هدف اصلی در واکسیناسیون کرونا کاهش مرگ و میر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جعفر صادق تبریزی با بیان اینکه ما 6 راهبرد اساسی داشتیم که راهبرد نخست واکسیناسیون کووید 19 مطابق با سند ملی بود گفت: هدف اصلی ما در واکسیناسیون کاهش مرگ و میر و هدف نهایی‌مان قطع گردش ویروس و پایان همه گیری است، برای اجرای واکسیناسیون در 4 بخش روستا، عشایر و شهرهای با جمعیت کمتر و بیشتر از 20 هزار نفر برنامه ریزی اختصاصی کردیم، برای آنکه مردم در دریافت خدمات روزانه در واحدهای ارائه خدمات بهداشتی با مشکل مواجه نشوند، پایگاه های تجمیعی طراحی شدند؛ پایگاه هایی که حداقل باید 4 ایستگاه داشته باشند.
 
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت تصریح کرد: اکنون 1376 پایگاه در کشور و 287 پایگاه تجمیعی در استان تهران داریم که در این پایگاه ها، 7149 ایستگاه در کشور و 1151 ایستگاه در تهران وجود دارد. اگر روند راه اندازی پایگاه ها را از فروردین تا مهرماه بررسی کنیم، سیر افزایشی متناسب با میزان تامین واکسن را مشاهده خواهیم کرد؛ در کل به طور متوسط هر پایگاه تجمیعی 5.2 ایستگاه داشته و درحال خدمت رسانی است.
 
وی درخصوص روند واکسیناسیون در کشور افزود: در فروردین ماه 470 هزار دُز و در شهریور ، 24 میلیون و 489 هزار دُز واکسن تزریق شده است؛ براساس اطلاعات ثبت شده، آمار تزریق تا ۱۹ مهر ماه بیش از 18 میلیون دُز است، اگر میزان تزریق انجام شده را براساس تعداد ایستگاه های اعلام شده بررسی کنیم، در فروردین ماه در هر ایستگاه 616 واکسن تزریق شده که به تدریج افزایش پیدا کرده است؛ به عنوان مثال در شهریور ماه 4583 واکسن تزریق شده است، در شهریور ماه 153 تزریق روزانه در هر ایستگاه ثبت شده است که متناسب با تعداد ایستگاه، پایگاه و واکسنی که در اختیار داشتیم این آمار افزایش پیدا کرده است، همه سازمان ها از جمله بسیج، نیروهای مسلح، شهرداری، تربیت بدنی، هلال احمر و ... در  راه اندازی این پایگاه ها به ما کمک کردند و امروز به لحاظ زیر ساخت های واکسیناسیون در وضعیت مطلوبی هستیم.
 
صادق تبریزی گفت: تا کنون ۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۸۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند، مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۷ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۸۱ دُز رسید، اگر بخواهیم آمار واکسن های تزریق شده را در جمعیت هدف 61 میلیون نفری محاسبه کنیم می توان گفت که اکنون شاهد پوشش 75 درصدی نوبت اول و 33 درصدی واکسیناسیون کامل "دریافت هر دو نوبت" هستیم، درحال حاضر بیش از 50 درصد تزریق ها برای نوبت دومی ها بوده است چرا که در یک ماه گذشته بیشتر افراد دُز اول را دریافت کرده بودند.
 
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت اظهار کرد: علی رغم اینکه نوبت دهی انجام و پیامک هم ارسال می شود اما مراجعه مردم در روزهای تعطیل و جمعه ها کاهش پیدا می کند، براساس سند ملی واکسیناسیون، پوشش ما در فاز اول که عمدتا گروه های پزشکی، بهداشتی و جانبازان عزیز بودند به 96 درصد رسید، در فاز دوم که مربوط به جمعیت سالمندان بالای 60 سال بود و 8 میلیون و 650 هزار نفر را شامل می شد پوشش دُز اول حدود 92 درصد و دو دُز 83 درصد ثبت شده است.
 
وی با اشاره به اینکه 86 درصد بستری های بالای 60 سال ما در پیک پنجم افرادی بودند که واکسن دریافت نکرده بوند افزود: این موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد، در فاز چهارم که به گروه سنی 18 تا 59 سال "51 میلیون و 200 هزار نفر" مربوط می شود، 33 میلیون و 776 هزار نفر دز اول واکسن را دریافت کرده اند، اگر به دنبال وقوع یک اتفاق خوب در حوزه واکسن هستیم باید از طریق اصناف، ادارات و کارخانجات اقدام کنیم. این جمعیت، جمعیت فعال ما هستند که تسهیلات را برای آنها باید بیشتر کنیم چراکه اگر این جمعیت را پوشش دهیم به عمده هدف خود دست پیدا خواهیم کرد.
 
به گزارش وبدا صادق تبریزی در پایان با اشاره به اینکه از اول این هفته تا یک ماه به احتمال قوی میزان پوشش تزریق دز نوبت دوم به بالای 60درصد خواهد رسید که اتفاق بسیار خوبی است اضافه کرد: همین امر به ما کمک می کند به ایمنی جمعی نزدیک تر شویم. در خصوص واکسیناسیون گروه سنی 12 تا 17 سال که هفت میلیون و 118 هزار نفر را شامل می شود نیز اگر از این تعداد، 7 میلیون را دانش آموز در نظر بگیریم، 3 میلیون و 633 هزار نفر تا دیروز واکسینه شده اند که 51 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه