شدت و سرعت انتشار زیاد باعث جهش ویروس کرونا می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نادر توکلی درباره هزینه های درمان بیماران کرونایی در بیمارستان های دولتی گفت: تمامی بیمه های پایه شامل بیمه سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح مورد قبول است و بیمار در بخش بستری فرانشیز 10 درصد را با تعرفه دولتی پرداخت می کند. کلیه خدمات، تحت پوشش بیمه است و بیشترین هزینه مربوط به داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی است که آن هم تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران ادامه داد: فروش داروهای سهمیه پزشکان در بازار آزاد تخلف است، هفته گذشته راه اندازی کلینیک های ویژه بیماران سرپایی به بیمارستان ها ابلاغ شد. داروهای بیماران کرونایی در داروخانه های منتخب شهر موجود است. رمدسیویر، داروی اصلی برای درمان بیماران کرونایی است و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: نگرانی ما از بابت نبود این دارو بود که جلسه ای برای تامین آن تشکیل شد. وقتی در بازار کمبود دارو نباشد مشکلی هم نخواهیم داشت. اگرچه به دلیل مصرف زیاد دارو و کمبود آن هشدارهایی از طرف بیمارستان ها داشتیم که در راستای تشکیل جلسه ستاد کرونا با شرکت های داروسازی و سازمان غذا و دارو در تولید و پخش آن هماهنگی لازم انجام شد، بحث پرستار خصوصی در بیمارستان ها و خروج دارو از سیستم و هدایت آن به بازار آزاد تخلف است. هموطنان با سامانه 190 که مربوط به شکایات وزارت بهداشت است تماس بگیرند و تخلفات را گزارش دهند. با افراد سودجو حتما برخورد خواهد شد. اگرچه تا به امروز گزارش مستقیمی نداشته ایم.

توکلی در واکنش به هزینه های بالای درمان در بیمارستان های دانشگاهی و هزینه پرستار همراه گفت: هزینه درمان افرادی که از بیمه پایه استفاده نمی کنند بالاتر از افرادی است که بیمه پایه دارند. ضمن اینکه هزینه بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند متفاوت و بسیار بالاتر از بخش بستری است چون تجهیزات خاصی برای بیمار استفاده می شود و این هزینه در مورد هردو گروه بیمارستان های دولتی و خصوصی مصداق دارد. به این خدمات در اصطلاح هتلینگ می گویند. تعرفه هر تخت و اتاق متفاوت است و بیشترین تعرفه به تخت های ایزوله اختصاص دارد. ولی هرگونه شکایت بابت هزینه باید به 190 گزارش شود تا به احصاء دریافتی رسیدگی شود.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به ابلاغ تعرفه های 1400 خاطرنشان کرد: تعرفه های سال 1400 نسبت به سال 99 حدود 25 درصد افزایش داشته است. اگرچه نسبت به افزایش تورم در کشور کمتر است.

وی در خصوص تشخیص ویروس های جهش یافته توسط کیت های کرونا تصریح کرد: دو موضوع در مورد کرونای جهش یافته وجود دارد. وجود ویروس های جهش یافته هندی، برزیلی و ... یک مفهوم دارد. وقتی سرعت انتشار ویروس و به تبع آن سرعت آن افزایش می یابد جهش هم اتفاق می افتد . این جهش می تواند حتی مربوط به کشور خود ما هم باشد. بنابراین جهش در مورد ویروس امری طبیعی است و می تواند مثبت یا منفی باشد. به طور مثال ویروس جهش یافته انگلیسی در شدت سرایت بالا بود و از جهت کشندگی پایینتر از ویروس کرونای کلاسیک بود. بنابراین کیت های تشخیصی و حتی واکسن بر روی تمامی انواع ویروس های کرونا موثر هستند.

به گزارش فارس توکلی در پایان وضعیت تخت های مورد نیاز بیماران کرونایی را مناسب خواند و با اشاره به ایجاد سامانه تلفنی 6070 برای رزرو تلفنی تخت گفت: هر شخصی در استان تهران که با توصیه پزشک متخصص نیاز به تخت دارد می تواند با این سامانه تماس بگیرد و بر اساس آن منطقه زندگی نزدیکترین بیمارستان به آنها معرفی می شود. نام بیمار به بیمارستان داده می شود و بیمار در بیمارستان مذکور جایابی می شود، ظرفیت ما در استان تهران حدود 10 هزار تخت برای بیماران کرونایی است و در حال حاضر 8 هزار و 500 تخت مورد استفاده بیماران بستری قرار گرفته است. ضمن اینکه هنوز در قله پیک چهارم کرونا قرار داریم و از تعداد بیماران کم نشده است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.