استفاده بی رویه از سی‌تی‌اسکن باعث ایجاد سونامی سرطان در کشور می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رادمرد گفت‌: در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا در کشور مردم بیش از حد استاندارد اقدام به انجام سی‌تی‌اسکن ریه می کنند که این مسئله باعث به خطر افتادن سلامتی‌شان در دوران پسا کرونا خواهد شد.

عضو انجمن رادیولوژی کشور ادامه داد: هنگامی که مردم و حتی بیماران اقدام به انجام سی‌تی‌اسکن غیر ضروری از ریه می‌کنند اعضای مختلف بدنشان در معرض اشعه قرار می‌گیرد که این کار باعث بروز سرطان‌های معده و سینه در زنان می‌شود و اگر این شرایط ادامه پیدا کند شاهد سونامی سرطان در کشور خواهیم بود.

وی افزود: مردم از همان روز اول ابتلا به بیماری کرونا اقدام به انجام سی‌تی‌اسکن ریه می‌کنند، در کشور‌های اروپایی افراد مشکوک در دوران شیوع بیماری کرونا اقدام به رادیوگرافی می‌کنند که میزان تابش اشعه آن ۷۰ برابر کم‌تر از سی‌تی‌اسکن است و در نتیجه آسیب وارده توسط این روش بر بدن کم‌تر خواهد بود.

رادمرد تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل ارزان بودن قیمت سی‌تی‌اسکن در ایران به خصوص با دفترچه‌های بیمه، مردم بدون هیچ دغدغه‌ای اقدام به انجام سی‌تی‌اسکن ریه می‌کنند و بر خلاف کشور‌های خارجی بدون معطلی و نوبت این کار انجام خواهد شد، مردم نباید از همان روز‌های ابتدایی اقدام به انجام سی‌تی‌اسکن کنند، در کشور آمریکا هزینه انجام سی‌تی‌اسکن بسیار بالا است و به همین دلیل در مواقع ضروری مردم از این روش استفاده می‌کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان عضو انجمن رادیولوژی کشوردر پایان اضافه کرد: در کشور‌های خارجی برای انجام رادیولوژی یا سی‌تی‌اسکن بیماران  هفته‌ها در لیست انتظار هستند و به همین دلیل برای موارد ضروری این کار را انجام می‌دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه