هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی با حضور در ستاد مقابله با کرونا استان همدان با اشاره به پوشش واکسیناسیون قوی در اردیبهشت گفت: هرچند برخی در عرصه واکسیناسیون ایران خباثت می‌کنند و به تشویش اذهان عمومی می‌پردازند اما تا ۲۰ روز دیگر با پوشش بالای واکسیناسیون با واکسن وارداتی و واکسن تولید داخل، روسیاهی برای آنها خواهد ماند.

وی افزود: امروز گرفتار موج سنگین از یک ابتلای سنگین با یک ویروس به شدت ساری، هستیم، پیش‌تر گفته بودم که خودتان را برای درگیری با یکی از سنگین‌ترین مهاجمین بیولوژیک جهان تا به امروز آماده کنید و تمام این روزها را با توجه به رصد ۱۴ ماهه و اصول علمی پیش‌بینی کرده بودم، هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد کما اینکه وضع این هفته از هفته قبل بدتر است و ما روزهای به شدت سختی داریم، ما در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم و با وجود اینکه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۹۷ ارز گرفتیم اما هم‌اکنون در هیچ کجای کشور کمبود دارو نداریم که البته این به معنای مصرف دارو خارج از پروتکل‌ها نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به میران فوتی‌های کووید ۱۹ همدان در ایام عید نوروز ادامه داد: همدان در شب عید تنها هفت بیمار داشت در حالی که شب گذشته ۱۴۵۲ بیمار از انواع بسیار خطرناک این ویروس در این استان بستری شدند که در بین آنها اقشار مختلف مردم از سرباز، مردم و مسئولین به چشم می‌خورد، ما سیاسی نیستیم و برای تضعیف و یا تقویت جریان سیاسی گام برنداشتیم. برای ما مصالح ملی و عزت جمهوری اسلامی و سلامت مردم مهم است. وزارت بهداشت و دولت و رهبری کرونا را نباختند. با توجه به دلایل متعددی که به آنها ایمان دارم، با استمرار آبرومندانه جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی، این فاز را خواهیم برد اما گفتمان ما بر این است که این فاز سنگین می‌تواند کشور را درنوردد و ما را گرفتار کند و این یک نظر کارشناسی است.

نمکی گفت: شاید سیاست مداران از این آشفته بازار استفاده یا سوءاستفاده کنند اما این مشکل ما نیست. ما در نظر کارشناسی خود غرض و یک سو نگری نداریم و اگر روزی وزارت بهداشت خارج از این محدوده پا گذاشت فاتحه آن خوانده است، ایام سخت امروز را پیش بینی کرده بودم و می‌دانستم اگر برخی مسائل را رعایت نکنیم در چه گرداب سنگینی گرفتار خواهیم شد. کالبد شکافی بحث‌ها باعث رنجش برخی می‌شود و ما خاموش می‌شویم. برخی سیاست زدگی می‌کنند و از هر واژه‌ای با بهره‌برداری سیاسی برای زدن رقبا استفاده می‌کنند و اینگونه مملکتی که پر چالش است و مردمی که مشکلات عدیده‌ای دارند را به چالش وارد می‌کنند.

وی اظهار کرد: تلاش کردم در این مدت خون بخورم و خاموش بنشینم، همکارانم ۱۴ ماه روز و شب خوش نداشتند و التماس می‌کنم به اینها رحم کنیم و تاب آوری اینها را ببینیم. همکارانم در همدان سه موج کووید را آنقدر زیبا و مدبرانه مدیریت کردند که کسی متوجه آن نشد. شاید این شیوه‌های بی‌سر و صدا و مدبرانه است که برخی تصور می‌کنند ما کاری نمی‌کنیم. قطعا در توفیق عمل ما در این موج‌ها دعای مومنین و نیک نفسان بی‌تاثیر نبوده اما برخی فکر می‌کنند این امواج تنها با دعا و ورد خنثی می‌شود و عملکرد گرایی همکاران ما را نمی‌بینند.

وزیر بهداشت گفت: شاید نمی‌بینند همکاران من در همدان دیشب تا صبح چه کشیدند و علیرغم اینکه ۱۳ دستگاه اکسیژن ساز تهیه کرده و ۱۱ عدد نصب و دوتای آن در حال نصب است؛ رئیس این دانشگاه علوم پزشکی به چه کسانی برای کپسول اکسیژن ساز التماس کرد. که می‌داند در این ماه‌ها چه بر سر این کادر نجیب بهداشت و درمان گذشت؟.  چه مریض‌ها و شهیدان و محرومیت‌ها که نداشتیم و کسانی را از دست دادیم که جای خالی آنها پر نمی‌شود، از روز نخستی که پرستاری شعار "ما گر ز سر بریده می‌ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم" را بر پشت لباس پرستار دیگر نوشت، عده‌ای متوجه نشدند چه کسانی در این عرصه با کووید ۱۹ مقابله می‌کنند و هنوز هم خیلی‌ها متوجه نیستند. این عشق و این حرارت چنان ارزشمند است که با سخت‌ترین سختی‌ها خاموش نمی‌شود.

نمکی ادامه داد: می‌دانستم همکاران نفس بریده‌ام دچار چه موج سنگینی خواهند شد و از این رو روزهای سختی با سوزن درون گذراندم، می‌دانستیم مواجهه با ویروس جهش یافته، چموش و سرکشی که NHS انگلیس "سرویس بهداشت ملی انگلستان" را به زانو درآورده، تمهیدات خود را می‌خواهد و نمی‌توانیم در مواجهه با آن برنامه‌ای نداشته باشیم. از ین رو "تشدید بیماریابی" را در قالب طرح شهید سلیمانی نوشتیم و لازمه آن جمعیت ساکن بود که مواج و سیال نباشد. چه جای دلخوری است وقتی تقاضا کردیم که جمعیت مواج عامل عدم اجرای این پروژه است.

وی به بیان دلایل اعتماد مردم به وزارت بهداشت پرداخت و افزود: از جمله این دلایل این است که وزارت بهداشت در اوج تحریم‌های ظالمانه توانست کرونا را مدیریت و میزان مرگ را به سمت یک رقمی ببرد. همچنین با مردم صریح و راست هرچه بود را گفت و از مردم چیزی پنهان نکرد. بزرگ‌ترین سرمایه حکومت‌ها حکمرانی مردمی است و اگر مردم را نداشته باشیم هیچی نداریم، کالبد شکافی آنچه گذشته است دردی از این مملکت دوا نمی‌کند، گاهی در دو یا سه استان پیک به تناوب داشتیم که به خوبی آن را مدیریت می‌کردیم. امروز خوشه چین خرمن آتش گرفته‌ایم. آتشی به نیستان سلامت کشور افتاده است. کالبد شکافی اینکه چرا افتاد و چه می‌شد نیفتد را به تیم‌های کارشناسی می‌سپارم تا قضاوت کنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اهل زانو زدن در برابر هیچ مشکلی نیستیم، کمااینکه در دفاع مقدس نیز بچه‌ها ایستادگی کردند و اینجا هم اثبات می‌کنیم که علیرغم فشارها و تهدیدهایی که نظام سلامت را محاصره کرده است زانو نمی‌زنیم. اگرچه ویروس نسبت به سال گذشته خشن‌تر و مهاجم‌تر است اما ما نسبت به سال قبل آورده ارزشمندتری داریم. هرچند اگر هرکسی در دنیا بگوید امروز ویروس را خوب شناخته، نشانه جهالت اوست. این ویروس ناشناخته است و به نظر بنده حالا حالاها بشریت با آن گرفتار است، وظیفه ما همواره ایجاد خوف نیست. خداوند چنین توصیه‌ای نکرده و خوف مستمر باعث فروپاشی اذهان مردم و خودمان می‌شود. با توسل به پروردگار از این مرحله به امیدواری عبور خواهیم کرد.

نمکی گفت: یک دلی میان مدیریت استان همدان و دانشگاه علوم پزشکی و امام جمعه  استان و ... شکل گرفته است که بزرگترین پشتوانه دستیابی به موفقیت است، خطاب به مسئولین ستاد مقابله با کرونا استان همدان، پرهیز از سیاست زدگی و و تن دادن به امواج سیاسی را باید به شدت مراقبت کنیم. هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم عده‌ای از کاسبان سیاست تفسیرها و تحلیل‌ها و تخریب‌هایی ارائه می‌دهند. از تخریب نترسید. عده‌ای با کل نظام جمهوری اسلامی ایران بد هستند، برخی رسانه‌ها روزی که فلان کشور مرگ ۱۸۰۰ و یا ۲۰۰۰ تا داشتند یک شب میزگرد نگذاشتند اما اینجا تا میزان مرگ از ۱۰۰ بالاتر می‌رود دانشمندان نشان‌دار را دعوت و تحلیل متعدد ارائه می‌دهند. عده‌ای با شخص رهبری مخالف‌اند به طوری که هنگامی که ایشان در حمایت از مدافعین سلامت فرمایشی می‌کنند به ما حمله ناجوان‌مردانه می‌شود.

وی اظهار کرد: عده‌ای با دولت خوب نیستند، افزود: عده‌ای نیز با شخص بنده خوب نیستند و خدا انشالله به همه ما انصاف دهد. اگر عاقل باشند برای تخریب من که سرباز کوچک جمهوری اسلامی هستم وقت نمی‌گذارند. زدن من اشتباه استراتژیک است، این حجمه‌ها وجود دارد اما شما صبوری کنید. من از روز نخست بیماری دعای "رب شهری صدری" موسی را با خود تکرار می‌کنم. معامله با خدا شیرین ترین نوع معامله است و خداوند به گونه‌ای درهایی را به رویتان باز می‌کند که فکرش را نمی‌کنید. ما در سالهای تحریم این همه تخت بیمارستانی افزایش دادیم، در سال کرونا شش سی‌تی‌اسکن به همدان فرستادیم، حقوق پرستاران را 2.5 برابر کردیم و... اینها همگی لطف خداوند و نشانه رحمت الهی است.

وزیر بهداشت خطاب به مسئولین ستاد مقابله با کرونا استان همدان گفت: توصیه من به شما عزیزان گوش نسپردن به آوای تفرقه است. وارد جریانات سیاسی نشوید. برخی برای دو رای حاضرند منافع ملی را به شدت زیر سوال ببرند.

نمکی تاکید کرد: حتما باید توسعه درمانگاه‌ها و مراکز ۱۶ ساعته، انجام تست در این مراکز و درمان سرپایی را مدنظر قرار دهیم چراکه اینها مهم‌ترین راهکار کاهش فشار بیمارستان است. همچنین حتما باید برای مریض بستری تست PCR انجام شود. عمل‌های الکتیو "عمل‌های غیر اورژانسی" را تعطیل کردیم و زمانی که اوضاع بهتر شود بخش غیر کرونایی را فعال می‌کنیم، در جمهوری اسلامی نباید بگذاریم بیماری پشت درهای بیمارستان سرگردان باشد ولو اینکه تا الان نگذاشتیم و این آبرو را باید حفظ کنیم. ما بیش از ۲۰۰ هزار افاغنه بدون کارت را در این مملکت رایگان درمان کردیم. اگر می‌خواهید تختی را در بیمارستان راه بیاندازید انجام دهید، من تعهد می‌دهم تا ۱۰ روز دیگر پولتان را می‌دهم.

وی با تاکید بر پیگیری مریض‌های ترخیص شده افزود: حتما کمیته‌ای برای ترخیص مریض بگذارید، با تشکیل کمیته تنفسی، اکسیژن و ترخیص به شرط پیگیری مریض در منزل این کار را انجام دهید. ویروس جهش یافته پس از روز هشتم و نهم در عرض دو روز ریه را پر می‌کند. از این رو  پس از ترخیص مریض با حال خوش، حتما سوپروایزی برای پرسیدن حال مریض‌ها قرار دهید تا در صورت لزوم مریض به بیمارستان بازگردد. این تجربه اثبات شده است.

به گزارش ایسنا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: سرعت ابتلای ویروس از سرعت گام‌های ما بالاتر است و هنر ما باید این باشد که مریض سرپایی بستری نشود و مریض بستری به سمت مرگ ومیر نرود. مرگ ومیر غم انگیز ترین شاخص ما است.  خواهش دارم در مسائل آموزشی و پژوهشی  کووید را در تمام مسائل در نظر بگیرید. همه باید در کنار مریض کووید باشند، ازشما عزیزان پاک طینت در این شب‌های پر فیض التماس دعا دارم. انشالله واکسیناسیون کادر درمان را در کل کشور تمام می‌کنیم. تردیدی ندارم با عزم و نیت شما بزرگواران موج چهارم را به خوبی سپری خواهیم کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.