ویروس تنفسی هیچ مرز و قرنطینه‌ای ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی گفت: تعداد قربانیان ناشی از وروس حتی اگر یک مورد هم باشد، زیاد است. یادمان باشد هر تعداد از قربانیان بیماری، عزیز یک خانواده است. اگر بخواهیم تعداد فوتی‌ها را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم، گرچه خروجی همه کارها از پیشگیری، تعداد بیمار سرپایی، بستری و... است اما با دنبال کردن این سیر می‌بینیم متغیرهای زیادی برای مرگ و میر وجود دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته هر وقت بار بیماران بستری ناشی از کووید۱۹ افزایش می‌یابد، درصد مرگ و میر هم افزایش می‌یابد. دو بحث داریم؛ ابتدا میزان کشندگی بیماری، بیماران زمینه‌ای و سپس کیفیت مراقبت در بیمارستان‌ها است. در ویروس ووهان ابتدا میزان بیماران بستری افزایش می‌یافت. تعداد بیماران مثبت که  از درصدی بالاتر برود، باید منتظر باشیم که ظرف یک هفته تا ۱۰ روز بعد میزان بستری و سپس ۱۲ روز بعد موارد مرگ و میر افزایش یابد. 

وی افزود: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کل بستری‌ها منجر به فوت می‌شود. شاخص دیگر نیز شاخص بستری است که از تعداد مطلق مرگ و میر مهمتر است. در ۱۸ هفته منتهی به نوروز ۱۴۰۰ میزان بستری مثبت‌ها حدود ۷۰۰ نفر بود که این عدد ضرب در ۱۵ درصد می‌شود ۷۰ مرگ در روز،  الان که بستری بیمارستان‌ها بالای ۳۰۰۰ نفر در روز است بنابراین با این ضریب ۱۵ درصد تعداد مرگ همان حدود ۴۰۰ نفر در روز است، اکنون ۲۵ استان هنوز سیر صعودی دارند و هنوز ۲۵ استان به قله یا پیک نرسیده‌اند. ۱۸ استان روند صعودی و ۷ استان روند به شدت صعودی دارند. از طرفی  تعدادی از استان‌ها یا به قله رسیده‌اند یا روند ثابت پیدا کرده‌اند و اگر میزان رعایت پروتکل‌ها افزایش یابد، پیش‌بینی می‌کنیم سیر نزولی آغاز شود. البته در حال حاضر از روند رعایت پروتکل‌ها راضی نیستیم.

رئیسی گفت: ویروس کرونا رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی دارد. ما چند وقت قبل درگیر ویروس انگلیسی و بستن مرزها بودیم و شاید الان تنها کشوری که دیگر مشکل ویروس جهش‌یافته بریتانیایی را ندارد خود انگلیس باشد. در مورد پروازها امروز تصمیم‌گیری شد و مصوب شد که پروازهای هند و پاکستان متوقف شود. برای قطع تردد همه مسیرها باید مدنظر باشد. حجم مسافر بین هندوستان و ایران خیلی زیاد نیست و بیشترین مشکل ما مرز زمینی به‌ویژه مرزهای شرقی است و شاید کنترل مرز غربی راحت‌تر باشد اما در مرز شرقی کار دشوارتر است و رفت و آمد غیرقانونی بیشتر است‌. اتباع خارجی در ایران می‌توانند خارج شوند ولی اتباع ایرانی ساکن هند و پاکستان و دانشجویان با ۲ شرط می‌توانند وارد ایران شوند. اول اخذ تست کرونا در کشور مبدا و مقصد است. همچنین حتی در صورت منفی بودن تست، باید به قرنطینه ۱۴ روزه با هزینه خودشان بروند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص ورود تیم پرسپولیس که اخیرا در این کشور بازی داشته است تصریح کرد: این تیم می‌تواند وارد شود ولی این عزیزان هم باید تست بدهند و اگر اردوگاهی دارند باید قرنطینه شوند. تیم‌های ملی سرمایه ملی هستند و چون در نقاط مختلف بازی دارند شاید پیشنهاد واکسن کرونا را برایشان مطرح کنیم همان‌گونه که تیم پاراالمپیک واکسن دریافت کردند.

وی تاکید کرد: ویروس تنفسی هیچ مرز و قرنطینه‌ای ندارد، راهکارهای فعلی تنها بروز و ابتلا را به تاخیر می‌اندازد که این بزرگ‌ترین کار است. تا زمانی که گونه جدید ویروس بخواهد جایگزین گونه قبل شود ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد و باید کاری کنیم شیوع به تاخیر بیفتد تا واکسیناسیون بیشتری انجام شود. زمانی در ۱۸ هفته مانده به فروردین وضعیت باثباتی داشتیم و زمانی چرخش ویروس انگلیسی آغاز شد. بیشترین نگرانی ما این است که کل استان‌های ما درگیر هستند و اگر دچار پیکی از جهش جدید ویروس شویم، بسیار نگران‌کننده است و توان حوزه سلامت هم حدی دارد.

رئیسی ادامه داد: الان وقت جهش ویروس‌ها است. بیش از یک سال از شیوع ویروس گذشته است، حجم زیادی از داروها مصرف شده است، ویروس در بدن‌های مختلف با انواع قومیت و ژنتیک‌ها چرخش داشته است و همه این‌ها باعث بروز جهش‌های گوناگون می‌شود. به نظر می‌رسد ویروس جهش‌یافته هندی ترکیبی از ویروس جهش یافته برزیلی و انگلیسی باشد و به همین دلیل قدرت سرایت و کشندگی بالایی دارد.  ما حتی ممکن است ویروس جهش یافته ایرانی هم داشته باشیم چون فصل بهار و موقع جهش ویروس‌ها است. این‌که ویروس‌ها را نام‌گذاری می‌کنیم یعنی همان ویروس ووهان است که در کشوری جهش یافته است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص واکسیناسیون کرونا گفت: چاره‌ای جز امیدواری نداریم و با لطف خداوند بر ویروس فائق خواهیم آمد. شاید ویروس‌های کشنده بیشتری داشته باشیم ولی الان مشکل ما عالم‌گیری این ویروس است وگرنه اگر پاندمی نبود شاید کنترل آن هم  راحت‌تر بود. یکی از خوش‌شانسی‌های بشر این است که این ویروس قابلیت پیشگیری با واکسن را دارد. در مورد شناسایی جهش‌های جدید می‌توان واکسن را به گونه‌ای تنظیم کرد که نوع جهش یافته را هم پوشش دهد. در مورد موضوع واکسن آنفلوآنزا هر سال واکسن تغییر می‌کند و چند جهش اصلی برای ساخت واکسن استفاده می‌شود. باید بدانیم سازمان بهداشت جهانی تاکید می‌کند بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دست ما می‌رسد و شک نکنید و واکسن بزنید.

وی اظهار کرد: سامانه‌ای در دست احداث است که مشخص می‌کند افراد در کدام اولویت برای دریافت واکسن کرونا هستند، امیدواریم این موضوع برای این هفته نهایی شود. این سامانه مشخص می‌کند شما در کدام فاز دریافت واکسن قرار گرفته‌اید و اگر کسی واکسن زده و دچار عارضه شده، می‌تواند اعلام کند تا به او رسیدگی شود. مردم بدانند هر لینکی برایشان ارسال می‌شود درست و قابل اعتماد نیست و سایت رسمی ما سایت وزارت بهداشت است که جزئیات آن اعلام خواهد شد. در مورد واکسن هم ممکن است در مرکز بهداشتی نباشد. برای ثبت‌نام مراجعه حضوری لازم نیست، اکنون بیش از ۹۰ درصد اسامی و مشخصات افراد در پرونده الکترونیکی‌شان موجود است. برای کسانی که پرونده الکترونیک ندارند از طریق این سامانه اعلام خواهیم کرد که باید چه اقدامی انجام دهند و مراجعه برای دریافت خدمات حضوری خواهد بود. جایی که برای واکسیناسیون اعلام می‌کنیم هم ممکن است خانه بهداشت یا مرکز اصلی نباشد، بلکه محلی بزرگ زیر نظر آن مرکز باشد.

رئیسی تاکید کرد: در مورد واکسن اعلام ‌می‌شود هر واکسن درصد خاصی ایمنی ایجاد می‌کند. مثلا در مورد کسی که واکسنی با ۷۰ درصد اثربخشی تزریق می‌کند یعنی اگر ۱۰۰ نفر که این واکسن را زده‌اند، در معرض ویروس قرار گیرند، ۷۰ نفر مبتلا نمی‌شوند و ۳۰ درصد ممکن است مبتلا شوند. اما چون واکسن زده‌اند بیماری به شکل شدید بروز پیدا نمی‌کند ولی ناقل بیماری خواهند بود. با تزریق واکسن خود ویروس وارد بدن نمی‌شود بلکه قسمتی از پروتئین ویروس یا ویروس کشته شده به او تزریق می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: فاز اول واکسیناسیون افراد پرخطر شامل کادر درمان را تا دوشنبه(۶ اردیبهشت) به اتمام می‌رسانیم. از همکارانی  که تاکنون واکسن نزده‌اند می‌خواهیم اقدام کنند. از صبح سه‌شنبه وارد فاز دوم خواهیم شد که به ترتیب از سنین ۸۰ سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج، واکسن دریافت خواهند کرد. در این فاز افراد سالمند گروه هدف  ۷.۲ میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه‌ای داریم و این یعنی این فاز سنگین خواهد بود. در فاز دو پیش‌بینی ما این است که شاید واکسیناسیون فاز دوم تا تیرماه طول بکشد. در این فاز باید از واکسن‌های داخلی کمک بگیریم. در اردیبهشت ماه واکسن خارجی به دستمان خواهد رسید و در خردادماه شاید واکسن پاستور به دستمان برسد. دولت و وزارتخانه تلاش می‌کند و یک قرارداد ۶۰ میلیون دُزی با روسیه برای واکسن اسپوتنیک وی بستیم و از طریق کووکس هم ۱۶.۸ میلیون دُز خریداری کردیم که باید به تدریج به دستمان برسد.

وی در خصوص برگزاری مراسم شب‌های قدر افزود: ماه رمضان فرصت خوبی برای مدیریت بیماری است. برای شب‌های قدر مقرر شد در شهرهای زرد و آبی اگر مراسم در فضای بسته باشد، باید با رعایت پروتکل و تعداد و تهویه مشخص باشد. در شهرهای قرمز و نارنجی هم تنها در فضای باز با تعداد معین و حداکثر زمان ۲ ساعت مراسم می‌تواند برقرار باشد. هرگونه سحری و افطاری دادن ممنوع است. در شب‌های قدر ممنوعیت تردد ۹ شب تا ۳ صبح برداشته می‌شود. نمازهای یومیه زمان ۳۰ دقیقه مجاز است.

رئیسی در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی گفت: این موضوع شهر به شهر متفاوت است و از ۳۰ درصد تا ۸۰ درصد متغیر است اما میانگین کشوری حدود ۶۱ درصد است که عدد کمی است و سبب افزایش تعطیلی‌ها شد زیرا رنگ‌بندی شهرها تغییری نکرد، در مورد بانک‌ها، این‌که بانک‌ها را ببندیم صرف بستن بانک باعث عقب افتادن چک نمی‌شود. موضوع سیستم‌ پشت بانک‌ها است. در مورد ادارات حداکثر حضور کارمندان در شهر قرمز یک‌سوم است، البته حضور کارمندان در سطح شهر، تبعات شلوغی حمل‌ونقل عمومی را هم به دنبال دارد که این موضوع سبب شد طرح ترافیک در تهران از  یکشنبه ۵ اردیبهشت لغو شود.

به گزارش ایسنا سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان اضافه کرد: در ارتباط با بحث چک و مسائل مالی کمیته اقتصادی در ستاد ملی مقابله با کرونا داریم که تصمیماتی برای تعویق مالیات و... گرفته شده است و باید قبول کنیم در کشور ما کسبه همکاری خوبی انجام دادند. کسانی که تعطیلی کامل شهرها را راه‌حل اساسی می‌دانند باید بضاعت کشور را هم مدنظر قرار دهند. الان در محدوده شهرهای قرمز حدود ۶۸ درصد مشاغل به کار خود ادامه می‌دهند چون در گروه یک هستند. باید به واقعیت‌ها نگاه کنیم، صرف نظر از نوع جهش ویروس، تنها راه‌حل برای تمام ویروس‌ها یک چیز است و آن هم رعایت پروتکل‌ها، زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است‌.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.