۲۱ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا قرنطینه را نقض کردند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بابک دین پرست یکی از موانع جدی در کنترل اپیدمی بیماری کرونا را تداوم زنجیره این بیماری عنوان کرد و گفت: مقرر شد جلسات روزانه ستادهای استانی و شهرستانی به صورت مرتب برگزار و با بازرسی‌های دقیق و کارشناسی شده و با نظارت کمیته عالی نظارت وزارت بهداشت، موارد نقض قرنطینه را به صورت مستمر به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گزارش تا پس از جمع بندی، حسب قانون برخوردهای لازم قانونی با ناقضین قرنطینه صورت گیرد.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا، با تشریح جزئیات موارد نقض قرنطینه در فروردین ماه امسال گفت: طبق گزارش سازمان حراست کل کشور ۲۱ هزار بیمار کرونایی مقررات قرنطینه را نقض و با توجه به تکراری بودن موارد نقض از یک تا ۱۴ بار، توسط این افراد در کل حدود ۵۳۸ هزار و ۶۶۶ مورد نقض قرنطینه در کشور صورت گرفته که به طور متوسط ۲۱ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ را شامل می‌شود.

وی با بیان جزئیات مربوط به ابعاد نقض قرنطینه از سوی مبتلایان افزود: متاسفانه افراد مبتلا به کرونا با علم به داشتن بیماری اقدام به سفر نموده که این امر در گسترش زنجیره بیماری تاثیر مثبت داشته است، در ۵۴۳ فقره از موارد نقض قرنطینه در ایام فروردین ماه، مسافتی بیش از هزار کیلومتر طی شده است، در ۴ هزار و ۱۹۲ مورد از نقض قرنطینه‌ها که حدود ۹درصد از موارد نقص است، متخلفان بیش از ۵۰۰ کیلومتر، تردد داشتند.

دین پرست با اشاره به بیش از ۱۰۰ کیلومتر طی مسافت در ۳۹ هزار و ۳۶۷ مورد از نقض قرنطینه ها که معادل ۷ درصد از موارد نقض قرنطینه است گفت: در ۴۳ هزار و ۳۵۶ فقره از موارد نقض قرنطینه که حدود ۸ درصد از کل مجموعه نقص قرنطینه هاست،  بیش از ۵۰ کیلومتر تردد، واقع شده است، بیش از ۲۰ کیلومتر طی مسافت متعلق به ۱۲۰ هزار و ۲۳۵ مورد از نقص قرنطینه‌هاست، یعنی ۲۲ درصد از کل موارد نقض. در ۳۳۰ هزار و ۹۷۳ مورد یعنی ۶۱ درصد از کل موارد نقص، کمتر از ۲۰ کیلومتر تردد یا طی مسافت صورت گرفته است. در این خصوص باید با هماهنگی استانداری‌ها، نیروهای ناجا و وزارت بهداشت بتوانیم افراد مبتلا به کووید را شناسایی و از انتقال ویروس به شهرهای دیگر جلوگیری کنیم.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا گفت: یکی از مکانیسم‌های عملیاتی در کنترل و قطع زنجیره بیماری، اتصال تمامی دستگاه‌های اجرایی، نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی و نظارتی کشور به سامانه مدیریت مراجعین است، طبق مستندات موجود، ۹۲ دستگاه اجرایی تاکنون در سامانه مدیریت مراجعین عضو شده اند با همکاری این دستگاه‌ها، در این مدت؛ یک میلیون و ۱۳۶ هزار و ۱۳۰ مورد استعلام توسط آن ۹۴ دستگاه انجام شده است و در نتیجه آن، جواب تعداد یک میلیون و ۱۲۵ هزار ‌و ۷۵۷ مورد استعلام مراجعین و متقاضیان دریافت خدمات "معادل ۹۹ درصد" منفی و پاسخ  ۱۰ هزار و ۳۷۳ مورد استعلام  برابر یک درصد مثبت کرونا بوده که از ورود آنها به داخل دستگاه‌ها و سازمان‌ها و یا ارائه خدمت به آنها جلوگیری و ممانعت به عمل آمده است.

وی اضافه کرد: با این حال هنوز تعداد ۱۸ دستگاه اجرایی زیرمجموعه قوای مجریه و مقننه و همچنین دیگر نهادها، تاکنون به سامانه مدیریت متصل نشده‌اند، ضرورت دارد با هدف شناسایی دقیق و بهتر بیماران کرونایی، این دستگاه‌ها در اسرع وقت نسبت به عضویت در سامانه مدیریت متصل اقدام کنند، در صورت عدم اجرای این موضوع، مقرر شده است که سازمان حراست کل کشور، نسبت به توجیه مسئولین ذیربط دستگاه‌های مذکور برای اجرای مصوبه ظرف یک هفته اقدام و در صورت استنکاف از این امر، عوامل اصلی دستگاه‌ها و نهادهای سهل انگار را جهت معرفی به مراجع قضایی، به قرارگاه عملیاتی اعلام خواهد کرد.

دین پرست ادامه داد: تاکنون مراکز بهداشتی درمانی و آزمایشگاه‌های تحت پوشش و مدیریت یک وزارتخانه، یک سازمان، یک بانک و همچنین تعدادی از مراکز مرتبط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی "اعم از دولتی و غیردولتی" کماکان از اتصال به سامانه مذکور و ثبت اطلاعات مربوط به بیماران کرونایی استنکاف می‌ورزند.

به گزارش ایرنا دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در پایان خاطرنشان کرد: در جلسه قرارگاه مقرر شد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با دریافت اطلاعات و مشخصات دقیق مراکز متخلف از سازمان حراست کل کشور، نسبت به پیگیری موضوع اقدام و تمهیدات لازم را در راستای اتصال مراکز مذکور به سامانه مربوطه، حداکثر ظرف مدت یک هفته اقدام نمایند. در صورت عدم تمکین مسئولین ذیربط مراکز موصوف از مصوبه قرارگاه، در پایان مهلت مقرر، این گروه از متخلفین نیز به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه