بی عدالتی در دنیا در خصوص واکسن کرونا موضوعی جدی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه بین بانک مهر ایران و وزارت بهداشت در حوزه مسئولیت اجتماعی با رویکرد مقابله با کرونا گفت: وضعیت کشور را می‌دانید. با توجه به همه‌گیری و جهش‌های متعدد ویروس دیگر از الان به بعد  تقریبا در اکثر نقاط دنیا ویروس ووهان کمتر وجود دارد و اکثرا ویروس‌های جهش یافته جایگزین قبلی‌ها می‌شود. این طبیعت ویروس پس از گذشت یک سال است و این که به اسامی مختلف از آن نام برده می‌شود به دلیل شناسایی ویروس در آن منطقه است و چه بسا جهشی در ایران هم رخ داده باشد؛ گرچه شرایط را رصد می‌کنیم اما ممکن است انواع ویروس پخش شود؛ به طوری که در ایران هم ویروس ووهان هم است و اکثرا سوش انگلیسی کشور را درگیر کرده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: واکسیناسیون بحثی مهم و یک میدان رقابت است تا سریع تر کشورها به واکسن دست یابند و اگر واکسیناسیون در سطح دنیا به تعویق افتد، این زنجیره به درستی قطع نخواهد شد و این بی عدالتی که در دنیا در رابطه با واکسن وجود دارد موضوع جدی است. اکنون ۵ کشور در دنیا بیشترین میزان واکسن دنیا را تزریق کردند.

وی افزود: تا پایان سال ۲۰۲۱ شاید واکسیناسیون دنیا کامل نشود که مدت طولانی است و قطعا این ویروس قربانیان بسیار زیادی خواهد داشت. برای همین باید در دو جبهه خود را تقویت کنیم که در جبهه تولید دانشمندان ایران اقدامات مناسبی انجام دادند و اگر روی پای خود بلند نمی‌شدیم کسی به ما واکسن نمی داد؛ کما اینکه علی‌رغم پولی که پرداختیم و قراردادی که بستیم میزان ناچیزی از واکسن در اختیارمان قرار گرفته است و بدعهدی در توزیع واکسن مشهود است، از سوی دیگر تحریم‌های ظالمانه فشار کار را زیاد کرده است و از طرفی راه مقابله با این اپیدمی این است که خود را تا زمان واکسیناسیون در معرض ویروس قرار ندهیم چون اگر در مقابل ویروس بدون ابزار حفاظتی قرار گیریم مغلوب می‌شویم. باید خود را آماده کنیم که فعلا درگیر ویروس هستیم.

رئیسی گفت: خیلی از کشورهای دنیا مشاغل و کسب و کار را تعطیل می‌کنند و حمایتی برای خانه نشینان وجود دارد تا از نظر معیشت دچار مشکل نشوند؛ چون بضاعت مالی کشورها متفاوت است. مثلا گزارشی خواندم که در آلمان خیلی‌ها در همه گیری کرونا  پولدارتر شدند چون الان فضایی برای خرج کردن پول ندارند و در عین حال درآمد ثابت دارند. ما باید دید واقعی داشته باشیم، آنهایی که در ایران میگویند تعطیل کنید و کشور را ببندید هم اکثرا کسانی که حقوق ثابت می‌گیرند مانند کارمندان دولت هستند. هیچ بازاری این حرف را نمیزند. اما آنکه حقوق ثابت دارد و راحت در خانه می‌خوابد میگوید همه جا را تعطیل کنید ولی آنکه اگر از صبح تا شب ۴ جفت جوراب نفروشد نان شب ندارد باید چه کند؟ آیا ما قدرت اقتصادی برای پاسخگویی به این ها را داریم؟

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: ما شرایطی متفاوت از دنیا داریم و کسانی که پشت میز نشستند ‌شعار می‌دهند و تئوری پردازی می‌کنند باید این شرایط را بدانند. خیلی از جاهای دنیا برعکس این موضوع هم وجود دارد، طرف از خانه خارج نشود، به او پول می‌دهند و اگر بیرون بیاید جریمه می‌شود. بعد ما اگر از خانه خارج شود او را جریمه می‌کنیم ولی برای خانه نشینی چیزی به او نمی‌دهیم. این دلیلی بر پروتکل شکنی نیست، البته پروتکل شکنان بیشتر همان‌هایی هستند که وضعشان خوب است، همانی که در رستوران غذای یک میلیون تومانی می‌خورند.

وی با تشکر از بانک مهر ایران تاکید کرد: رویکرد این بانک بسیار ارزشمند است و اگر از من بپرسید بهترین راه مبارزه با کرونا چیست؟ میگویم ۲ اقدام؛ اول داشتن مسئولیت فردی و دوم مسئولیت اجتماعی. اگر من می‌دانم کرونایم مثبت شده باید در خانه بمانم که مسئولیت فردی است و متاسفانه تاکنون ۴۸ هزار کرونا مثبت نقض قرنطینه کردند و تعداد زیادی از آنها بالای ۱۰۰۰ کیلومتر در سطح کشور تردد کردند. متاسفانه بعضی از کارمندان در حالت عادی به زور سرکار می‌آیند بعد وقتی کرونا می‌گیرند سرکار می‌آیند و میگویند حساسیت فصلی است‌ و این یعنی مسئولیت فردی وجود ندارد. کسی هم که نباید واکسن بزند اما می‌رود و تزریق می‌کند یعنی مسئولیت فردی ندارد، فراموش نمی‌کنیم خیلی از مردم هم همکاری خوبی با ما داشتند. اما عدم رعایت هم داشتیم. در یک شهر کوچک قرمز می‌گوییم مشاغل تعطیل شوند بعد می بینیم یک عروسی برگزار شده است و تمام زحمات و خسارات اقتصادی مشاغل منطقه زیر سوال می‌رود.

رئیسی با طرح پیشنهادی به بانک مهر ایران گفت: نیت شما خیر است اما حمایت باید از کادر بهداشت و درمان همزمان باشد. اینکه از الان مناطق محروم روستا ها را بیمه کنیم یک کار پیشگیرانه است. در این تفاهم نامه حدود ۱۰۰۰ دستگاه اکسیژن و متعلقات به ما دادید که در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی خیلی کارا خواهد بود. ۶۱۸۰ تب‌سنج و پالس اکسیمتر  و ۱۰۳۵ دستگاه ضدعفونی کنندهuv و... به ما دادید که خیلی ارزشمند است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: روزانه حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ بستری مثبت کرونا داریم؛ ولی روزانه ۲۰۰ هزارنفر در حوزه سرپایی مدیریت می‌شوند که اگر این سطح نبود سیستم درمانی از هم پاشیده می‌شد و هیچ بیمارستانی تاب این حجم بیمار را نداشت؛ چرا اکنون هندوستان این وضعیت را دارد؟ چون نظام سطح یک ندارد. اگر نسبت ببندیم نسبت بیماران هندی نسبت به ما خیلی بیشتر نیست و تقریبا مانند هم هستیم. اگر سطح یک نبود، نظام درمان پاسخگو نبود. این سطح نیاز به ابزار و تجهیزات دارد و یکی از مهمترین درمان‌های بیماران کرونایی اکسیژن است. زمانی که تعداد کافی کپسول داشته باشیم و بیماران را زود شناسایی کنیم با شبی ۳ یا ۴ لیتر در دقیقه درمان می‌شود. بنابراین سرمایه گذاری طولانی مدت در سطح یک سبب موفقیت ما خواهد شد. مراکز ما فعالانه خدمت می‌دهند. خوشبختانه گام پنجم طرح شهید سلیمانی نیز به خوبی طی می‌شود که جای تقدیر از بسیج و هلال احمر دارد.

وی اظهار کرد: در بحث خانه بهداشت عشایر اقدامات مهمی انجام می‌دهیم که همراه کوچ، یک بهورز در رفت و آمد باشد که عدالت سلامت پوشش کامل داشته باشد و امیدواریم از کمک بانک مهر ایران استفاده کنیم. همه همکاران بهورز ما که باردارند و یا همسرشان باردار است در اولویت اعطای وام قرار می‌گیرند تا پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در سیاست‌های جمعیتی انگیزه بدهیم و به آنها وام اعطا شود. البته ۳۳ هزار بهورز روستایی داریم و اولویت بندی‌ها باید مشخص شود.

رئیسی همچنین در حاشیه این برنامه درباره تصاویر منتشر شده از واکسیناسیون اتباع چینی در بیمارستان نیکان گفت: ما بحث تزریق واکسن برای اتباع خارجی در دستور کار نداریم اما، سفارتخانه‌ها برای کارمندان خودشان چون باید زیرنظر پزشک تزریق واکسن انجام شود، با یک مرکز درمانی هماهنگ می‌کنند و واکسن دریافت می‌کنند. این واکسن‌ها برای کشور ما نیست و در سامانه ما هم ثبت نمی‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون سالمندان نیز گفت: بالای ۸۰ ساله‌ها در اولویت دریافت واکسن قرار گرفتند. ۱۸ هزار خانه بهداشت داریم و ۹۰۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت داریم که به هیچ وجه نیاز به مراجعه حضوری واکسیناسیون وجود ندارد و خود مراقبین سلامت با جمعیت تحت پوشش تماس می گیرند و جهت دریافت واکسن فراخوان می‌شوند و محل تزریق برایشان مشخص می‌شود و نوبت دوم تزریق هم به آنها پیامک زده می‌شود، امروز سامانه‌ای را تکمیل کردیم که این سامانه با عنوان salamat.gov.ir است. اگر چنانچه بعد از مدت زمانی که برای واکسیناسیون تعیین می‌کنیم کسی از قلم افتاده باشد میتواند با مراجعه به سامانه و ثبت کد ملی مطمئن باشد که با او تماس گرفته می‌شود و یا پیامک برایشان ارسال می‌شود.

به گزارش ایسنا، تفاهم نامه همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز با حضور علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر لاری سخنگوی وزارت بهداشت و دکتر اکبری مدیرعامل بانک مهر ایران به امضا رسید.

موضوع این تفاهم نامه عبارت است از همکاری و مساعدت طرفین تفاهم نامه در زمینه های توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در چارچوب مسئولیت های معاونت بهداشت وزارت بهداشت و برنامه های مسئولیت اجتماعی بانک قرض الحسنه مهر ایران براساس ضوابط و بخشنامه های داخلی و مقررات بانک مرکزی در راستای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به پرسنل حوزه سلامت مرتبط با بیماری کووید-19 و همچنین کمک به خرید اقلام مورد نیاز پیشگیری و درمان بیماری کووید-19 در طرح شهید سلیمانی.

بر این اساس وزارت بهداشت نیز متعهد شده است که واجدین شرایط دریافت وام قرض الحسنه شاغل در دانشگاه / دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی جهت افتتاح حساب و استفاده از ظرفیت های بانک در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه معرفی کند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.