توزیع ناعادلانه واکسن های کووید ۱۹ در دنیا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست بلند پایه مجمع سیاستگذاری هلسینکی با محوریت تقویت همکاریهای کشورهای اروپایی، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در حوزه پاندمی کووید 19 که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد گفت: در ابتدا، می خواهم از وزیر محترم امور خانواده و خدمات اجتماعی فنلاند، خانم کریستا کیورو، برای برگزاری چنین جلسه ای به منظور همکاری چند جانبه در مدیریت موج های بعدی کووید 19 و همه گیری های آینده تشکر کنم. بیش از 15 ماه است که جهان با کووید 19 در حال جنگیدن است. در این مدت، حدود 135 میلیون نفر در جهان آلوده شدند که از این تعداد حدود سه میلیون نفر نیز جان باختند.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: سلامتی هیچ مرز سیاسی و جغرافیایی نمی شناسد و درد و مشکلات گروهی از مردم در یک طرف جهان با مشکلات افراد در سایر نقاط در هم تنیده است، پاندمی بیماری کووید 19 به سرعت جهان را فرا گرفت و درسهای زیادی را در سطح ملی، منطقه ای و جهانی به ما آموخت که نشان دهنده عدم آمادگی جامعه جهانی برای مقابله با یک پاندمی بود، آمادگی جهانی و واکنش سریع باید در راس دستور کار دولت ها و آژانس های بین المللی برای دهه های آینده باشد. رهبری، همبستگی، همکاری بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی بین کشورها ابزارهای لازم برای مدیریت بیماری همه گیر کووید 19 است.
 
وی افزود: توزیع ناعادلانه واکسن های کووید 19 روی زشت دنیای ناعادلانه ما را نشان داد، به طوری که تقریباً 80 درصد واکسن های تزریقی در 10 کشور پیشرفته است، درحالیکه 18 کشور با درآمد پایین و متوسط هنوز واکسنی دریافت نکرده اند، بدیهی است که این اتفاق برایCOVAX ،WHO ،GAVI ، CEPI و همه سازمانهای بین المللی یک ناکامی است. ما باید با شفافیت، همکاری و همبستگی بر این بی عدالتی غلبه کنیم، تا زمانیکه کل جهان ایمن نشده و ویروس در جایی در حال گردش است، خطر جهش و تهدید سلامت کشورهای ایمن شده وجود دارد. بنابراین، با توجه به درس هایی که تاکنون آموخته ایم، در این زمان بخصوص، ما فقط یک راه حل داریم؛ همکاری همه ملت ها برای واکسیناسیون همه و حفظ اقدامات دقیق بهداشت عمومی برای شکست این همه گیری.
 
نمکی ادامه داد: امروز، من با خشنودی اعلام می دارم که با وجود همه محدودیت ها، تحریم های یک جانبه غیرقانونی علیه مردم من و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها، ما موفق به تولید ملی همه نیازها برای مبارزه با کووید 19 از جمله لوازم حفاظت شخصی، کیت های آزمایش، تجهیزات، دستگاه های پزشکی، داروها و از همه مهمتر شش پلتفرم واکسن کاملاً بومی، چهار قرارداد تولید و تولید مشترک، شدیم و این محصولات بومی در واکسیناسیون انبوه در ماه های آینده استفاده خواهند شد.
 
به گزارش وبدا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: پاندمی کووید 19 یک چالش جهانی با یک راه حل جهانی است. راه حل های ملی فقط می توانند به طور موقت کمک کنند. از طریق تقویت رهبری WHO، سرمایه گذاری بیشتر در تیم های واکنش سریع، به اشتراک گذاری داده ها، شفافیت و معتبرسازی داده ها در قالب های توافق شده برای غلبه بر موانع قانونی به نفع سلامت مردم، و انتقال تکنولوژی به کشورهای با درامد کم و متوسط، می توان موفق به شکست این پاندمی شد، امیدوارم این همکاری میان کشورهای منطقه منا، خلیج فارس، اروپا و WHO نتایج مثبتی داشته باشد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.