در تابستان واکسیناسیون عمومی را آغاز می کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در بیست و هفتمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح همزمان پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی دزفول همراه بود گفت: بسیار خرسندم که امروز زیارت خاک مطهر خوزستان نصیبم شد، جای خرسندی است که امروز خاک مقدس خوزستان را که به خون های پاک و منزهی آغشته شده، را دوباره می بویم و سجده می کنم. دزفول پایگاه مقاومت و ایستادگی بود. مردمان بزرگوار دزفول، لحظه ای شهر را ترک نکردند و مانند کوه ایستادند و دشمن را عصبانی و مایوس کردند.

وی افزود: بزرگترین حقارت برای دشمن این است که هر چه فشار را بیشتر می کند، می بیند طرفی که فشار را تحمل می کند، مقاوم تر، شادتر و محکم تر می شود. مردم دزفول با مقاومت شان ثابت کردند که عشاق بی بدیل پروردگار هستند و این در سابقه این سرزمین ماندگار شد و برای ایجاد یاس و ناامیدی در دل دشمن، الگو و مدل شد و این شیوه ای بود که بعد از سال های جنگ تحمیلی هم تجربه کردیم، در اوج تحریم های ظالمانه، موج بیماری کرونا به ایران رسید و باز هم بسیجی ها در طرح سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، کمک های زیادی کردند و دستاوردهای بزرگی برای ایران کسب شد. تجربه ما در مدیریت بیماری در این اقلیم گسترده و پراکنده گرانسنگ است. خداوند به ما آموخت که از آموزه های دفاع مقدس بهره بگیریم و در کنار یکدیگر با شیوه ای جهادی و بسیجی و با همدلی و وفاق کار را دنبال کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دفاع مقدس و دفاع از سلامت مردم ایران، تفاوت هایی داشت. گرچه در دوران دفاع مقدس سربازان و سرداران زیادی را از دست دادیم، اما در دفاع از سلامت مردم ایران، سردار بیشتر از سرباز از دست دادیم، در حالیکه در دفاع مقدس، سرباز و بسیجی بیشتر از سرداران رشید را از دست دادیم. یکی از دردناک ترین لحظاتی که در این ایام سپری می کردم، زمانی بود که سردارانی در دفاع از سلامت را از دست دادیم که هیچ کس هیچ وقت جای آنها را پر نخواهد کرد.

نمکی گفت: مقاومت مردم خوزستان و دفاع مقدس برای ایران تبدیل به یک فرهنگ شد که آن فرهنگ چاشنی توفیق ما در مبارزه با کرونا شد. همدلی، وفاق، حضور و مشارکت نیروهای نظامی، جهادی، طلبه ها، سازمان های مردم نهاد و روحانیت، کارهای کمی نبود. در اوج کرونا و در اوج تحریم، هم مبارزه کردیم و هم ساختیم. سردار سلیمانی می گفت، "ما ملت امام حسینیم" یعنی هم می جنگیم و هم تاریخ می سازیم.

وی یادآور شد: امسال و سال گذشته پربارترین دوران ساخت و ساز زیرساخت های نظام سلامت بود. در ایام کرونا، حدود ۳ هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم، در حالیکه در طول تاریخ کشور حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تخت آی سی یو ایجاد شده بود، اما در طول یکسال، سه هزار تخت اضافه کردیم. ۴۶۰ اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور رساندیم. در پیک چهارم بیماری، ۶۶ دستگاه اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور ارسال کردیم تا نفسی تنگ نشود. این افتخار بود که حتی یک بیمار در پیک چهارم با ویروس انگلیسی، بیرون از بیمارستان ها سرگردان نشد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امسال و سال گذشته هر ماه حدود هزار و ۳۰۰ تخت بیمارستانی راه اندازی کردیم. ۱۳ هزار تخت در طول یکسال به ظرفیت بیمارستان ها اضافه می شود. هزار و ۴۰۰ پروژه بهداشتی اعم از خانه بهداشت، مرکز بهداشتی و درمانی افتتاح می شود که در تاریخ کشور نظیر ندارد و چنین رکوردی وجود ندارد. بیشترین تختی که در یک سال راه اندازی می شد، حدود ۴ هزار تخت بوده و اینها در حالی بود که ما در سال گرفتاری در باتلاق کرونا، این اقدامات را انجام دادیم.

نمکی ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبری و رییس جمهور فرمودند، در میدان و دیپلماسی اگر پا به پای همدیگر نرویم، زبان چانه زنی در عرصه دیپلماسی نخواهیم داشت. نمی توان با دنیای قلدر با زبان نرم حرف زد، اول باید مشت پر داشته باشی، بعد با زبان نرم حرف بزنی، با مشت خالی جز زبان خشونت، نمی شنوی، در سازمان برنامه و بودجه، یک ردیف برای تقویت بنیه دفاعی و موشک قرار دادیم و به عزیزان گفتم هر چه نقطه زن داشته باشید، منابع آن را تامین می کنیم. گفتم هنوز داغ شیون مردمان خوزستان، دزفول و ایلام و سایر مناطق در دوران جنگ، در گوشم می پیچد و همه تلاشم را خواهم کرد تا این کار را پیش ببریم.

وی افزود: خدا را شکر می کنیم که امروز هزاران پایگاه شلیک موشک داریم، البته با هیچ کشوری در دنیا دعوا نداریم. قرار نیست به جایی تجاوز کنیم چون مرام ما، تجاوزگری نیست، اما امروز هم نمی نشینیم تا برای ما موشک پرتاب کنند و بی جواب بگذاریم. امروز با همت رزمندگان بسیجی مانده از دفاع مقدس و آنهایی که بعدا پیوستند، دیگر کسی نمی تواند دزفول و گوشه ای از سرزمین ما را دچار آشوب کند، تردید ندارم که به زودی بر بیماری کووید۱۹ فائق خواهیم آمد و به آبروی همه مقربین و شهدا، واکسن ایرانی را با صدای بلند و با عزت و سربلندی به دنیا معرفی خواهیم کرد. در خرداد، اولین تزریق های واکسن ایرانی را در کنار واکسن های وارداتی خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: برنامه ما این است که تا پایان خرداد، گروه های آسیب پذیر شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه کنیم، در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی شروع کنیم و برآورد ما این است که زودتر از آنچه که در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ اشاره کردیم، بتوانیم واکسیناسیون را به پایان برسانیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه