فهرست بازنگری شده کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت جهت اعلان در سال ۱۴۰۰
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، متن این نامه به شرح زیر است؛ 
 
جناب آقای دکتر غلامی
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری 
جناب آقای دکتر حاجی میرزایی
وزیر محترم آموزش و پرورش 
 
به استناد "ماده 48 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)" و "بند ج ماده 7 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه" و در راستای اجرای تکلیف قانونی این وزارت، فهرست کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت جهت اعلان در سال 1400 مورد بازنگری قرار گرفته که بخش محصولات خوراکی آن جهت استحضار به پیوست می باشد.
 
لذا به منظور صیانت از سلامت جامعه خواهشمند است دستور فرمایید ضمن آموزش و اطلاع رسانی، در مورد پذیرایی در مراکز غذاخوری، بوفه های کارکنان، دانشجویان و مراکز آموزشی شبانه روزی از سرو مواد غذایی مندرج در این فهرست ممانعت به عمل آورند. 
 
مواد غذایی مندرج در فهرست مذکور به دلیل کالری بالا "داشتن شکر و روغن افزوده، چربی اشباع و ترانس" یا نمک و همچنین مواد نگهدارنده، به عنوان عوامل بیماری های غیرواگیر محسوب شده و مصرف آنها می تواند در دراز مدت، موجب اضافه وزن، چاقی، فشارخون، دیابت و سایر بیماری های غیرواگیر گردد.
 
دکتر سعید نمکی
 
به گزارش وبدا بر اساس ماده الحاقی 48- طرح الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت،  "هرگونه تولید و واردات و عرضه کالاها و خدمات آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوءمصرف، مشمول عوارض خاص تحت عنوان عوارض سلامت می باشد. فهرست خدمات و اقدامات و کالاهای آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء مصرف توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و درصد عوارض "حداکثر ده درصد ارزش کالا" برای این کالاها در ابتدای هر سال توسط کارگروهی با مسؤولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با عضویت وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تعیین و ابلاغ می‌شود. صددرصد "100%" مبلغ وصولی پس از واریز به خزانه و مبادله موافقتنامه به‌صورت درآمد - هزینه در اختیار دستگاههای اجرائی مربوطه قرار می‌گیرد.
 
 فهرست بازنگری شده کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت سال 1400 در فایل زیر قابل مشاهده است:

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.