کرونای هندی علاوه بر سرعت انتقال بالاتر، قدرت کشندگی بیشتری هم دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کرونای هندی SARS-CoV-۲ حاوی ۱۱ جهش است که همزمانی دو جهش ژنتیکی از بین آنها مخصوص این واریانت است که سبب تغییر پروتئین S ساختار ژنومی ویروس شده و این موضوع موجب شده تا ویروس به احتمال فراوان بتواند سیستم ایمنی بدن را دور بزند.

یکی از دو جهش به نام L۴۵۲R پیشتر در سویه کالیفرنیایی دیده شده و عامل افزایش سرعت انتقال بیماری است و جهش دوم به نام E۴۸۴Q مشابه جهش E۴۸۴K در سویه آفریقای جنوبی و برزیل است و جهشی که مشابه سویه آفریقای جنوبی و برزیل است نقش مهم‌تری در رفتار ضد ایمنی ویروس دارد.

داود یادگاری متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با بیان این که محققان در حال پژوهش در مورد این گونه ویروس کرونا هستند گفت: هنوز این شاخصه‌ها به طور دقیق و کامل اثبات نشده اما اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده است، نشان می‌دهد که این بیماری علاوه بر سرعت انتقال بالاتر به احتمال زیاد قدرت کشندگی بیشتری هم دارد.
 
وی افزود: سویه هندی ویروس کرونا شامل ۲ موتاسیون همزمان است که یک جهش سبب سرعت انتشار ویروس شده و موتاسیون دوم موجب مقاومت بیشتر و فرار از سیستم ایمنی بدن شده است، در نتیجه این سویه کرونا هم سرعت انتقال بیشتری از سویه انگلیسی دارد و هم خطر و عوارض بیشتری به دنبال خواهد داشت، تجربه کوتاه این سویه نشان می‌دهد که جوانان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند و مرگ و میر در آنان هم احتمالا افزایش خواهد یافت.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در سویه‌های قبلی بیشتر افراد بالای ۶۵ سال را درگیر می‌کرد و سبب بستری آنها می‌شد، در برخی از نقاط کشور هند تا ۷۰ درصد سویه‌های شایع، ویروس جهش یافته است، تاکنون وجود این سویه در ۲۱ کشور گزارش شده است. در آمریکا و حتی در ترکیه هم این مورد را گزارش کرده‌اند.

به گزارش ایرنا یادگاری در پایان گفت: در ایران این موضوع در دست بررسی است، هرچند علایم بالینی سویه‌های مختلف ویروس کووید - ۱۹ تفاوت چندانی ندارد اما براساس گزارشات منتشر شده، برخی علایم در گونه هندی شایع‌تر است، علایمی که در سوش هندی شایع‌تر هستند می‌توان به علایم گوارشی، تهوع و استفراغ، تب بالا، راش "ضایعه" پوستی، قرمزی چشم و خستگی مفرط اشاره کرد، برای اینکه علایم بالینی این سویه به طور دقیق مشخص شود نیاز به بررسی‌های بیشتری‌تری است، به همین دلیل محققان در حال تحقیق و بررسی هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه