امسال احتمال شیوع آنفلوانزا بیشتر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، شروین شکوهی با بیان این که پیش از رسیدن فصل سرما و بیماری های بخصوص آن باید آماده باشیم گفت: تامین واکسن آنفلوانزا خصوصا برای کادر درمان و گروههای پرخطر ضرورت دارد.

وی ضمن ابراز نگرانی از شیوع آنفلوانزای فصلی و همزمانی آن با کرونا افزود: مقایسه ای از وضعیت رعایت پروتکل ها در سالی گذشت با پاییز و زمستان پیش رو گواه این مهم است که احتمال شیوع آنفلوانزا امسال بیشتر است.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم ادامه داد: آنفلوانزا یک عفونت ویروسی، مسری و شایع است، این بیماری، به خصوص برای کادر درمان که در تماس مستقیم با بیماران هستند، سالمندان، کودکان خردسال و مبتلایان به بیماری‌های مزمن و زمینه‌ای می‌تواند خطرناک باشد.

شکوهی نسبت به همزمانی آنفلوانزا و کرونا در پاییز و زمستان ۱۴۰۰ هشدار داد و گفت: بی تردید شیوع وسیع آنفلوانزای فصلی همزمان با همه گیری کرونا می‌تواند بیمارستان‌ها و کادر درمان را از پا درآورد.

وی ضمن انتقاد از کاهش درصد رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار کرد: برای پیشگیری از ابتلای همزمان به بیماری‌های آنفلوانزا و کووید -۱۹، باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود، مردم باید ماسک بزنند و از حضور در اجتماعات و مکان‌های شلوغ پرهیز کنند.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم گفت: استفاده صحیح از ماسک، علاوه بر این که مانع بروز بیماری کرونا می‌شود برای پیشگیری از آنفلوانزا نیز موثر است، در سال گذشته آمار مبتلایان به بیماری آنفلوانزا به دلیل دریافت واکسن این بیماری و رعایت اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با بیماری کرونا، کاهش قابل توجهی داشت ولی در سالجاری با کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی نگرانی شیوع گسترده آنفلوانزای فصلی دور از تصور نیست.

شکوهی تاکید کرد:  سفر کردن، مهمانی و رستوران رفتن، حضور در اجتماعات و ماسک نزدن ها در وضعیت خطرناک کرونا و احتمال بروز آنفلوانزا به ضرر خودمان و خانواده‌مان است، متاسفانه کرونا بیماری بسیاری جدی است و این روزها آنقدر خبر مرگ کرونایی به گوش‌مان می رسد که دیگر نمی‌شود این ویروس را جدی نگرفت، کرونا خطرناک است و اگر رعایت نکنیم بسیار کشنده خواهد بود، ضمن شتاب در روند واکسیناسیون علیه کرونا، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن نیز امری ضروری است.

وی خطر افرادی که از اساس و بدون هیچ منطق علمی با هر گونه واکسن مخالفند و معتقدند که واکسن‌ها بدن را در مقابل بیماری ضعیف می‌کنند را مورد توجه قرار داد و افزود: واکسینه شدن در برابر بیماری خصوصا در پاندمی ها یک مسوولیت اجتماعی است، ماهها است کشور ما با آمار بالایی از مرگ و میر ناشی از کرونا روبرو ست. باید به این موضوع توجه داشته باشیم با توجه به مشکلات اخیر واکسن ها با مشقت های زیادی در دسترس عموم قرار می گیرد بنابراین تنها راهکار برای کاهش مرگ ومیر هموطنانمان واکسیناسیون علیه بیماری است.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم ضمن هشدار نسبت به خطر مخالفان واکسینایون برای سلامت عمومی تاکید کرد: تنها موضوعی که می تواند به کاهش بار بیماری کمک کند، قطعا و بدون تردید واکسیناسیون است، نتایج برخی مطالعات جدید نشان می‌دهد که واکسن آنفلوانزا می‌تواند از افراد در برابر برخی عوارض شدید ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ محافظت کند، بنظر می رسد واکسن آنفلوانزا می تواند سلاحی ارزشمند برای مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ باشد.

به گزارش ایسنا شکوهی در پایان اضافه کرد: مهمترین اصل پیشگیری از بیماریهای عفونی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی است، برای پیشگیری از افزایش بار بیماری و اضافه نشدن بار آنفلوانزا به مراکز درمانی و بهداشتی باید برای مدتی قید مهمانی‌های پرجمعیت را بزنیم، ناگزیریم فعلا عروسی نگیریم و به مهمانی نرویم چرا که حفظ سلامتی و جان‌ عزیزانمان از هر چیزی که در این جهان است مهم تر است.

پایان پیام/

مطالب مشابه