واکسن‌های تولیدی آمریکا، انگلیس و فرانسه به واسطه‌گری کشور ثالث وارد کشور نشود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسینعلی شهریاری در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی گفت: اگر مسئولان ناچار به وارد کردن واکسن مورد تایید کوواکس هستند، خواهشمندیم  به طور دقیق مشخص و اعلام شود که اولا واکسن از چه نوعی است و چه تعداد و چه زمانی و به عنوان محصول کدام کشور وارد خواهد شد و ثانیا منطقی و مورد توقع مردم عزیز است که واردکنندگان این واکسن خارجی "مانند سازندگان واکسن ایرانی" ابتدا واکسن را روی خود و خانواده هایشان تست بفرمایند و در صورت تایید بی ضرر بودن، در اختیار مردم قرار گیرد.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانیرئیس محترم ستاد ملی مبارزه با کرونابا عرض سلام و تحیات؛ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شما و همکاران کادر درمان برای مقابله با بحران کرونا، به عنوان دغدغه کادر درمان، مطالبی را در مورد واکسن کرونا به عرض می رسانیم:

١_ همان گونه که مستحضر هستید بیماری کرونا، به طور مداوم، علایم و عوارض جدیدی از خود نشان می‌دهد و کادر درمان را متحیر می‌کند.به همین قیاس، واکسن آن به خصوص واکسن‌های نسل جدید یعنی واکسن های ژنتیکی "مانند واکسن mRNA تولید شرکت فایزر یا مادرنا" می‌تواند عوارض ناشناخته و گاه جبران ناپذیر به جای بگذارد و هنوز حتی زمان لازم برای مشخص شدن کامل عوارض کوتاه مدت این واکسن ها نیز سپری نشده است.

2_ به گفته متخصصان ژنتیک پزشکی، با توجه به نوپدید بودن واکسن‌های نسل سوم یا ژنتیکی، هنوز نمی‌توان از احتمال ایجاد عوارض جانبی بلندمدت مانند ایجاد تغییرات ژنتیکی در سلول‌های بدن انسان توسط آنها، ایمن بود.

3_ حرف و حدیث‌هایی که در مورد این واکسن‌ها وجود دارد، مانند اذعان رئیس سازمان غذا و دارویی آمریکا به اینکه برای تایید واکسن شرکت فایزر، تحت فشار شدید دولت آمریکا بوده است لزوم این احتیاط عاقلانه را بیشتر می‌کند.

۴_ آیا منطقی است، از کسانی که داروهای ضروری مورد نیاز بیماران کشور ما "مانند بیماران پروانه‌ای و بیماران سرطانی و...." را به بهانه تحریم‌های ظالمانه، از ملت ما دریغ کردند و حالا به ناگهان دلسوز مردم ما شده اند - حتی قبل از تجویز عمومی واکسن در خود آمریکا و انگلیس تعدادی واکسن به صورت خیریه دریافت شود؟ ساده انگاری نیست که جان و سلامتی مردم عزیزمان را به عنوان نمونه آزمایشگاهی، برای انجام فاز سوم امتحان واکسن، در اختیار سازندگان واکسن آمریکایی یا انگلیسی قرار دهیم، آن هم کسانی که رسما، برای خون شهروند ایرانی حرمتی قائل نیستند؟

5_ در پروسه کرونا دیدیم که داروهایی که تائیدیه FDA آمریکا را داشتند، ناکارآمد بودند و بعداز هیاهوها و بازار سیاه فروش آنها، از پروتکل درمانی خارج شدند و قرائنی از بازار گرمی مافیای دارویی در جهت تهییج افکار عمومی برای فشار به دولت‌ها و خرید این داروها وجود داشته است.

۶_ با در نظر گرفتن خطاهای علمی احتمالی مخصوصا در مواقع اضطراری و تعجیل در ساخت این واکسن‌ها، تردید جدی در مورد کار آنی واکسن‌های تازه به بازار آمده در مقابل جهش‌های مکرر ویروس کووید ۱۹، ابهام در خصوص بازه ایمنی‌زایی واکسن و نیز مجهول بودن عوارض درازمدت این واکسن‌ها، علاوه بر عوارض فوری که تاکنون نشان داده‌اند موثر و ایمن بودن واکسن‌های فوق کاملا زیر سوال است.
 
۷_ با توجه به ابهام در بازه ایمنی القائی تمامی واکسن های کرونا و احتمال احتیاج به تکرار واکسن، تولید واکسن ایرانی، برای پوشش نیاز بالای جمعیت داخلی یک ضرورت است و علاوه بر ایجاد افتخار و غرور ملی، می تواند زمینه صادرات و فروش به بخشی از جمعیت جهان هم داشته باشد.

۸_ تحریم ها به هر حال یک واقعیت تلخ عینی است و تا قبل از صحبت‌های مقام معظم رهبری هم، در راه انتقال ارز و یا در اولویت قرارگیری ایران در لیست خرید واکسن، موانع جدی وجود داشته است فلذا تلاش های ارزنده ی دانشمندان و محققان داخلی باید پاس داشته شود.در پایان از شما انتظار می رود علاوه بر اعلام ممنوعیت ورود واکسن از سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه - که به لطف دقت و تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری - مقرر شد، مراقبت بفرمایید که واکسن های تولیدی این کشورها و هر گونه واکسن تولید شده از سوی مراکز غیرقابل اعتماد، به واسطه گری کشور ثالث نیز وارد کشور نشود.
 
اگر مسئولان ناچار به وارد کردن واکسن مورد تایید کوواکس هستند، خواهشمندیم دقیقا مشخص و اعلام شود که اولا واکسن از چه نوعی است و چه تعداد و چه زمانی و به عنوان محصول کدام کشور وارد خواهد شد.ثانیا منطقی و مورد توقع مردم عزیز است که واردکنندگان این واکسن خارجی "مانند سازندگان واکسن ایرانی" ابتدا واکسن را روی خود و خانواده هایشان تست بفرمایند و در صورت تایید بی ضرر بودن، در اختیار مردم قرار گیرد. خبرگزاری خانه ملت

پایان پیام/

مطالب مشابه