تهیه نقشه راه رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهرداد فرخی در نشستی خبری با بیان اینکه براساس ابلاغی که در ۲۸ اسفند از طرف مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه ما ماموریت داده شد که رصدخانه اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ را به ریاست رئیس دانشگاه تشکیل دهند گفت: در اولین اقدام به تاسیس دبیرخانه این رصدخانه اقدام کردیم. 

رییس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ ادامه داد: چهار وظیفه اصلی در این ابلاغ برای دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تعریف شد که یکی از وظایف ما بررسی اثرات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت بر روی پاندمی کووید ۱۹ بود. دومین ماموریت بررسی پیامدهای اجتماعی ناشی از پاندمی کووید ۱۹ بود. اختصاصا یکی از وظایف ما بررسی میزان پذیرش واکسیناسیون در سطح کشور بود، چهارمین بند از این وظایف تولید شواهد علمی در حوزه پیامدهای اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ بود. این چهار وظیفه که بر عهده دانشگاه گذاشته شد براساس آن نقشه راهی را تهیه کردیم که امروز نهایی می شود و آن را فردا ، پس فردا به دفتر وزارت بهداشت اعلام می کنیم. 

وی افزود: در حوزه بررسی وضعیت پذیرش واکسن در کشور یا وضعیت پذیرش ملی واکسیناسیون کارهایی انجام دادیم که گزارش اولیه آن به دفتر وزارت بهداشت ارائه شده است، احتمالا در چند روز آینده می توان به طور عمومی به سمع و نظر همه رساند.، باتوجه به اینکه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برند سلامت اجتماعی در کشور است و ما گرووهای تخصصی سلامت اجتماعی داریم، در تاسیس دبیرخانه سعی کردیم در دبیرخانه مدیران گروه های آموزشی مرتبط با سلامت اجتماعی و روسای مرکز تحقیقات مرتبط با سلامت اجتماعی را در دبیرخانه عضو کنیم و باتوجه به چهار وظیفه ای که در ابلاغ مقام وزارت بود چهار کارگروه تهیه کردیم که هر کدام دارای مسئولی هستند که مسئولین هر چهار گروه از افراد شناخته شده و بسیار معتبر علمی هستند.

فرخی گفت: با تمام کشور و تمام کلان مناطق علمی وزارت بهداشت مکاتباتی انجام دادیم و درخواست شد تا افراد صاحب نظر را به ما معرفی کنند که یا در دبیرخانه و یا کمیته کشوری پیامدهای اجتماعی کووید ۱۹ عضویت داشته باشند، باتوجه به رسالتی که دانشگاه داشت قبل از اینکه ابلاغ از طرف مقام وزارت به دانشگاه داده شود، گروه های آموزشی و مراکز تحقیقاتی ما در این حوزه کار کردند، لذا اولین اقدامی که کردیم جمع آوری مطالعات مراکز تحقیقات و گروههای آموزشی مان بوده است و در حال آنالیز هستیم تا از درون آنها توصیه های لازم در حوزه اجتماعی را برای ستاد ملی کرونا تهیه و ارایه دهیم و سپس در نقشه راه نیز مطالعات لازم یا پژوهشهای لازم که در آینده چه باشند را از گروههای آموزشی و سایر صاحب نظران این حوزه در کشور خواستیم که به ما پیشنهاد دهند و ما بتوانیم از آنها حمایتهای مالی کنیم و این تحقیقات انجام شوند تا توصیه هایی در ادامه مدیریت این پاندمی ارایه کنیم.

رییس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ با اشاره به بحث نابرابری های اجتماعی در این پاندمی گفت: ما نابرابریهای اجتماعی در حوزه سلامت و محیط زیست نه تنها در کشور خود، در تمام دنیا مشاهده می کنیم. اتفاقی که در پاندمی کرونا افتاده این است که نابرابریهایی که موجود بودند "حتی قبل از پاندمی کووید_۱۹" خود را بیشتر نشان دادند. انگار این پاندمی ذره بینی در دستش گرفته و نابرابری ها را بزرگتر نشان می دهد. 

وی تصریح کرد: به طور مثال امروز با پاندمی مواجه هستیم که درمان این عفونت به خوبی معلوم نیست. واکسیناسیون آن سرعت لازم اتفاق نیفتاده و حتی میزان ایمنی که این واکسیناسیون می خواهد بدهد خیلی مشخص نیست، یعنی هرچند که در مقالات معتبر میزان ایمنی ارایه شده اما هنوز به یقین نمی توانیم بگوییم ایمنی این واکسیناسیون چقدر است لذا تنها راه مدیریت کنترل این پاندمی سه دستور اولیه است که راهبرد اصلی در کنترل پاندمی بود، این سه راهبرد در مدلهای اجتماعی متفاوت میزان دستیابی به آنها متفاوت است. این همان نابرابریهایی است که به آن اشاره می کنیم. به  طور مثال اگر بخواهیم هزینه میزان مصرف ماده ضدعفونی کننده ماسک را برای یک خانواده محاسبه کنیم برخی خانواده ها این هزینه برایشان ناچیز است و برخی خانواده ها این یک سوم درآمد یک ماهشان می شود و  این اولین شکاف اجتماعی است که در این پاندمی می توانیم مشاهده کنیم.

به گزارش ایسنا فرخی در پایان اضافه کرد: کسانی هستند که از شروع پاندمی با ماشین شخصی شان به سرکار می روند و سرکارشان نیز محیط باز است و فاصله اجتماعی رعایت می شود اما برخی حتما باید سوار مترو و تاکسی و اتوبوسهای شرکت واحد شوند، لذا برخی از موضوعات در این حوزه بسیار روشن است اما اینکه اندازه گیری کنیم که چقدر روی پاندمی اثر داشته و پاندمی چقدر نابرابری ها را بیشتر کرده است یکی از رسالت های اصلی این دبیرخانه است که آن را شروع کردیم و در آینده حداقل رصدخانه هستیم و با دیده بانی مسایل را می بینیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.