تامین واکسن کرونا از اصلی‌ترین اولویت‌های کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در جلسه تامین واکسن کرونای مورد نیاز کشور که به ریاست وی برگزار شد با تاکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های کشور در مقطع کنونی تامین واکسن کرونا از شرکت‌های معتبر بین‌المللی است گفت: با وجود فشارها و تحریم‌های ظالمانه آمریکا، دولت تمام ظرفیت‌ها و امکانات موجود را برای رفع نیازهای مردم به‌کار گرفته و از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

معاون اول رییس‌جمهوری ضمن قدردانی از فداکاری و زحمات مدیران، پزشکان و کادر درمانی کشور که از زمان شیوع بیماری کرونا تاکنون ادامه دارد‌ گفت: امیدواریم در سریعترین زمان ممکن و با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن کرونای مورد نیاز کشور تأمین و در اختیار مردم قرار گیرد.

وی بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور خارجه را موظف کرد تا با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تأمین منابع مالی و نیز رایزنی‌های لازم برای تأمین واکسن کرونا اقدامات مقتضی را انجام دهند.

جهانگیری با اشاره به توان داخلی شرکت‌ها و دانشمندان کشور در تولید دارو و واکسن خاطرنشان کرد: صنعت دارو در ایران یکی از موفق‌ترین رشته‌های صنعتی است که می‌تواند علاوه بر رفع نیازهای داخلی، ارزآوری قابل توجهی نیز برای کشور داشته باشد، توان شرکت‌های داروسازی کشور در منطقه بی‌نظیر و قابل رقابت با برخی از کشورهای پیشرفته است، حمایت از شرکت‌های دارویی و حفظ بازارهای صادراتی منطقه نی ضروری است.

در ادامه سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه با اشاره به مذاکرات انجام شده با شرکت‌های معتبر تولید کننده واکسن کرونا گفت: در حال حاضر به دنبال تهیه واکسن برای جمعیت هدف در کشور هستیم.

وی با ابراز تاسف از سیاست‌های دولت آمریکا در جلوگیری از انتقال منابع مالی برای خرید واکسن، تصریح کرد: خوشبختانه شرکت‌های داروسازی داخلی توانسته‌اند گام‌های موثری که مورد تائید سازمان بهداشت جهانی نیز واقع شده در بخش تولید واکسن کرونا بردارند و بسیار امیدواریم که در آینده نزدیک بتوانیم با واردات و تولید داخلی واکسن کرونا، نیازهای کشور را تامین کنیم.

به گزارش ایرنا در این جلسه که سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز حضور داشت پس از بحث و تبادل نظر پیرامون راهکارهای تأمین واکسن کرونا، مقرر شد که سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت امور خارجه با محوریت وزارت بهداشت، ‌ درمان و آموزش پزشکی اقدامات لازم را برای تأمین منابع ریالی و ارزی و عقد قرارداد با شرکت‌های معتبر بین المللی سازنده واکسن کرونا انجام داده و در سریعترین زمان ممکن نسبت به تأمین آن اقدام کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه