در حوزه تولید واکسن ایران از بنیه بسیار خوبی برخوردار است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا بیگلری درباره تولید واکسن در این مجموعه گفت: انیستیتو پاستور ایران یک قرن فعالیت پُرافتخار خود را پشت سر گذاشته و نشان داده که یار دیرین مردم است. مرحله سوم کارآزمایی واکسن این مجموعه در حال انجام است که امیدواریم با اثبات کارایی در دسترس همگان قرار بگیرد.

رئیس انیستیتو پاستور ایران ادامه داد: فاز اول و دوم انسانی این واکسن در کشور کوبا انجام شده است، فاز سوم در ۷ استان کشور در حال انجام است که ۲۴ هزار داوطلب این امر شدند و تاکنون روی یک سوم این تعداد مطالعه انجام شده است. امیدواریم تا یک ماه آینده این مطالعه را به پایان ببریم و با ارزیابی مثبت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو روبه رو شویم، انیستیتو پاستور ایران در صنعت واکسن سابقه دیرینه‌ای دارد، واکسن‌های این موسسه در بدن همه مردم وجود دارد، برخی از کارکنان این مجموعه در همکاری و همراهی ما با کوبا به این کشور رفتند و آموزش دیده‌اند. ما برنامه مشترکی با کوبا در تولید واکسن داریم و به دنبال تولید واکسن‌های دیگری هستیم که فناوری برخی‌شان تنها در چهار و پنج کشور وجود دارد.

وی افزود: ایران به لحاظ علم پزشکی یکی از کشور‌های برتر منطقه و فاصله‌اش با دنیا بسیار کم است، ما در برخی حوزه‌های خاص از متوسط کشور هم بالاتر هستیم. در حوزه تولید واکسن، ایران ثابت کرده که از بنیه بسیار خوبی برخوردار است. ایران کشوری است که بیماری آبله را با واکسن خود مهار کرد، در سخت‌ترین شرایط می‌توان از دل تهدید‌ها فرصت خلق کرد؛ ما در شرایط تحریمی دست به تولید واکسن زدیم، کرونا، پیچیده‌ترین مشکل بشر در یک صد سال اخیر است، افزود: این بیماری تمام ابعاد زندگی انسان را بهم زد و دانش بشری را در علوم زیستی و سلامت به چالش کشید. این اولین بار بود که در دنیا به این حجم از واکسن کرونا یعنی ۱۶ میلیارد دُز نیاز داشتیم، بیماری کرونا این پیام را داشت که هیچ عدالتی در سلامت وجود ندارد، تنها ۸۰ درصد از واکسن‌های تولید شده در ۵ یا ۶ کشور مصرف شده‌اند، این یعنی تنها دانش فنی و بومی است که می‌تواند انسان‌ها را در این شرایط، نجات دهد.

بیگلری با اشاره به تولید واکسن‌های مختلف در دنیا گفت: ۴ روش ساخت واکسن در دنیا به کار گرفته می‌شود و هرکدام ویژگی‌های مختلف خود را دارند. برای داوری واکسن باید به دنبال ایمن بودن، اثربخشی یا کارایی و توانایی بازمهندسی در مقابل جهش‌ها باشیم. خوشبختانه واکسن‌های تولید داخل در این مدت نشان داده‌اند که بسیار کم عارضه و کارا هستند.

وی اظهار کرد: واکسن این مجموعه دُز یادآور دارد که تاکنون در ۲ استان نیز تست شده است، واکسن انیستیتو پاستور بیش از ۸۴ درصد ایمنی ایجاد کرده است و با دُز یادآور ایمنی آن به ۱۰۰ درصد می‌رسد. یک تزریق از دُز یادآور این واکسن به تنهایی می‌تواند در افرادی که قبلا کرونا گرفتند تا ۱۸ برابر ایمنی ایجاد کند، در خصوص زمان تولید انبوه این واکسن نیز تا پایان خرداد، حداقل یک میلیون دُز از این واکسن را در اختیار مردم قرار می‌دهیم به شرط اینکه مجوز استفاده را وزارت بهداشت صادر کند. پس از آن هر ماه، یک میلیون دُز به تولید اضافه می‌شود و تا پایان پاییز می‌توانیم ماهانه ۶ تا ۷ میلیون دُز تولید کنیم.

در ادامه حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و کمیسیون بهداشت از ابتدای شیوع کرونا با مسئولان به صورت مرتب جلسه داشت گفت: کووید ۱۹ دنیا را غافلگیر کرد و هیچ کشوری نبود که از کرونا مصون بماند. در ابتدا تصور می‌شد واکسن هم نتواند جلوی این بیماری را بگیرد اما باتوجه به مرگ و میر بالا، وضعیت اضطراری اعلام شد و واکسن‌ها بر این اساس مجوز گرفتند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۹ شرکت دانش بنیان در زمینه‌های مختلف برای تولید واکسن مشغول به کار هستند. ما باید به جایی برسیم که اگر اتفاق دیگری افتاد دست به دامن دشمنان نشویم. قبل از کووید ۱۹ ما تحریم دارویی بودیم اما زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد، بدقولی‌هایی به ما شد و واکسن‌ها بسیار دیر به ما رسید، خوشبختانه با بررسی‌های صورت گرفته اگر اثربخشی واکسن‌های داخلی بیشتر از نوع خارجی آن‌ها نباشد، کمتر هم نیست؛ مردم ما باید به دانشمندان کشور خود اعتماد کنند. در ماه‌های آینده ما نه تنها می‌توانیم کشور خودمان را به لحاظ تزریق واکسن کرونا پوشش بدهیم بلکه می‌توانیم واکسن کشور‌های همسایه و دوستان خود را که نیاز به واکسن دارند، تامین کنیم.

شهریاری درباره واردات واکسن کرونا تصریح کرد: ما پول واکسن هم می‌دهیم اما واکسن‌ها دیر به ما تحویل داده می‌شود. با شدت مخالف واردات واکسن توسط بخش خصوصی که به صورت پولی در اختیار مردم قرار بگیرد، هستیم. دولت هم اعلام کرد که اگر بخواهد واردات انجام شود باید واکسن‌ها تحویل دولت داده شود تا به صورت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد، مقام معظم رهبری بیشترین توجه را به حوزه سلامت داشتند، رهبر انقلاب در یک سال و نیم گذشته هر زمان سخنرانی داشتند درباره مدافعان سلامت و قشر زحمتکشی که با تمام توان به میدان آمدند، صحبت کردند و به دولت توصیه کردند که به خبرگان بهداشت توجه کنند. ایشان تمام توصیه‌ها را جدی‌تر از هر فردی رعایت کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اضافه کرد: ایشان یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت اختصاص دادند تا مشکلات موجود برطرف شود. قطعا با به دلیل تحریم، محدودیت‌هایی داشتیم اما نظام سلامت سعی کرد حداکثر توان خود را برای دفاع از این حوزه بگذارد، کمیسیون‌های مختلف مجلس به کمک وزارت بهداشت آمده‌اند، خوشبختانه فضا برای فعالیت دانشمندان جوان در این زمینه نیز فراهم شده است، بسیاری از مردم منتظر تولید واکسن داخل هستند، مردم نگران واکسن داخلی نباشند و امیدوارم با تولید انبوه واکسن داخلی طی ماه‌ها آینده، واکسیناسیون را سرعت بخشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه