اولین کسانی که واکسن کرونا را استفاده می‌کنند، کادر درمان هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید علی فاطمی به سابقه خیلی طولانی ایران در ساخت واکسن اشاره کرد و گفت: ایران از جایگاه ویژه ای در منطقه برخودار است و سال‌های زیادی است که سابقه ساخت واکسن و مایه کوبی را داریم، توجه به معیارهای مورد نیاز برای داشتن یک واکسن استاندارد ضروری است، پارامترهای مختلفی برای دسترسی به یک واکسن استاندارد وجود دارد.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران به شرایط نگهداری واکسن به عنوان اولین پارامتر یک واکسن استاندارد اشاره کرد و گفت: هر کشوری باید شرایط نگهداری واکسن‌ها را بر اساس تأیید آزمایشگاه‌های خودش مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد، پارامتر ایمنی و اثربخشی واکسن‌ها یعنی اینکه عاری از انواع باکتری‌ها و عفونت‌ها و همچنین مواد تب زا باشد، وجود مواد تب زا در واکسن می‌تواند با عارضه برای افراد همراه باشد.

وی با اشاره به برخی افزودنی‌ها در ساخت واکسن‌ها افزود: ممکن است در مواردی شاهد اضافه کردن مواد افزودنی به واکسن‌ها باشیم که می‌تواند منشأ بروز عوارض برای عده‌ای شود. بنابراین، ایمنی محصول از درجه اهمیت بالایی برخودار است، در خصوص فاکتور اثربخشی واکسن، نقش واکسن این است که سیستم ایمنی فرد را در مقابل عامل بیماری زا، بیدار می‌کند و به مقابله با عامل خارجی می‌پردازد.

به گزارش مهر فاطمی در پایان در خصوص اینکه مردم چگونه باید به واکسن ساخت داخل اعتماد کنند گفت: برای ساخت و تولید واکسن در هر کشوری، نهاد نظارتی وجود دارد که این مسئولیت در کشور ما بر عهده سازمان غذا و دارو است، تأیید یک محصول در سازمان غذا و دارو به هیچ عنوان تحت تأثیر نام و برند قرار نمی‌گیرد و اصولاً با کد مجهول به دست پژوهشگر می‌رسد تا مورد بررسی قرار گیرد، آنچه مسلم است، اولین کسانی که واکسن را آزمایش و استفاده می‌کنند، کادر درمان هستند و بعد در اختیار مردم قرار می‌گیرد. بنابراین، وقتی واکسن به بازار می‌آید نباید هیچ گونه نگرانی بابت استفاده آن وجود داشته باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه