد و دستورالعمل‌ها به درستی اجرا شود قطعا پیش‌بینی می‌کنیم به موازات طرح شهید سلیمانی زمستان آرامی داشته باشیم، اما اگر میزان همراهی مردم کمتر شود قطعا پیش‌بینی موج سنگینی را در زمستان خواهیم داشت.

توکلی درخصوص اینکه آیا ممکن است تزریق واکسن برای گروهی ممنوعیت داشته باشد گفت: توزیع واکسن براساس ریسک‌بندی و میزان خطر ابتلا در کشور‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، یک سری ابزار‌ها وجود دارد که در کشور خودمان هم ساخته شده است و از طریق دیتا‌های بیماران با هوش مصنوعی سیستم‌هایی ایجاد می‌شود که شما اطلاعات خودتان را وارد نرم‌افزار می‌کنید و به شما احتمال درصد مرگ با کرونا را نشان می‌دهد. بر این اساس گروه‌هایی که بیشتر در خطر هستند در اولویت قرار می‌گیرند، جدای از آن هم قطعا کادر درمان و گروه‌های پرخطر در اولویت هستند.

معاون درمان ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تأکید کرد: هنوز جهش ژنتیکی ویروس کرونا در ایران اثبات نشده و مطالعه ژنتیکی هم در این خصوص انجام نشده است، درحال حاضر دقت تست‌های پی سی آر بالاتر رفته و تا ۷۰ درصد پاسخ این تست‌ها اعتبار دارد، اما تست‌های سریع هم اختصاصا برای طرح شهید سلیمانی به منظور اجرای طرح غربالگری در نظر گرفته شده و در برنامه‌هایی که استفاده شده به نظر می‌رسد قابل اعتماد است. البته این تست‌ها در بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی توزیع نخواهد شد، زیرا قرار است در غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: پزشکان باید بیماری که تستش مثبت شده را تحت نظر قرار دهند، پزشکان نباید به بیماران بگویند که برو استراحت کن خوب می‌شوی، زیرا به ویژه در روز‌های پنجم تا دهم پایش مداوم و روز به روز بیمار بسیار مهم است. در این شرایط تغذیه مناسب، استراحت و استرس درست بسیار اهمیت دارد. بیماری کرونا با افزایش استرس و اضطراب اوج می‌گیرد. بیشتربخوانید

پایان پیام/

مطالب مشابه