واکسن آسترازنکا هیچ منع تزریق برای گروه‌های سنی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی درباره تزریق واکسن آسترازنکا گفت: سازمان جهانی بهداشت می‌گوید اولین واکسن کرونا که به دست‌تان رسید را تزریق کنید. من هنوز واکسن نزدم و اگر به من بگویند کدام واکسن را تزریق می‌کنی، می‌گویم هر کدام را بزنید خوب است زیرا عوارض کووید ۱۹ در مقابل عوارض احتمالی واکسن بسیار بالاتر است. از طرفی واکسن کرونا معدود است.

وی افزود: در حال حاضر در اوج بیماری هستیم و ویروس جهش یافته کرونا منجر به مرگ و میر بیشتری شده و حتی ممکن است ویروس‌های جهش یافته دیگری هم در راه باشد. بنابراین هرچه سریع‌تر باید ایمن سازی با واکسن را انجام بدهیم، واکسن آسترازنکا به ازای هر ۲۵۰ هزار تزریق ممکن است یک لخته ایجاد کند که آن هم قابل درمان است. به ازای هر یک میلیون تزریق نیز گزارش یک فوتی داده شده که این مورد هم در حال بررسی است که آیا به خاطر همان لخته بوده یا نه. کووید ۱۹ به ازای هر ۱۰۰ نفر، حدود ۱۷ لخته خون ایجاد می‌کند. بنابراین مشاهده می‌شود که اصلا قابل مقایسه با تزریق واکسن نیست.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: وقتی واکسن آسترازنکا را در کشور توزیع کردیم، پیام‌های زیادی مبنی بر این آمد که آیا نمی‌شود واکسن دیگری تزریق کنیم. این پیام‌ها مشابه مواردی بود که در مورد واکسن "اسپوتنیک وی" مطرح می‌شد و حالا این واکسن بسیار محبوب شده است. در نتیجه در نامه‌ای اعلام کردیم که عیبی ندارد و واکسن آسترازنکا را به افراد بالای ۵۰ سال تزریق کنند. گفتیم که ترجیحا اگر واکسن دیگری داشتید به افراد کمتر از ۵۰ سال تزریق کنید. سپس نامه دیگری در همان راستا زدیم و گفتیم مصرف واکسن آسترازنکا برای هیچ گروه سنی منع مصرف ندارد، ولی اگر کسی می‌خواهد واکسن دیگری تزریق کند، اگر موجود بود تزریق کند.

رئیسی در پایان اضافه کرد: از طرفی ۴۰۰ هزار واکسن دیگر به دست ما رسیده بود و توزیع کردیم و گفتیم که از این هم می‌توانید تزریق کنید. همچنین ۱۰۰ هزار دوز اول واکسن "اسپوتنیک وی" هم ذخیره داشتیم و گفتیم آن را هم تزریق کنید، چون دوز دوم هم در حال ارسال به کشور است. بسیاری از همکاران ما با وجود این‌که می‌توانستند واکسن دیگری تزریق کنند، همین آسترازنکا را تزریق کردند و راضی هستند.

به گزارش ایرنا نخستین محموله واکسن کرونا از سبد کوواکس روز ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ به ایران رسید که این محموله شامل ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن آسترازنکا ساخت کشور کره جنوبی بود، واکسیناسیون کرونا در ایران از روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ آغاز شده و تا روز دوم اردیبهشت ۱۴۰۰، تعداد ۷۱۸ هزار و ۵۱۰ دوز واکسن در دو مرحله اول و دوم تزریق شده است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.