شرایط گیلان خوب نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی امروز طی سفر یکروزه به استان گیلان ابتدا با حضور در مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت "سانتر کرونا" روند ارایه خدمات درمانی و وضعیت بیماران کووید۱۹ بستری در این مرکز را مورد بررسی قرار داد و با اشاره به وضعیت رنگ بندی استان ها در بحران کرونا گفت: در خصوص تغییر رنگ بندی شهرها، همه مردم باید تلاش کنند. زیرا وزارت بهداشت به تنهایی توان مقابله با این بیماری را ندارد. وظیفه اصلی وزارت بهداشت در حال حاضر بهبود ظرفیت تخت های آی سی یو در بیمارستان ها و سیستم اکسیژن رسانی برای بیماران کرونایی است.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: برای خروج از وضعیت کنونی، همراهی مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی نقش موثری دارد، اکثر کسانی که مبتلا به کووید۱۹ هستند، یا بر اثر شرکت در مهمانی ها و دید و بازدیدهای خانوادگی عید بوده یا استفاده مسافران از رستوران ها بوده است.

وی با اشاره به وضعیت قرمز استان گیلان اظهار کرد: شرایط گیلان متاسفانه خوب نیست، در حال حاضر نزدیک به نهصد بیمار در بیمارستانهای گیلان بستری هستند که امیدواریم هر چه زودتر، این روند متوقف شود، مسئولان حوزه بهداشت و درمان نیز در تلاش هستند تا با افزایش ظرفیت تخت ها  و تامین  تجهیزات موردنیاز، بتوانند  خدمات درمانی مناسب را به مردم ارایه کنند.

جان بابایی با ابراز رضایتمندی از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مدیریت بحران کرونا در مراکز درمانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ارایه خدمات درمانی، آمادگی کامل دارد و  تمام زیرساخت ها را برای کنترل بار کرونا آماده کرده است و از این بابت جای نگرانی نیست، با تعطیلی مشاغل و بستن تالارهای عروسی و رستوران ها و..... مشکل حل نمی شود. بلکه همانطور که در پیک های قبلی با مشارکت خوب مردم، توانستیم بحران کرونا را مدیریت کنیم، در حال حاضر نیز همراهی بیش از پیش مردم  برای خروج از وضعیت قرمز و شکستن این موج، بسیار حایز اهمیت است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در صورت افزایش بیماران یا مرگ و میرها، توسعه زیرساخت ها یا مرگ و میرها، قابل جبران نیست، امیدواریم با همراهی مردم و رعایت توصیه های بهداشتی، بتوانیم هرچه سریعتر این روند را در  استان گیلان و در سطح کشور معکوس کنیم و شاهد کاهش بیماران بستری و بار بیماری باشیم.

وی همچنین با حضور در شهرستان لاهیجان ضمن بازدید از بیمارستان دکتر پیروز روند ارایه خدمات درمان در این مرکز را مورد بررسی قرار داد و با تاکید بر ارائه مراقبت‌های منظم و چرخشی در بین بخش ها، ضرورت رعایت کامل پروتکل ها از سوی کادر درمان و همچنین همراهان بیمار را نیز مورد تاکید قرار داد و با اشاره به خستگی کادر درمان در ایام بحران کرونا، ضرورت افزایش مراکز درمان سرپایی و کم کردن بار بیماری در بخش های اورژانس و ICU را حایز اهمیت دانست.

جان بابایی با اشاره به کیفیت پایین سیلندرهای اکسیژن، ضمن تاکید بر نظارت مستمر و کیفیت سنجی اکسیژن ها ،خواستار افزایش توان واحد های تولیدی اکسیژن و محدود کردن اکسیژن واحدهای صنعتی از سوی استانداری گیلان شد.

به گزارش ایسنا معاون وزیر بهداشت در پایان با حضور در بخش ICU بیمارستان پیروز، ضمن بررسی روند ارایه خدمات درمانی به بیماران بستری در این بخش، با اشاره به شرایط حاد موجود تاکید کرد: پزشکان مقیم بخش ICU ، بایستی به صورت شبانه روزی حداقل تا یک ماه در بخش مراقبت های ویژه حاضر باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه