آخرین وضعیت کرونا در شهرهای کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی با اشاره به جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رییس جمهور برگزار شد، گفت: خوشبختانه امروز گزارش‌های خوبی در ستاد داده شد. ما از پنجم آبان ماه اقداماتی را آغاز کرده بودیم و از یکم آذرماه محدودیت‌ها تشدید شد و بر همین اساس خوشبختانه امروز میزان رعایت پروتکل‌ها به بالای ۹۰ درصد در سطح کشور رسیده که پیامد آن باعث شد که شاهد روند نزولی بیماری هم در حوزه ابتلا و هم در فوت در سطح کشور هستیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: هفته گذشته ۳۴ شهر در کشور قرمز بودند و چهار استان اردبیل، گلستان، گیلان و مازندران نیز قرمز بودند، در این هفته و امروز بر اساس آخرین اطلاعات تنها استان گیلان و مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند. در همین راستا از ۳۴ شهر قرمز، در حال حاضر فقط ۱۲ شهر قرمز هستند.

وی در خصوص این ۱۲ شهر قرمز افزود: از فردا شهرهایی که جزو این لیست ۱۲ تایی نیستند، از وضعیت قرمز خارج خواهند شد. در گیلان چهار شهر آستارا، بندر انزلی، رودسر و تالش قرمز هستند. در مازندران پنج شهر آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه و نکا نیز قرمز هستند. در عین حال شهر زرین دشت در فارس، بافت در کرمان و گمیشان در گلستان نیز در وضعیت قرمز به سر می‌برند که هنوز روند نزولی نداشتند و مردم و مسئولان این شهرها باید بیشترین دقت را داشته باشند.

رئیسی گفت: در عین حال در بین این ۱۲ شهر، پنج شهر است که وضعیت بحرانی دارند؛ این شهرها در گیلان شامل دو شهر آستارا و تالش و در مازندران آمل، گلوگاه و نور هستند، به دنبال اقدامات انجام شده در هفته های اخیر، آخرین وضعیت کشور به این صورت است که در سطح کشور ۱۲ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳۱ شهر نارنجی و ۲۰۵ شهر در وضعیت زرد بیماری کرونا قرار دارند، این خبر خوبی است و نشان دهنده روند رو به کاهش بیماری در کشور است. اما لازم است هشدار و تذکر بسیار جدی نیز داشته باشم؛ ویروس نشان داده که غفلت از آن باعث می شود بیماری سریعا بازگردد، شعله ور شود و به تدریج شهرها، استان‌ها و نهایتا سطح کشور را قرمز کند و کشور را در معرض میزان بالای ابتلا و مرگ و میر بالا قرار دهد. بنابراین به هیچ وجه نباید از این بیماری غفلت کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: اگر اکنون تغییر رنگی در وضعیت شهرها صورت گرفته به دلیل رعایت پروتکل‌ها، زحمات مردم و مسوولان و تعطیلی مشاغلی است که البته فشار زیادی هم به لحاظ اقتصادی به آنها وارد شد. این روند کاهشی نتیجه این همه زحمات است، ۵۱ درصد ابتلا در موارد بیمارستانی و بستری ناشی از دورهمی‌های خانوادگی است، خواهشم آن است که مردم خیلی این موضوع را جدی بگیرند بویژه در شب‌های منتهی به شب یلدا لازم است به این موضوع بسیار توجه شود. اگر غفلتی صورت گیرد تمام دستاوردها را از بین می برد، دورهمی‌ها به هیچ وجه نباید انجام شوند و مردم می توانند به شکل‌های دیگر آن را انجام داده و با اقوام به صورت مجازی در ارتباط باشند.

وی در زمینه محدودیت‌ها افزود: در این مدت تردد خودروها در جاده‌های بین شهری به میزان ۳۱ درصد کاهش پیدا کرده است که بسیار قابل توجه است و بر همین اساس هم تصادفات خسارتی ۴۶ درصد، تصادفات جرحی ۳۰ درصد و تصادفات فوتی ۴۲ درصد کاهش یافته است.

رییسی درباره جریمه‌هایی که به دلیل نقض ممنوعیت تردد از ۹ شب تا ۴ صبح انجام شده است گفت: تاکنون ۶۰۰ هزار جریمه در این زمینه انجام شده است. در بحث تردد خودروها در شهرهای قرمز ۶۰ هزار جریمه، شهرهای نارنجی ۵۲ هزار جریمه انجام شده است. در زمینه خودروها و مسافرت‌های بین جاده‌ای ۷۷۲ هزار خودرو برگشت داده شده‌اند. این خودروها می‌خواستند وارد شهر دیگری شوند که برگردانده شده‌اند. دو میلیون تذکر به خودروها داده شده است.

به گزارش ایسنا سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان اضافه کرد: در زمینه تخلفات اصناف نیز تاکنون ۲۳ هزار پلمب انجام شده است. در نهایت روند کلی کشور خوب است، اما یادمان باشد که کوچکترین غفلت از کرونا می‌تواند بیماری را برگرداند و همه را گرفتار کند. امیدواریم که در آینده بتوانیم این روند کاهشی را ادامه دهیم تا به کمترین میزان ابتلا و مرگ در سطح کشور برسیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.