آخر شهریور ۷۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا بیگلری در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر تزریق واکسن سوبرانا پلاس در نوبت دوم و وعده‌ی تزریق دز سوم گفت: به طور کلی اغلب واکسن‌های پروتئینی مانند پاستوکووک سه دوزه طراحی شده‌اند یعنی دوز یادآور هم دارند.

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: طبق روال دو دوز واکسن پاستوکووک و یک دوز واکسن سوبراناپلاس تزریق می‌شود. در برخی شهر‌ها در کشور در قالب کارآزمایی بالینی دو دوز را با سه دوز مقایسه کردیم و دیدیم که در مقابل واریانت‌های جهش یافته سه دوز به‌طور چشمگیری بهتر عمل می‌کند. همانطور که می‌دانید امروزه  در مورد سایر واکسن‌ها از جمله فایزر هم تزریق نوبت سوم توصیه می‌شود.

وی افزود: فاصله تزریق نوبت سوم واکسن پاستور یک تا دو ماه بعد از تزریق دوم است. پاستوکووک درحال حاضر به مرحله تزریق عمومی رسیده و سه دوز تزریق می‌شود. البته در مطالعاتی که هم در ایران و هم در کوبا انجام شده، مشخص شده که در سنین زیر ۱۸ سال تزریق دو دوز کافی خواهد بود، ولی برای بزرگسالان، به ویژه در مقابل واریانت‌های واکسن گریز مانند دلتا بهتر است سه دوز تزریق شود، در ماه گذشته در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور، واکسن پاستوکووک برای استفاده اضطراری توزیع و تزریق شده است. آخر شهریور هم حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد که شامل دوز یادآور هم خواهد بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بیگلری در پایان گفت: از اوایل پاییز تولید انبوه صنعتی با ظرفیت اسمی ۳ میلیون دوز در ماه را خواهیم داشت که با توجه به مطالعه کارآیی این واکسن در رده‌های سنی سه تا هشتاد سال و نیز اثبات اثربخشی تک دوز یادآور آن در ایجاد مصونیت مطلوب در بیماران بهبود یافته قبلی، امیدواریم با کسب مجوز‌های لازم در کنار توسعه خطوط تولید، امکان تامین مقادیر بیشتری از این واکسن برای گروه زیادی از اقشار جامعه میسر شود.

پایان پیام/

2 نظر

مطالب مشابه