به زودی شاهد اخذ گواهی حذف مالاریا در کشور خواهیم بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در متن پیام سعید نمکی آمده است:

بیش از نیم قرن است که همکاران  تلاشگر حوزه سلامت با ایثار و جانفشانی در دورترین و صعب العبور ترین مناطق کشور با کمترین تجهیزات و امکانات رفاهی در حال مبارزه با مالاریا بوده اند. در طول این سالها تعداد زیادی از همکاران نازنینمان را از دست داده ایم. با نهایت احترام به روح بلند این عزیزان درود می فرستم.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: پیامد مجاهدت و زحمات شبانه روزی ایشان،کاهش میلیونی موارد مالاریا در طول دهه های گذشته به تعداد تقریبی هزار مورد وارده یا انتقال از وارده در سال گذشته است. بسیار خرسندم که به اطلاع برسانم در سال گذشته هیچ مورد مرگ ناشی از بیماری مالاریا در کشور گزارش نشده است. این شاخص یک دستاورد بی نهایت ارزشمند و مهم بوده که نتیجه برنامه ریزی مبتنی بر دانش و تجارب جهانی می باشد.

وی تاکید کرد: بدون شک کسب این موفقیتها جز در سایه بکار گیری تجربیات علمی و عملی همکاران ستادی و نیروهای اجرایی محیطی حوزه سلامت، همکاریهای موثر درون بخشی و برون بخشی داخلی و بین المللی در راستای تقویت همه جانبه نظام مراقبت بیماری، تامین و گسترش زیرساختهای لازم و در راس آن همکاری و همراهی هموطنان شریف و فهیم ساکن در مناطق مالاریا خیز کشور میسر نبود، همچنین بر خود می بالم، اعلان نمایم از سال ۱۳۹۶ تاکنون هیچ موردی از  انتقال محلی مالاریا در کشور مشاهده نشده و زمان آن رسیده تا درخواست دریافت "گواهی حذف مالاریا" به سازمان جهانی بهداشت داده شود.

با توجه به دستاوردهای ارزشمند به دست آمده در طول سالیان اخیر، کشور جمهوری اسلامی ایران استحقاق اخذ گواهی حذف مالاریا را در سال ۱۴۰۱ داشته و این در حالی است که طبق چشم انداز برنامه حذف مالاریا این مهم برای افق ۱۴۰۴ پیش بینی شده بود.

نمکی همچنین نوشته است: حذف مالاریا یکی از اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار Sustainable Development Goals (SDGs) بوده که می تواند باعث توسعه اقتصادی و افزایش جذب سرمایه گذاری در کشور شود. به تایید بسیاری از صاحبنظران حذف مالاریا یکی از مهمترین دستاوردهای بهداشتی پس از انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

دستیابی به این هدف ارزشمند به هیچ وجه دور از ذهن نمی باشد. در این راستا تدوین استراتژیهای نوین و فعالیتهای  برنامه ریزی شده هوشمند و صحیح، جهت بکارگیری تمامی ظرفیتهای موجود، در راه رسیدن به این هدف حائز اهمیت فراوان است، چرا که برداشتن گام های آخر برنامه حذف مالاریا در کشور بسی سخت تر از اقدامات موثر و ارزشمند انجام شده در سالهای گذشته می باشد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: از طرفی خوب می دانیم چالشهای زیادی پیش روی برنامه حذف مالاریا و جلوگیری از بازگشت مجدد آن قرار دارد، که از مهمترین آنها می توان به تغییرات اقلیمی به نفع گسترش و بهبود شرایط حضور ناقل بیماری، تحریمهای اقتصادی علیه کشورمان و محدودیت در تامین لوازم و تجهیزات مناسب جهت کنترل ناقل بیماری، تبادلات جمعیتی فراوان با کشورهای آلوده منطقه بخصوص در جنوب شرق کشور، کم شدن حساسیت پزشکان و کارکنان بهداشتی درمانی در مناطق اندمیک و غیر اندمیک کشور با توجه به کاهش اخیر بروز بیماری و در نتیجه آن تاخیر در کشف بیماران و احتمالا درمان برخی بیماران، بروز موارد شدید بیماری با توجه به کاهش شیوع، مقاومتهای دارویی انگل و مقاومت به برخی سموم و آفت کشها در ناقل بیماری اشاره کرد. همچنین متاسفانه در طول یکسال اخیر پاندمی COVID-۱۹  و معطوف شدن بخش قابل توجهی از توان انسانی، مالی و تجهیزاتی وزارت بهداشت به مدیریت آن در کشور و همپوشانی علایم این بیماری با بیماری مالاریا، حذف مالاریا را با چالش جدی مواجه نموده است.

به گزارش ایسنا وی در پایان یادآور شد: علی رغم همه مشکلات پیش رو در این مسیر خطیر، آینده برنامه حذف مالاریا در کشور کاملا روشن است. اینجانب ضمن عرض خدا قوت به همه عزیزانی که در طول سالیان اجرای برنامه از دوره ریشه کنی تا امروز در صحنه مبارزه با مالاریا حضور داشته و جانفشانی نموده اند، مطمئن هستم با تلاشهای شبانه روزی همه همکارانم در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی سرتاسر کشور به عنوان بازوان توانمند اجرایی این برنامه، هماهنگیهای درون بخشی، همکاریهای بین بخشی با سایر ذینفعان برنامه مانند دستگاههای سیاسی، نظامی و اجرایی، حمایتهای سازمانهای بین المللی و در راس آن سازمان جهانی بهداشت به زودی شاهد اخذ گواهی حذف مالاریا در کشور خواهیم بود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.