فعالیت ۱۶۵۰ شرکت دانش بنیان حوزه سلامت در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرید نجفی در دوازدهمین آیین پویش ره سلامت که با حضور وزیر بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شده و با افتتاح 9 پروژه سلامت، پژوهشی و فناوری در 7 دانشگاه علوم پزشکی کشور همراه است گفت: روز ملی پژوهش و فناوری درواقع یک روز نمادین است که هر سال آن را جشن می گیریم و امروز این تلاش ها با بحث بیماری کووید 19 همراه شده است که در کنار آن پزشکان، پرستاران و تیم بهداشت و درمان کشور با تلاشی خستگی ناپذیر در کنترل این اپیدمی جانفشانی کردند و امروز مفتخر هستیم که از دستاوردهایی رونمایی کنیم که به نوعی به مبحث کووید 19 نیز مرتبط است.

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: رتبه ما در حوزه پژوهش در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است، اما در کنار آن رتبه فناوری ما و رتبه ابداعات و اختراعاتمان فاصله معناداری با رتبه های پژوهشی مان دارد و این موضوع پیام مهمی برایمان دارد، مثلا اینکه چقدر از تحقیقات ما به خلق ثروت و رفاه جامعه منجر می شود یا پرسش هایی از این قبیل که همه آنها به نوعی در مبحث ابداعات، اختراعات و فناوری می تواند ترجمه شود.

وی افزود: رتبه تحقیقاتی و پژوهشی کشور براساس نمایه اسکوپوس، در رشته های مختلف بین 8 تا 15 یا 16 متفاوت بوده است، اما رتبه Global Innovation Index ما در دنیا براساس آخرین رتبه بندی، 67 بوده است که رتبه بسیار پایینی بوده و در شان جمهوری اسلامی ایران نیست. لذا حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم رسالتی مهم در این شرایط است. شاید یکی از بهترین مثال هایی که می توان زد، مبحث اپیدمی کووید 19 است که همه کشورهای دنیا درگیر آن هستند و اینکه دانش کشورمان چقدر به حل این مشکل کمک کرده نیز یک ملاک های بسیار خوب برای سنجش اثربخشی دانش ما در داخل کشور و در کل دنیا است.

نجفی به چند آمار در حوزه فناوری اشاره کرد و گفت: نیاز داریم که کشور در این زمینه شتابان تر از گذشته حرکت کند، در حال حاضر 5500 شرکت دانش بنیان داریم که از این میزان 30 درصد یعنی 1650 شرکت در حوزه سلامت فعالیت دارد. اشتغال زایی که در حوزه شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت داشتیم، 12600 نفر در سطح کشور بوده و رقم کل صادرات که از محل این شرکت ها به دست آمده، حدود 750 میلیون دلار بوده است. تعداد شرکت های صادراتی یعنی شرکت های دانش بنیانی که موفق به صادرات محصولات خود شده اند نیز از 1650 شرکت، 109 شرکت بوده است.
 
سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار کرد: ثبت اختراعات ما و تغییر نگرشی که در سطح دانشگاه ها اتفاق افتاده و زیرساخت هایی که با همت روسای دانشگاه ها و کمک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سطح کشور ایجاد شده از جمله تاسیس اتاق های تمیز، باعث شده در حال حاضر 17 اتاق تمیز فعال دانشگاهی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی به کار خود ادامه دهد که همه اینها به معنای وجود زیرساخت های یک تحول بزرگ و شتاب روزافزون در حوزه فناوری است.

به گزارش وب‌دا وی در پایان با ابراز امیدواری از این که رونمایی از دستاوردهای حوزه پژوهش می تواند سرآغازی بر حرکت های شتابان دیگری باشد، بیان کرد: امروز 9 محصول پژوهشی که همگی تجاری شده و پروانه کسب کرده اند، رونمایی می شود، این حرکت بسیار مهم، با تلاش اعضای هیات علمی 7 دانشگاه علوم پزشکی در کنار دانشجویان شان انجام شده که منجر به تولید محصولاتی گشته که تجاری شده و یا به خارج از کشور صادر می شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه