واکسن‌های وارداتی کرونا از سوی بخش خصوصی باید رایگان به مردم تزریق شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسینعلی شهریاری در جریان بازدید از فرایند تولید کیت‌های تشخیصی شرکت نویان نگین پارسیان در جمع خبرنگاران گفت: تمام هدف ما از این که اصل ۴۴ قانون اساسی را اجرا کنیم ‌این است که واگذاری‌ها و تصدی‌گری‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شود چرا که در قانون این مساله ثابت شده است، در شرکت‌ها جوانان و دانشمندانی وجود دارند که توان بسیار زیادی دارند و اگر به نخبگان خود اعتماد کنیم در تمام زمینه‌ها خودکفا خواهیم شد. 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اقدامی که در شرکت نویان نگین پارسیان صورت گرفت گفت: امیدوارم که برنامه‌های اجرایی این شرکت به سرانجام برسد و موانع موجود را با توجه به شعار سال برطرف کنیم. 

وی در واکنش به اینکه واگذاری امور سلامت مردم به بخش خصوصی هزینه‌ها را افزایش می‌دهد افزود: ما موافق افزایش هزینه‌ها نیستیم، بلکه می‌گوییم امور واگذار شوند اما برای مردم هزینه‌ای نداشته باشند یعنی بیمه‌ها باید تقویت شود. مشکل ما در بیمه است ما صنعت بیمه نداریم بلکه یک صندوق است که در آن پول قرار می‌گیرد و در بیمه‌ها مشکل داریم. در نهایت دولت باید نظارت داشته باشد تا هزینه‌ها از جیب مردم پرداخت نشود، اما خود دولت تصدی‌گری نداشته باشد. 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره واردات واکسن گفت: به شدت مخالف این هستم واکسن را بیاورند و پول‌دارها واکسن بزنند و فقرا نه. در این باره در مجلس موضع‌گیری خواهیم کرد. اشکالی ندارد که بخش خصوصی نسبت به واردات واکسن اقدام کند اما آن را در اختیار دولت بگذارد و دولت با وظیفه حاکمیتی خود به مردم به صورت رایگان تزریق کند. 

شهریاری گفت: برخی مواقع ممکن است دولت نتواند برخی چیزها را به دلیل تحریم‌ها وارد کند و ممکن است بخش خصوصی بتواند این کار را انجام دهد و باید از این ظرفیت استفاده کنیم اما نه اینکه جیب مردم را خالی کنند و بعد بگویند در جمهوری اسلامی این عدالت در سلامت است که اگر چنین اتفاقی رخ دهد به معنای عدالت در سلامت نیست، معلوم نیست سهمی که بخش خصوصی می‌آورد از سهمی باشد که برای کشور ما در نظر گرفته شده است یا نه. باید این مساله را شفاف‌سازی کنند که آیا سهمی که بخش خصوصی وارد می‌کند از سهم کلی کشور ما کم می‌شود یا نه. 

به گزارش ایلنا وی در پایان اضافه کرد: زمانی است که می‌گویند قرار است به جمهوری اسلامی مقدار معینی واکسن بدهیم اگر مقداری را به بخش خصوصی بدهند برای سهمی که قرار است به دولت ارائه شود چه اتفاقی می‌افتد و اگر این از سهمیه دولت شود با آن مخالف هستیم. بخش خصوصی باید واکسن‌ها را به دولت بدهد و دولت آن‌ها را به صورت رایگان بین مردم توزیع کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه