در حوزه مددکاری اجتماعی موفق عمل نکرده ایم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مراسم رونمایی از پروتکل های جدید مددکاری اجتماعی در نظام سلامت، سند کسب و کار فرم های مددکاری اجتماعی و معرفی برترین ها به مناسبت روز ملی- جهانی مددکاری صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشکر از زحمات مددکاران اجتماعی به سختی های این کار اشاره کرد و گفت: در ایران به آموزش های اجتماعی آن طور که باید توجه نشده است، مهم ترین نقیصه کشور آموزش ناکافی است، از آنجایی که روند آموزش صحیح نیست، مشکلات متعددی به وجود می آید فهم نسبت به مددکاری باید در همه رشته ها اعم از پزشکی وجود داشته باشد.

وی افزود: متاسفانه علی رغم همه تلاش های صورت گرفته، در حوزه مددکاری موفق عمل نکرده ایم، به عنوان مثال زمانی که از سلامت روان صحبت می شود در مرحله نخست افراد باید اختلالات سلامت روان را شناخته و سپس درباره سلامت روان با آنها صحبت شود؛ ابتدا باید فهم موضوع در افراد ایجاد شود، اگر بخواهیم اقدامی ریشه ای در کشور انجام دهیم باید به همه گروه های پزشکی فهم شناخت مشکلات بیماران را آموزش دهیم، با تصمیم یک پزشک ممکن است سرنوشت انسانی تغییر کند، تنها رایگان کردن هزینه های درمان مشکل آنها را رفع نمی کند، بیان کرد: باید از نظر روحی هم بیماران را آماده کرد. زمانی که پزشکان همه این مولفه ها را نشناسند به خوبی نمی توانند روند درمان را طی کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: مدل های بین المللی مختلفی از درمان در دنیا وجود دارد اما باید بتوانیم همه مدل ها را با توجه به فرهنگ کشور خودمان استفاده و ملی کنیم. باید به دنبال شناسایی بزرگترین مشکل مردم در کشور باشیم، گاهی اوقات بیماری اولویت دوم خانواده محسوب می شود و اگر مسئولان اولویت اول آنها که مسائل اقتصادی است را رفع نکنند، حاضر به درمان نمی شوند، در فرهنگ ما گاهی اوقات افراد حاضرند جان خود را از دست بدهند اما خانواده آنها از نظر مالی در مضیقه نباشند به همین جهت باید ساختاری را برای این افراد در نظر بگیریم.

جان بابایی با تاکید بر ضرورت استفاده از آموزش برای فهم صحیح دانش آموختگان نسبت به مسائل اجتماعی گفت: در ایران بیشتر از مسائل اجتماعی به موضوعات سیاسی پرداخته می شود، هرچند ایرادی ندارد اما باید عقب افتادگی موجود در فهم موضوعات اجتماعی را رفع کنیم، متاسفانه در شناخت مفاهیم قرآن دچار عقب افتادگی هستیم، ما در استفاده از منابع دینی خود هم جفا کرده ایم؛ از ظرفیت دینی که تا این اندازه بضاعت معنوی در بحث انفاق دارد، به خوبی استفاده نکرده ایم، دریایی از ثروت در کشور وجود دارد که مسئولان برای بهره مندی از آنها باید تنها موانع قانونی را رفع کنند، خاطرنشان کرد: باید موضوعات را سیاست گذاری و جهت دهی کنیم. استفاده از ظرفیت مردمی در بالارفتن فرهنگ جامعه هم بسیار موثر خواهد بود.

به گزارش ایسنا در پایان محمد نصیری رییس سازمان داوطلبان هلال احمر با بیان اینکه امروزه همه می دانند که تنها راه مبارزه با شیوع کرونا یک مسیر اجتماعی است نه درمانی گفت: نقش مددکاری اجتماعی در مبارزه با شیوع کرونا کلیدی و اساسی است که همه باید به این نقش اهمیت داده و از آن حمایت کنند، جمعیت هلال احمر به عنوان پشتیبان وزارت بهداشت که طی یک سال گذشته فشار مضاعفی را تحمل کرده است، آمادگی دارد برای توجه به همه شئون مددکاری در این وزارتخانه هم در حوزه پشتیبانی تخصصی و هم در حوزه مالی اقدامات لازم را انجام دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه