۴۰ درصد از میزان مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های قلبی وعروقی‌ست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی پیشگاهی با اشاره به اهمیت درمان‌های اورژانسی در مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی اظهارکرد: حتی اگر به تعویق انداختن درمان‌ها در مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی کشنده نباشد، بر اثر بی‌توجهی و یا مراجعه دیرهنگام درمان این بیماری می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

وی یکی از مهمترین دلایل عدم مراجعه افرادی که دچار اختلالات قلبی و عروقی هستند به مراکز درمانی را ترس از ابتلا به کرونا دانست وافزود: تاخیر در مراجعه در برخی موارد می‌تواند کشنده باشد و به قیمت جان فرد تمام شود بنابراین آریتمی‌ها و نارسایی‌های قلبی باید فورا درمان شوند، علامت‌های ابتلا به بیماری‌های قلبی باید جدی تلقی شود، فشار در قفسه سینه، تنگی نفس، احساس خفگی در زمان دراز کشیدن، خستگی زودرس و تعریق می‌تواند از علائم و نشانه‌های مشکلات قلبی باشد و باید به محض مشاهده این علائم فورا به مراکز درمانی مراجعه شود.

متخصص قلب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: هر نشانه‌ای از ابتلا به بیماری قلبی به ویژه در افراد بالای ۴۵ سال باید زنگ خطری برای درمان اورژانسی تلقی شود، مبتلایان به بیماری‌های کلیوی و  دیابت نیز باید به محض مشاهده هر علامت هشداردهنده‌ای در اولین فرصت و به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنند، بسیاری از علائم و هشدارها می‌تواند علامتی از بروز بیماری قلبی و یا حتی سکته باشد، با مراجعه به موقع می‌توانیم خدمات مناسبی ارائه دهیم چرا که مراجعه دیرهنگام می‌تواند منجر به فوت و یا عدم ارائه درمان مناسب شود. به طور مثال تاخیر در درمان برخی از مشکلات قلبی می‌تواند بخش مهمی از عضلات قلب را دچار مشکل کند.

پیشگاهی گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال در جامعه مبتلا به فشار خون هستند، خیلی از این افراد به آریتمی و یا گرفتگی عروق نیز مبتلا هستند و طبق روال قبل از شیوع کرونا ماهیانه یا دوماه یکبار به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند، استفاده از بستر فضای مجازی برای چکاپ‌های دوره‌ای راه حل مناسبی برای کاهش تردد به مراکز درمانی است، اگر بیماری قلبی از نظر پزشک متخصص دارای علائم ثابت است، توصیه می‌شود این افراد با مشورت پزشک تعداد مراجعه را به حداقل برسانند، ویروس کرونا ارگان‌های مختلف بدن را درگیر می‌کند، یکی از عوارض ابتلا به کرونا درگیری برخی از ارگان های قلبی و عروقی است چرا که این ویروس در دو مسیر اصلی می‌تواند عملکرد قلب را دچار  اختلال کند.

وی ورود ویروس کرونا به سلول‌های قلب و ریه را از عوارض کرونا دانست و افزود: کرونا می‌تواند عملکرد قلب و عروق را دچاراختلال کند. این ویروس به طور مستقیم وارد سلول‌های ریه و قلب می شود، ماهیچه‌های قلب را ضعیف و تظاهرات نارسایی قلب در فرد ایجاد می‌کند. کرونا در برخی مواقع بستر عروقی را نیز دچار درگیری و اختلال می‌کند و یکی از عارضه‌های آن می‌تواند سکته های مغزی یا قلبی باشد، به دلیل التهابات ثانویه‌ای که در پی بیماری‌های ویروسی در فرد ایجاد می‌شود، مکانیسم‌های التهابی هم می‌تواند تظاهرات قلبی و عروقی را بیش از پیش با اختلال مواجه کند همچنین یکی از عوارض کرونا ایجاد نارسایی قلب، سکته‌های قلبی، آریتمی و لخته  قلبی در افراد بدون سابقه قبلی است.

متخصص قلب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: گروه دوم افرادی هستند که سابقه ابتلا به بیماری قلبی دارند. به طور مثال فردی دچار نارسایی و یا گرفتگی رگ بوده و متاسفانه مبتلا به کرونا نیز می‌شود، ممکن است این افراد دیرتر از سایرین بهبود یابند یا عوارض بیماری در آنها بیشتر باشد و یا حتی منجر به مرگ شود، میانگین سنی امید به زندگی در کشور نسبت به سال‌های پیش بالاتر رفته است، نوع بیماری‌ها و تظاهرات بیماری‌هایی که جامعه با آن روبرو شده همانند سکته‌های مغزی و قلبی نیز نسبت به بالاتر رفتن میانگین امید به زندگی افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا پیشگاهی در پایان رژیم غذایی، وزن و استرس را در میزان عوارض کرونا تاثیرگذار دانست و گفت: کرونا از ابعاد مختلفی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین تلاش برای کاهش تنش و استرس می‌تواند به میزان قابل توجهی از شدت بروز علائم بیماری‌های قلبی بکاهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه