مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایران و کوبا در اصفهان آغاز شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)،  فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا قرار است،در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علوم پزشکی شامل مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، همدان و زنجان مورد مطالعه قرار ‌گیرد و مجموعا در کل این هفت استان ،۲۴ هزار داوطلب وارد مطالعه می‌شوند که از هر دانشگاه علوم پزشکی، بالغ بر ۳۰۰۰ نفر پذیرش خواهند شد.

همچنین در کوبا نیز ۴۴ هزار نفر در فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن شرکت می‌کنند.

اولین تزریق واکسن ایرانی - کوبایی کرونا نیز به محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت انجام شد و دومین تزریق هم به علیرضا بیگلری- رییس انستیتو پاستور ایران انجام شد.

کمال حیدری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و نجیبی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز از جمله دریافت کنندگان این واکسن در مراسم امروز بودند.

کیانوش جهانپور رییس روابط عمومی وزارت بهداشت در این آیین گفت: امروز روز بزرگی برای استان اصفهان و کشورمان با اجرای یکی از طرح های تحقیقاتی مهم رقم خورده است.

مراسم بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و آغاز مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا روز دوشنبه با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

واکسن کرونای نوترکیب "کنژوگه" که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران تولید شده است پس از گذراندن موفق مرحله یک و ۲، وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی شد تا پس از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران نیز تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود.

داوطلبان ۶ شهر ۲ دوز واکسن را به فاصله زمانی ۲۸ روز دریافت می کنند و دو شهر یزد و زنجان علاوه بر ۲ دوز واکسن، یک دوز یادآور هم ۲۸ روز بعد از تزریق دوم دریافت می‌کنند.

در این کارآزمایی بالینی، ۸۰ درصد داوطلبان واکسن و ۲۰ درصد آنها که در گروه شاهد قرار می گیرند واکسن نما را دریافت می کنند، البته در پایان مطالعه واکسن مورد تایید به افرادیکه در گروه شاهد بودند هم تزریق می‌شود.

گروه سنی افراد مورد مطالعه در این طرح پژوهشی بین  ۱۸ تا ۸۰ سال است و  اگر در حین و بعد از انجام کارآزمایی هر مشکلی به علت استفاده از واکسن برای داوطلبان پیش آید، درمان عوارض و هزینه های آن و غرامت احتمالی مربوطه توسط انستیتو پاستور ایران و از طریق شرکت های بیمه گر متقبل شده است.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر یکشنبه پنجم اردیبهشت وارد اصفهان شد و پس از عیادت از آیت الله حسین مظاهری از مراجع تقلید و رییس حوزه علمیه اصفهان که در یکی از بیمارستان های کلانشهر اصفهان بستری است، در جلسه هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شرکت و مشکلات و مسائل بخش های مختلف این دانشگاه شامل آموزش، پژوهش، بهداشت، درمان، غذا و دارو و پشتیبانی را بررسی کرد.

شرکت در جلسه ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا دیگر برنامه سفر وزیر بهداشت به اصفهان است.

از اسفند سال ۹۸ تا کنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۳۹۶ هزار نفر رسید و بیش از ۶۹ هزار نفر بر اثر این بیماری جان باختند.

بر اساس آخرین رنگ بندی همه گیری بیماری کووید ۱۹ همه شهرستان های استان اصفهان در وضعیت قرمز و نارنجی هستند و در زمان حاضر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان های این خطه بستری هستند. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه