پیشنهاد وزیر بهداشت برای تعطیلی دو هفته‌ای برخی مناطق قرمز کرونایی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی گفت: موضوع ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی به اصناف از سال گذشته شروع شده است.در واقع قرارگاه ستاد، محدودیت‌ها را به استانداری‌ها اعلام می‌کند و باید اجرا شوند. محدودیت‌های جدید و بسته شدن اصناف از همین امروز باید اعمال می‌شد و در صورتی که انجام نشده ، این موضوع تخلف است.

وی در خصوص تغییر شاخص رنگ بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت بیان کرد: ما در الگوی بیماری مشاهده می‌کنیم زمانی که تعداد بیماران سرپایی بالا می‌رود، معمولا یک هفته تا ۱۰ روز تعداد بستری‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه بعد ۳ تا ۴ هفته آمار فوتی‌ها بیشتر خواهد شد. به همین دلیل اعلام کردیم معیار فعلی بر اساس بیماران بستری است. در واقع ما به این دلیل که یک گام جلوتر از ویروس حرکت کنیم، باید به سطح یک یعنی میزان بیماران سرپایی برسیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: گام چهارم و ضربتی ما طرح شهید سلیمانی بود که از ۱۸ اسفند تا ۱۸ فروردین زمان اجرای این طرح بود. بعد از آن، گام پنجم ما هست که بحث واکسیناسیون و نظارت بر اجرای دستورالعمل‌ها و تشدید نظارت ها با قدرت و جدیت بیشتر دنبال خواهد شد. همچنین شناسایی ویروس‌های جدید جهش یافته که وزیر بهداشت دستور دادند به همراه جذب نیروی انسانی پیگیری می شود، رسیدن آمار ابتلا به ۲۰ هزار نفر نشان از افزایش میزان تست‌های سریع کروناست. هم اکنون تعداد تست‌های ما به ۱۰ هزار رسیده که برنامه‌هایی برای افزایش بیشتر در نظر گرفته ایم.البته تعداد تست‌های کرونا به بیش از ۱۴۰ هزار عدد در روز رسیده است.

رئیسی ضمن تکذیب صدور اطلاعیه مبنی بر تعطیلی دو هفته ای، از پیشنهاد مکتوب وزیر بهداشت به ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و گفت: خبری تحت عنوان اطلاعیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته‌ای مناطق قرمز و پیش بینی مرگ روزانه ۶۰۰ نفر در هفته‌های آتی منتشر شده بود که صحیح نبود و اطلاعیه‌ای در این مورد صادر نشده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: البته ظرف روز‌های گذشته، مکاتبه وزیر بهداشت با ستاد ملی کرونا و پیشنهاد تعطیلی دو یا چندهفته‌ای برخی مناطق انجام شده است و سابق بر این هم این مکاتبات و پیشنهادات حسب وضعیت و شرایط از سوی وزیر بهداشت مسبوق به سابقه بوده است، طبیعتا مرجع مسئول و مبدا صدور اطلاعیه در مورد تعطیلی و اعمال محدودیت ها، ستاد ملی مقابله با کرونا است و وزارت بهداشت تذکرات و پیشنهادات کارشناسی خود را به این ستاد متناوب ارائه کرده و خواهد کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه