رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی باعث کنترل اپیدمی کرونا شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلیل کوهپایه زاده در مورد هفته سلامت و رویکرد کرونا گفت: شعار جهانی هفته سلامت؛ ساختن جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر و شعار ملی این هفته، حمایت همگانی از مراقبان سلامت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: هر دو شعار، این پیام را منتقل می‌کنند که ما برای مدیریت بیماری کرونا در دنیا، راهی جز پیشگیری و تقویت نظام بهداشتی نداریم و هرچه در بحث درمان تلاش کنیم و موفق باشیم اگر در بحث پیشگیری و مراقبت‌های اولیه عملکرد ضعیف داشته باشیم، همیشه از ویروس عقب خواهیم بود، در حال حاضر در تمام دنیا، تمرکز روی بحث پیشگیری از ابتلا به کرونا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است.

وی افزود: ما نیز در کشورمان در سال ۹۹ توانستیم به کمک طرح شهید سلیمانی که طرح تشدید و تقویت نظام مراقبت‌های اولیه در فصل زمستان بود، شرایط را برای مدیریت ویروس، مهیا کنیم، نکته‌ بسیار مهم و حائز اهمیت است این است که هر نوع استفاده از روش‌های مراقبت فردی مثل استفاده از ماسک، شستشو و ضدعفونی کردن دست‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، همه از متد‌های مراقبت اولیه بهداشتی است و سهل انگاری در این امور، روند کنترل و ریشه کن شدن بیماری را کند می‌کند. 

کوهپایه زاده ادامه داد: استفاده از دارو‌های تخصصی یا تکنولوژی‌های درمانی تا کنون راهکار مناسبی برای درمان این ویروس نبوده است. در نتیجه از اهمیت شعار امسال هفته سلامت، اینطور مشخص می‌شود که ما برای غلبه بر بیماری‌ها، چه بیماری‌های واگیر و چه بیماری‌های غیرواگیر در دراز مدت، راهی جز تقویت نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی و نظام ارجاع در سطح ملی، نداریم و اگر این رویکرد با قدرت و حمایت‌های بیشتری از سوی دولت همراه باشد، نظام سلامت می‌تواند روز‌های بهتری را برای مردم رقم بزند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: اصلی‌ترین رکن مراقبت‌های اولیه بهداشتی، مشارکت اجتماعی و همکاری‌های بین بخشی است. به این معنی که مراقبت‌های اولیه بهداشتی هیچگاه موفق نمی‌شود مگر اینکه مردم همکاری و همراهی لازم را داشته باشند و در این بین بخش‌های مرتبط با سلامت نیز همراه مردم باشند، در طرح اخیر خانه به خانه شهید سلیمانی، چندین ارگان و سازمان از بسیج و هلال احمر و نیرو‌های مردمی و داوطلبان و نیرو‌های انتظامی گرفته تا صنعت و معدن تجارت و بخش‌های مختلف دیگر به کمک آمدند تا همه گیری کرونا بهتر مدیریت شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: در همین بحث کرونا بار‌ها دیده شده که همراهی و همکاری مردم با محدودیت ها و اعمال شیوه نامه های بهداشتی موجب موفقیت طرح‌های کنترل اپیدمی کرونا شده است و حتی قوانین هم بعد از همراهی و همکاری مردم می‌تواند موثر باشد، زیرا کسی که باید به قانون عمل کند و محدودیت ها و دستورالعمل‌ها را اجرایی کند مردم هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه