گام پنجم بسیج ملی کووید ۱۹ در کشور به زودی آغاز می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جعفر صادق تبریزی گفت: گام پنجم بسیج ملی کووید 19 در کشور به زودی آغاز می شود و در این گام واکسیناسیون عمومی افراد به تدریج با اولویت گروه های پرخطر انجام خواهد شد، در گام چهارم بسیج ملی کووید19 که به نام شهید والامقام سردار سلیمانی مزین شد از اول آذر 99 با همکاری سازمان بسیج مستضعفین و مشارکت بین بخشی نهادهایی همچون هلال احمر  آغاز شد،  68 هزار و 747 تیم با بیش از 230 هزار عضو مشارکت جدی داشتند. 
 
رییس مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: غربالگری 4 میلیون  280 هزار نفر افراد در معرض تماس با فرد تست مثبت در این طرح انجام شد که برای 50 درصد از آنها تست سریع کووید 19 انجام گرفت، حدود 315 هزار نفر که مشمول قرنطینه معکوس بودند و نباید از منزل بیرون می آمدند توسط تیم های مراقبت در منزل به آنها مراجعه و ویزیت درمنزل و مراقبت از آنها انجام و برای بیش از 53 درصد از آنها تست تشخیصی سریع انجام شد، در گام چهارم تیم های نظارتی 6 میلیون و 300 هزار بازدید مشترک با هلال احمر و بسیج انجام دادند که منجر به  618هزار و 700 اخطار و بیش از 38 هزار مورد پلمپ شد. 
 
وی تصریح کرد: تیم های حمایتی که توسط عزیزان بسیج مدیریت می شود نیز بیش از یک و نیم میلیون خانوار آسیب دیده از کرونا را حمایت های معیشتی و فرهنگی کردند، گام چهارم بسیج ملی کووید 19 که با همکاری بسیج مستضعفین و هلال احمر و سایر نهادها انجام شد از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است و به دنبال آن طرح تشدید نظارت ها  و مراقبت ها نیز از ۱۸ اسفند 99 تا 18 فروردین 1400 انجام شد، با پایان یافتن گام چهارم،  گام پنجم بسیج ملی کووید 19 مبتنی بر بیماری یابی، رهگیری و واکسیناسیون عمومی با هدف کلی مدیریت و کنترل اپیدمی کرونا از طریق بیماری یابی فعال و رهگیری حداکثری افراد در معرض تماس نزدیک و واکسیناسیون عمومی کووید-۱۹ از شنبه 21 فروردین 1400 شروع می شود.
 
صادق تبریزی ادامه داد: این گام 6 راهبرد اساسی دارد که توسط دانشگاه های علوم پزشکی کشور با مشارکت بسیج و هلال احمر و بقیه سازمان ها و داوطلبان و سفیران و رابطین سلامت در برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت انجام می شود، این 6 راهبرد عبارتند از بیماری یابی فعال، شناسایی افراد در تماس نزدیک با بیماران و رهگیری هوشمند آنها با روش های مختلف که از فناوری های هوشمند برای شناسایی سریع افراد استفاده می شود، راهبرد دوم واکسیناسیون عمومی کووید19 بر اساس سند ملی وکسیناسیون است که به تدریج میزان واکسیناسیون را افزایش می دهیم تا جمعیت هدف را در زمان پیش بینی شده واکسینه کنیم.
 
رییس مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: برای این منظور همه افراد باید پرونده الکترونیک سلامت داشته باشند و کسانی که ندارند تا پایان اردیبهشت ماه به نزدیکترین خانه بهداشت در روستاها و پایگاه سلامت در شهرها مراجعه کنند و این پرونده را تشکیل دهند، در راهبرد سوم آموزش همگانی با هدف تغییر رفتار انجام خواهد شد و با استفاده از توان همگانی از جمله سازمان بسیج، رسانه ها به ویژه صدا و سیما باید بتوانیم آموزش مناسبی در ارتباط با جداسازی، تهویه مناسب و واکسیناسیون عمومی را داشته باشیم، علاوه بر این باید آموزش سبک زندگی در شرایط کرونا، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک را آموزش دهیم، همچنین از مردم می خواهیم استفاده از درگاه salamat.gov.ir  و سامانه مشاوره ای 4030 را مد نظر قرار دهند.
 
وی افزود: در راهبرد چهارم حفاطت و حمایت از گروه های آسیب پذیر به ویژه سالمندان پرخطر ، مادران باردار، بیماران زمینه ای که نیازمند مراقبت های ویژه هستند. مد نظر قرار می گیرد، در راهبرد پنجم تقویت درمان سرپایی با هدف کاهش موارد بستری و مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان ها انجام می گیرد. به دلیل خریدهای نوروزی و سفرها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی با شیوع مجدد و خیز چهارم کرونا در کشور مواجه هستیم و بیمارستان ها با مراجعه بالای مردم مواجهند که این راهبرد موجب کاهش مراجعات به بیمارستانها خواهد شد، لذا برای موارد سرپایی از مردم می خواهیم به مراکز جامع خدمات سلامت منتخب کووید 19 مراجعه کنند که بیش از 1200 مرکز هستند و در مسیریاب های بلد و نشان آدرس آنها وجود دارد. مردم عزیز ما نشانی این مراکز را از سامانه 4030 نیز می توانند دریافت کنند.
 
به گزارش وبدا صادق تبریزی در پایان راهبرد ششم از گام پنجم بسیج ملی کووید 19 را  نظارت بر پروتکل های بهداشتی و اعمال قانون دانست و گفت: در این راهبرد مردم خودشان باید نظارت مردمی انجام دهند و بر اساس گزارش آنها مداخلات انجام می گیرد. تشدید نظارت ها توسط وزارت بهداشت با مشارکت بسیج و هلال احمر هم انجام می شود. نظارت ها بر سفرهای خارجی و مرزها باید افزایش یابد. مسئولیت پذیری و نظارت سایر دستگاه ها در حیطه وظایف خودشان هم باید انجام شود، امیدواریم که گام پنجم را با کمترین آسیب پشت سر بگذاریم تا ایمنی جمعی با واکسیناسیون عمومی افزایش و شدت ابتلا و مرگها کاهش یابد تا جامعه بتدریج به شرایط قبل از کووید 19 برگردد.

پایان پیام/

مطالب مشابه