کمبود داروهای رمدسیویر در خیز چهارم کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت در دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حضور ریاست و معاونین این دانشگاه برگزار شد نادر توکلی درباره وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در خیز چهارم کرونا در بیمارستان‌ها گفت: عمدتا در زمین برخی داروهای تزریقی از جمله رمدسیویر به دلیل آنکه مصرف افزایشی داشتیم، دچار کمبودی شدیم که به شکل موقتی برطرف شد؛ امروز هم در ستاد استانی جلسه‌ای اختصاصا برای پیش بینی نیاز رمدسیویر داریم که با همکاری دوستان سازمان غذا و دارو در دفتر دکتر زالی صحبت خواهیم کرد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران ادامه داد: در موردی برخی از محلول‌های درمانی مانند سرم و... به طور موقتی کمبودهایی گزارش شد که پیگیر رفع آن هم هستیم. در زمینه تخت فعلا کمبود تخت نداریم و جایابی به شیوه‌ای است که آخرین وضعیت تخت بیمارستانی در پایان هر شیفت به سامانه ۶۰۷۰ گزارش می‌شود و بیماران به نزدیک‌ترین  بیمارستان‌هایی که تخت خالی دارند ارجاع داده می‌شوند و در این زمینه تا ۱۰ روز آینده مشکلی نخواهیم داشت و در ادامه هم ان شاءالله شاهد فروکش بار بیماری باشیم.

وی افزود: اوج گیری بیماری از ۱۰ فروردین آغاز شد و اکنون هم شاهد آن هستیم. موارد ابتلا در هفته سوم به شکل لوگاریتمی افزایش یافت اما توانستیم با همکاری‌های صورت گرفته خدمت دهی قابل قبولی داشته باشیم‌ و بیماری در حوزه درمان سرگردان نیست، اقداماتی سرعتی نظیر متوقف شدن اعمال و سرویس دهی الکتیو از جمله کارهای ما بود. همچنین توسعه تخت‌ها در ۳ فاز و توسعه کلینیک‌های سرپایی تخصصی درمان کووید نیز به کاهش بار بستری بیمارستان‌ها کمک کرد. در کرونا عموما دو سوم بیماران چندان بدحال نیستند و می‌توانند پس از دریافت داروهای ضد ویروسی و ضدانعقاد تزریقی به منزل بروند. با این اقدام بار مراجعه بستری که داشت به بالای ۲۰۰۰ بستری روزانه می‌رسید کاهش یافت و روزانه تا ۱۲۰۰ نفر هم از مراکز سرپایی درمان کووید خدمت دریافت می‌کردند.

توکلی گفت: راه اندازی سامانه ۶۰۷۰ در تهران اقدام مهم دیگر ما بود تا سوپروایزرهای حرفه‌ای بتوانند بیمارانی که نیاز به بستری دارند را جایابی کنند و در نزدیک ترین بیمارستان محل زندگی فرد برایش تخت خالی پیدا کنند. تاکنون روزانه حدود ۱۰۰۰ تماس با سامانه گرفته شده است، کماکان افزایش مرگ و میر را شاهد هستیم و کماکان در اوج بیماری هم هستیم اما گردش کار را با کمیته‌های ترخیص به خوبی دنبال می‌کنیم.

در ادامه این نشست مهدی مقتدایی معاون امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: دانشگاه در مسیر حرکت به سوی دانشگاه‌های نسل نو است و در این راستا یکی از بزرگترین وظایف به عهده معاونت ما است. از دو سال قبل بر سه حوزه اصلی متمرکز شدیم که یکی از آنها جذب دانشجویان بین‌المللی است که سبب گسترش ارتباطات ما می‌شود. در سال گذشته بیش از ۲۵۰ دانشجو خارجی جذب کردیم. همچنین با دانشگاه‌های خارجی ارتباط برقرار کردیم. در حوزه سوم به رتبه دانشگاهمان پرداختیم و اکنون در رتبه جهانی ۵۰۰ تا ۶۰۰ جهانی قرار داریم.

وی افزود: سال قبل در رتبه بندی موسسه تایمز و میزان اثرگذاری دانشگاه ۴۰۰ دانشگاه شرکت کردند که ما رتبه ۴۱ را به دست آوردیم. امسال نیز رتبه ۳۵ را بین ۱۱۱۵ دانشگاه کسب کردیم. این رتبه بندی ۱۷ شاخص دارد که در کیفیت آموزش به جمعیت تحت پوشش دانشگاه رتبه دوم دنیا را کسب کردیم و در تامین رفاه و سلامتی جمعیت تحت پوشش نیز رتبه ششم را کسب کردیم، این موضوع بیانگر تعهدات دانشگاه برای اجرای اهداف خود در تحقق و دستیابی به جامعه‌ای با توسعه پایدار است. از طرفی با چند دانشگاه جهانی هم درباره موفقیت‌هایمان در مدیریت کووید۱۹ صحبت کردیم.

به گزارش ایسنا در پایان فاطمه فتحی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در سطح تجهیزات بیمارستانی به صورت دوره‌ای پایش میزان اکسیژن بیمارستان‌ها و تامین اکسیژن را به صورت مرتب انجام می‌دهیم و در حال حاضر در این زمینه بحرانی در بیمارستان‌ها وجود ندارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه