حتی با وجود واکسن، کرونا ریشه‌کن نمی‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی گفت: در همه‌گیری کرونا، مردم تجارب ارزشمندی به دست آوردند. پس از محدودیت‌های اسفند، فروردین و ماه مبارک رمضان که مردم به خوبی از دستورالعمل‌ها تبعیت کردند، در خانه ماندند و مسافرت نرفتند، در اردیبهشت‌ماه به سمت کنترل بیماری رفتیم و مزد آن زحمات را گرفتیم و بسیاری از بخش‌های کرونا در بیمارستانها تعطیل شدند، اما همان زمان هم خیال خام بود که فکر کنیم کرونا را شکست دادیم و دیگر برایمان خطری ندارد.

عضو کمیته علمی ستاد کرونا ادامه داد: متاسفانه علی‌رغم توفیقات به دست آمده، ساده‌انگاری برخی باعث شد پس از خرداد ماه آمار بیماری روند افزایشی داشته باشد و حتی این فرضیه که اعلام می‌کرد بیماری در تابستان و گرما از بین می‌رود نیز شکست خورد. ما حتی در برخی نقاط مانند استان خوزستان که گرمسیر هم هستند در این فصل با فجایعی روبرو شدیم.

وی با اشاره به روند رو به کاهش بیماری در حال حاضر در کشور افزود: موارد ورودی به بیمارستان کاهش یافته است و حتی در برخی بیمارستان‌ها تعداد موارد جدید بیماری به نصف رسیده است، ولی این موضوع نباید باعث ساده‌انگاری و غفلت از نکاتی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات و... شود. ما فکر می‌کنیم باید این تجربه تاریخی دستیابی موقت به مدیریت بیماری در اردیبهشت ماه، الگوی ما باشد، اگر واکسن کرونا در اختیار جامعه قرار گیرد با رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی می‌توانیم به کنترل بسیار خوب بیماری تا سال آینده امید داسته باشیم، در مورد کرونا به هیچ عنوان نمی‌توان از واژه "ریشه‌کن شدن" استفاده کرد، بیماری کنترل خواهد شد و سپس به شکل یک بیماری بومی مانند سینه‌پهلو و... درمی‌آید اما ریشه‌کن نمی‌شود.

مردانی گفت: دورهمی‌ها یکی از عوامل اصلی انتقال ویروس کرونا هستند، بر اساس بررسی‌ها ۵۰ درصد افراردی که اخیرا به کرونا مبتلا شدند شرح حالی از شرکت در دورهمی را ذکر کرده‌اند. البته سنت شب یلدا برای ما ایرانیان بسیار مهم است بنابراین هر خانواده باید در منزل خودش خوراکی‌های مخصوص این شب مانند انار، هندوانه و... را خریداری کرده و مراسم را با حضور اعضای خانواده برگزار کند. از طرفی اپلیکیشن‌های ارتباطی مختلف این امکان را به ما می‌دهند که با عزیزان و بزرگ‌ترهایمان تماس تصویری برقرار کرده و دورادور این سنت حسنه را انجام دهیم. شب یلدای امسال مانند ۱۳ بدر، عید نوروز و سایر مراسمات و آیین‌ها باید متفاوت باشد و امیدواریم مردم حداکثر همکاری را برای حفظ جان خودشان با ما داشته باشند.

به گزارش ایسنا عضو کمیته علمی کرونا در پایان با اشاره به خستگی کادر درمان پس از حدود ۱۰ ماه مبارزه با کرونا در خط اول بیماری گفت: اکنون پس از محدودیت‌های جدید و کاهش بار بیماری، بارقه‌هایی از امید و لبخند در میان کادر درمان شکل گرفته است که از مردم می‌خواهیم با کمک به ما، این لبخندها را تبدیل به اشک و یأس نکنند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.