برای واکسیناسیون بیماران خاص نیاز به غربالگری اولیه و ثبت علائم بیماران داریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در مراسم راه‌اندازی همزمان ۴ مرکز برای واکسیناسیون بیماران خاص "پیوندی و سرطانی" با اشاره به اهمیت راه اندازی این مراکز در بیمارستان‌ها اظهار کرد: برای واکسیناسیون بیماران خاص نیاز به غربالگری اولیه و ثبت علائم بیماران داریم چرا که باید تلقیح واکسن برای این گروه‌ها با احتیاط بیشتری انجام شود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: بیمارستان‌هایی که تک تخصصی و ایمن هستند برای واکسیناسیون بیماران خاص انتخاب شده اند. در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۴ بیمارستان‌ مهدیه، طرفه، اختر و امام حسین واکسیناسیون بیماران خاص را انجام می‌دهند، بیمارستان مجرب‌ترین کادر پرستاری و بهداشتی را برای واکسیناسیون بیماران خاص در نظر گرفته است، ما تاکنون ١١ هزار بیمار خاص را واکسینه کرده ایم، واکسیناسیون بیماران هموفیلی و تالاسمی به اتمام رسیده است. دیروز واکسیناسیون بیماران دیالیزی آغاز شد و امروز واکسیناسیون بیماران پیوندی و سرطانی را آغاز کردیم.

وی افزود: اغلب مراجعان امروز بیماران پیوندی بودند و خبر خوشحال کننده این است که اکثر بیماران مراجعه کننده به دلیل رعایت نکات بهداشتی تاکنون به کرونا مبتلا نشده بودند و این نشان از فهم عمیق اجتماعی این افراد است چرا که خطر ابتلا و عوارض بیماری در این بیماران بیشتر است، برای بیماران خاص پرونده‌های منظم وجود دارد، طبق آمار در استان تهران ٧٠ هزار بیمار خاص ثبت شده و ٣۵ هزار بیمار خاص در محدوده علوم پزشکی شهید بهشتی هستند، تا به امروز ۴۳ مرکز تجمیعی جهت تزریق واکسن کرونا در استان تهران افتتاح شده است.

زالی گفت: مرکز شهید کمالی نژاد برای واکسیناسیون بیماران ام اس در نظر گرفته شده است و به دلیل شرایط بیماران خاص سعی کرده ایم از پشتیبانی بیمارستانی استفاده کنیم. برای فراخوان بیماران خاص از پرونده‌های آنها استفاده می‌کنیم زیرا بیماران پرونده‌های مدونی دارند و داروهای خاصی دریافت می‌کنند و اطلاعات آنها در اختیار ما قرار دارد، باتوجه به آخرین وضعیت کرونا در تهران، مجموع بیماران بستری در تهران ۶ هزار و ۶٠٠ بیمار است که حدود ١٨٠٠ بیمار در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.

 فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تصریح کرد: تعداد بیماران بخش سرپایی در تهران رو به کاهش است، دیروز ۵ هزار و ٨٠٠ بیمار سرپایی داشتیم که نسبت به هفته قبل کاهش داشته است. دیروز ٨٧٠ بیمار بستری شدند از این تعداد ١۶٢ بیمار نیاز به مراقبت‌های ویژه داشتند و بیش از یک هزار و ٣٠٠ بیمار هم از مجموع ١٠۵ بیمارستان تهران ترخیص شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی افزایش داشته و به ٧١.٢ رسیده است اما در تهران بزرگترین چالش ما رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ویژه در حمل و نقل عمومی است. رعایت شیوه نامه ها در حمل و نقل عمومی شبیه شوخی است و استفاده از ماسک نمی تواند خیلی سلامت افراد را  ضمانت کند. آمار رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی بیشتر مربوط به اصناف و گروه‌های خدماتی، تولیدی و توزیعی است و بیشترین آسیب را در بحث رعایت فاصله گذاری اجتماعی مربوط به حمل و نقل عمومی است.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه