نزدیک به ۳۰ هزار فرد مبتلا به اوتیسم در ایران شناسایی شده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعیده صالح غفاری گفت:‌ در حال حاضر در زمان انتخاب شهردار کلان شهر تهران هستیم. رویکرد شورای شهر تهران جهت انتخاب شهردار از زوایای مختلف برای سمن‌های ملی که در حوزه بیماران خاص و صعب العلاج فعالیت می‌کنند بسیار حائز اهمیت است؛ خصوصا وقتی که در طیف اختلال اتیسم در حال کمک به خانواده‌ها و کودکانی هستیم که طیفی چند وجهی است و جزو سر فصل معلولیت یا افراد با نیازهای ویژه نیز قرار می‌گیرد.

وی افزود: در حال حاضر نزدیک به 30 هزار فرد اوتیسم در ایران شناسایی شدند که قطعا بیشتر هستند. در تهران نزدیک به 9 هزار نفر افراد دارای بیماری اوتیسم هستند که به شکل غیر مستقیم با ما در ارتباط بوده و شناسایی شده‌اند، مشکلات شهری، حقوق شهروندی و دیدگاه شهرداری به عنوان نه تنها یک نهاد خدمت‌ده از جهت مسائل شهری بلکه به عنوان یک نهاد فرهنگی، اجتماعی از نظر بیماری‌های خاص و صعب العلاج و جامعه هدف ما بسیار حائز اهمیت است.

مدیر عامل انجمن اوتیسم ادامه داد: در حقیقت سرفصل‌های مختلفی را شهرداری پوشش می‌دهد که یکی از معاونت‌هایی که شهر قاعدتا زیر مجموعه آن است، معاونت فرهنگی و اجتماعی است، تجربه‌ای که ما در شهرداران قبلی داشتیم این تجربه کاملا مستند شده؛ به طوری که در  شهر تهران نزدیک به 20 میلیون جمعیت به آن ورود کرده و خارج می‌شوند را باید در نظر بگیریم؛بنابراین رویکرد این فرد(شهردار) چه از نظر تخصصی که باید در حوزه شهری داشته باشد، و نیز توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی بسیار مهم است.

صالح غفاری گفت: تعامل شهروندان تهرانی با معاونت‌های مختلف شهرداری و با شرح وظائف شهرداری تهران بسیار مهم است؛ به طوری که اگر هر شهروند مسؤولانه بتواند ارتباط خوبی را از طریق شهردار و معاونت‌های مختلف با آن برقرار کند، می‌تواند بسیاری از مشکلات شهری با هزینه کمتر و با تعامل بهتر خود شهروندان حل شده و حداقل پیشگیری شود، مواردی مانند زباله، فاضلاب، مربوط به فضای سبز و مسائل مرتبط به شغل، آتش نشانی و شرکت‌های بسیار زیادی که مجموعه شهرداری است.

وی اظهار کرد: بزرگترین و مهم ترین نیاز جامعه اوتیسم در کل ایران شناخت بیشتر جامعه و تک تک شهروندان نسبت به اینکه این فرد اختلال دارند است، بنابراین رویکرد شهردار و رویکرد فرهنگی و اجتماعی قوی آن قطعا می‌تواند از همه ظرفیت‌های شهرداری استفاده کند تا شهروندان اوتیسم را بشناسند، توجه کنند و خانواده‌های اوتیسم را از انزوای اجتماعی و بن بستی که در آن قرار گرفتند نجات دهند.

مدیر عامل انجمن اوتیسم گفت: از طرف دیگر گروه‌های مدنی فعال، خیریه‌های سنتی، گروه‌هایی از جنس سلبریتی‌ها، هنرمندان، مجتمع های بزرگ تفریحی، خانه‌های سلامت و فرهنگسراها ، مجمتع‌های سلامت محور که وابسته به شهرداری تهران هستند و در حوزه ورزش شهری و سلامت شهروندی فعالیت می‌کنند، کلینیک‌هایی که وابسته به شهر سالم بوده و برای شهرداری هستند، نشریه‌ها و روزنامه‌هایی که به صورت تخصصی مستقیم و غیر مستقیم با شهرداری تهران در ارتباط هستند؛ تمام اینها می‌توانند از تغییر نگاه و رویکرد پر رنگ شهرداری نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی خانواد‌های طیف اوتیسم در اختیار خانواده‌ها قرار گیرند تا انجمن اوتیسم و دیگر گروه‌های فعال استفاده کنند تا شرایط این فرزندان بهتر شود.

صالح غفاری تصریح کرد: مسائل حمل و نقل شهری و ظرفیت‌های اتوبوسرانی و متروها و هر ظرفیت شهری که شهرداری تهران در آن دخیل است؛ اختصاص کارت‌های مترو که در آیین نامه شورای شهر تهران رایگان کردن بحث نقل و انتقال معلولان در آیین نامه صادره از شورای شهر تهران آماده است، در حال حاضر به این طیف تعلق نمی‌گیرد، ما با معاونت حمل و نقل مکاتبه کردیم و امیدواریم مشکل حمل و نقل این افراد تا حدی از نظر حداقل صدور کارت‌های یکساله متر و و تسریع در پلاک ویژه معلولان حل شود. 

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: درخواست ما از شورای شهر این است که برای انتخابات شهر حتما با سازمان‌های مردم  نهاد که تعداد آنها نیز زیاد نیست جلسه بگذارند و نیازهای مار ا بپرسند، نیازهایی که به بزرگترین بخش خصولتی که شهرداری است مربوط می‌شود و از نزدیک آشنا شوند و بتوانند در انتخاب شهردار موثرتر عمل کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه