اقدام برای واردات یک میلیون دوز واکسن کرونا از منبع شرقی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کریم همتی در نشستی خبری آخرین جزئیات خرید واکسن از سوی این جمعیت را تشریح کرد و گفت: نیاز کشور به ۱۹ تا ۲۹ میلیون دوز واکسن است، در مورد واکسن تلاش‌هایی انجام شد و پس از  دستور وزیر بهداشت نیز ما به جد تلاش‌های خود را آغاز کردیم. ما از منابع معتبر و البته سورس شرقی برای واردات یک میلیون دوز واکسن اقدام خواهیم کرد چرا که شرایط نگهداری این واکسن‌ها با شرایط ما هماهنگ تر است.

رییس جمعیت هلال احمر ادامه داد: در مورد واکسن‌های اهدایی از کشورهای غربی نیز ما پیگیر موضوع هستیم اما بحث نگهداری این واکسن‌ها مشکل است و ممکن است امکان انتقال آن با هواپیما وجود داشته باشد اما با توجه به دمای منفی ۷۰ درجه در عرضه مشکل خواهیم داشت، به ۱۹ تا ۲۹ میلیون دوز واکسن نیاز داریم، قرار نیست کل کشور واکسینه شوند بلکه افراد آسیب‌ پذیر باید آن را دریافت کنند.

وی با اشاره به برخی نگرانی‌ها پیرامون توزیع واکسن تاکید کرد: سازمان غذا و دارو مانند همیشه بر این موضوع نظارت خواهد کرد و واکسن به دست نیازمندان خواهد رسید، جمعیت هلال احمر یک میلیون دوز واکسن را خریداری خواهد کرد، مابقی واکسن‌ها که حدود ۲۰ میلیون دوز خواهد بود از سوی وزارت بهداشت تامین خواهد شد، میزان واکسن اهدایی نیز حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دوز است.

همتی درباره اینکه چرا با وجود تاکید وزیر بهداشت مبنی بر دنبال کردن اخبار واکسن از سوی شخص وزیر، در مورد واکسن اطلاع رسانی کرده است گفت: این سخن وزیر در مورد تولید واکسن بود، در مورد خرید واکسن شخص وزیر به هلال احمر ماموریت داده است، یک میلیون دوز از چین خریداری خواهیم کرد، ۱۵۰ هزار دوز اهدایی هم مربوط به شرکت فایزر است. 

رییس جمعیت هلال احمر با انتقاد شدید از کشورهای غربی در ایجاد محدودیت برای خرید واکسن گفت: کشورهایی که ادعای آزادی و دموکراسی دارند مانع از دسترسی ما برای خرید واکسن می‌شوند.

وی درباره چرایی خرید واکسن از چین نیز افزود: نه فقط ما بلکه بسیاری از کشورهای منطقه نیز واکسن را از چین خریداری کردند؛ چرا که شرایط این واکسن ها با شرایط کشور ما متناسب تر است.

همتی درباره این که چه ضمانتی وجود دارد که خرید واکسن کرونا از سوی هلال احمر مانند خرید واکسن های آنفولانزا نشود گفت: در مورد آن واکسن ها تحریم ها تاثیر زیادی داشت و امکان انتقال وجه و پرداخت را از ما سلب کرده بود. ما در حال حاضر نیز از طریق برخی از هموطنانمان در خارج از کشور به دنبال تامین این اقلام هستیم. اما آنها هم از ما مبالغ چند میلیون دلاری درخواست می کنند اما حاضر نیستند که به ما ضمانت بدهند.

به گزارش ایسنا رییس جمعیت هلال احمر در پایان در مورد تهیه و تامین انسولین نیز گفت: مشکلاتی وجود داشت که در حال حاضر رفع شد. ما حتی بازدیدهای میدانی نیز انجام دادیم. در حال حاضر مشکلاتی که وجود دارد، این است که مثلا ممکن است فردی ۴ عدد انسولین بخواهد اما داروخانه ۲ عدد را دراختیار او بگذارد. در برخی از هفته ها ما با چنین مشکلاتی روبرو بودیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه