صدور کارت‌های هوشمند با قابلیت امضای امن برای پزشکان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد جهانگیری در خصوص معطل ماندن نسخه الکتریک گفت: نسخه الکترونیک یکی از مباحث مهم سازمان نظام پزشکی است که باید به خوبی مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم در شرایط کاملا امن از آن استفاده کنیم، مهم‌ترین رکن ایجاد نسخه الکترونیک رفع مشکلات زیرساختی آن است، از پهنای باند گرفته تا تجهیزات فنی باید بیشتر از قبل مورد بررسی  قرار گیرد، تا مشکلات پیش پا افتاده کمتر سد راهمان شوند.

وی افزود: بحث مهم دیگر استنادپذیری مدارک است که در صورت نامعتبر بودن غیر قابل قبول خواهد بودند. این موضوع می تواند  از لحاظ مالی و حقوقی تبعاتی را برای ما داشته باشد. بحث بعدی آموزش و فراگیری موضوع نسخه نویسی الکترونیکی است،‌که باید به آن توجه ویژه ای شود، در بسیاری از شهرستان ها آمادگی لازم برای اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک وجود ندارد که در حال بررسی این موضوع هستیم تا بتوانیم شرایط اجرای این طرح را فراهم کنیم.

معاون نظارت وبرنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: با هماهنگی‌هایی که با سازمان‌های بیمه گر و وزارت بهداشت داشتیم، قرار شد نسخه های الکترونیکی را به صورت گام به گام با مکانیسم‌های تشویقی پیش ببریم تا مشکلات ابتدایی آن رفع شود. با همکاری سازمان‌های نظام پزشکی کل کشور، سازمان‌های بیمه گر و همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار شد، نسخه نویسی الکتریکی در شهرستان ها به خوبی اجرا شود.

جهانگیری گفت: برای اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی دو مکانیسم تشویقی در نظر گرفته ایم، یکی از این موارد ارائه تسهیلات به مراکزی است که امکانات کافی ندارند. طرح تشویقی دیگر این است که بتوانیم پرداخت‌ها را از راه دور و توسط ابزارهای الکتریکی انجام دهیم، با بررسی زیرساخت‌های استنادپذیری در طرح نسخه الکترونیکی توانستیم کارت‌های هوشمندی با قابلیت امضای امن دیجیتال برای پزشکان صادر کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: موضوع تکمیل بودن فرآیند نسخه نویسی الکترونیکی بسیار مهم است که در حال رسیدگی و بررسی آن هستیم تا  این نسخه‌ها بتوانند در داروخانه مورد ارزیابی قرار بگیرند. یکی از نکات اصلی مورد ارزیابی، اعتبار دادن به فرد بیمه شده است که خود به تنهایی یک معقوله مهم محسوب می‌شود، زیرا تمام هویت فرد در این سامانه قرار می‌گیرد و باید امنیت لازم را داشته باشد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.