فواید تزریق واکسن کرونا به مراتب بیشتر از آسیب های آن است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سرویس زینلی درنگ در تزریق واکسن کرونا را جایز ندانست و از مردم تقاضا کرد که به هیچ وجه در مورد تزریق واکسن تعلل نکرده و به برخی اظهارات بی پشتوانه علمی توجه نکنند.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران ادامه داد: نتایج بررسی‌ها و همچنین آمار و ارقام منتشره، نشان می‌دهد که تزریق واکسن کرونا در کاهش مرگ و میر و بستری در بخش‌های مراقبت ویژه نقش اصلی دارد. این آمار در ایران بسیار مشهود است و هم مطالعات و مشاهدات دیگر کشورها آن را نشان می دهد، عوارض بسیار کم تزریق واکسن کرونا قابل چشم پوشی است، مردم نگران عوارض اندک واکسن کرونا نباشند و اقدام به تزریق واکسن کنند زیرا عوارض ابتلا بسیار شدیدتر و خطرناک است، فواید تزریق واکسن کرونا به مراتب بیشتر از آسیب های آن است و در نتیجه مردم حتما واکسن بزنند و در این کار اصلا تعلل نکنند.

وی افزود: کادر درمان اعم از پزشک و پرستار که در مواجهه مستقیم با این بیماری بودند، پس از تزریق ۲ دز اصلی کمتر دچار عوارض بیماری همچون بستری و مرگ و میر شدند و برخی از آنها دز سوم واکسن کرونا را نیز دریافت کردند و بقیه هم در حال تزریق واکسن هستند. تازمانی که این ویروس شایع است باید با تزریق واکسن یادآوری از خطرات مرگ و میر آن کاست، کشورهایی مانند آلمان و انگلیس در ابتدای شیوع این همه گیری فوت شدگان فراوانی داشتند اما پس از واکسینه شدن حداکثر جمعیت این کشور، فوت براثر کرونا باوجود مبتلایان بسیار زیاد جدید، کاهش چشمگیری یافته است، می‌توان ادعا کرد که اگر واکسن کرونا جلوی ابتلا را نمی‌گیرد ولی مرگ و میر را به شدت کاهش می دهد. به مفهومی دیگر ما هنوز غیر از رعایت پروتکل‌های بهداشتی راهی برای جلوگیری از گردش این ویروس بین مردم نداریم و با واکسینه شدن می توانیم از خطرات جانی آن به شدت کاست.

زینلی گفت: به نظر می رسد برخی افراد با ابراز مخالفت تزریق واکسن کرونا می خواهند برای خود شهرت ایجاد کند. اغلب مخالفان با ادله‌های واهی و غیر مستند و غیر علمی، ظاهرا می خواهند به شهرت بیشتری برسند یا خود را مطرح کنند، شنیدن منطق و بیان مخالفین، بی پایه و اساس بودن اظهارات آنها را نشان می دهد، اینکه بیان کنیم از کجا معلوم است تزریق واکسن خطر نداشته باشد یا اینکه از طریق واکسن ماده بیولوژیک وارد بدن می شود ،نشان می دهد که این افراد نمی دانند که بیش از ۷۰ سال است که واکسیناسیون علیه بسیاری از بیماران عفونی در دنیا و از جمله در ایران انجام می شود و تاثیر شگرف آن در کاهش مرگ و میر کودکان و به نسبت در بزرگسالان مشهود است.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: بیشتر افراد چندین واکسن را از بدو تولد تا چندین سالگی تزریق می کنند. کمتر کسی را می توان در کشور پیدا کرد که حداقل ۴ واکسن را تزریق نکرده باشد.پس به چه منطقی نزدن واکسن کرونا را توصیه می کنند و زدن آن را همراه خطرات احتمالی می دانند. آیا این افراد برای جان دیگران ارزشی قائل نیستند، مخالفان واکسیناسیون کرونا به گونه‌ای صحبت می کنند که انگار ضرر نزدن واکسن اندک و ضرر انجام این کار بسیار بالا است که اینطور نیست، همه واکسن‌ها قدری عوارض دارند که این موضوع در مورد واکسن کرونا هم صدق پیدا می کند، به عبارتی مانند همه واکسن های قبلی که ماده بیولوژیک را وارد بدن می کند، یک سری عکس‌العمل در بدن ایجاد می کند و این واکسن هم عوارض مشابه ای نیز برای افراد کمی خواهد داشت که در مقابل نفع آن بسیار اندک است.

وی در خصوص اینکه آیا تزریق ماده بیولوژیک در غالب واکسن کرونا برای بدن مضر است؟ گفت: همه واکسن هایی که تاکنون به انسان ها تزریق شده به عنوان تزریق ماده بیولوژیک به بدن است که نشان می دهد مزیت های فراوان آن در مقابل عوارض آن ناچیز است، بعضی از آنتی بیوتیک ها هم ماده بیولوژیک هستند که در صورت نیاز به افراد تزریق می شود، استفاده مناسب و صحیح از این محصول تاکنون چه عوارض جدی به دنیال داشته است. عوامل پروتِئنی و بیولوژیک زیادی در زندگی مصرف می شوند و خطری برای ما ندارند  بلکه ضروری هم هستند، بیان این مطلب که تزریق ماده بیولوژیک به بدن، می تواند آسیب و عوارض جدی ایجاد کند، به نظر می رسد فرافکنی در این زمینه است.

به گزارش ایرنا زینلی در پایان اضافه کرد: اگر افرادی به میوه‌ای حساس باشند و با مصرف آن کهیر بزنند، قرار نیست ما مصرف آن میوه را برای تمام افراد منع کنیم یا آن را دور بریزیم تا هیچکس از آن استفاده نکند، همه عوامل عفونی که وارد بدن می شوند ماده بیولوژیک هستند و بدن یاد گرفته که برعلیه آنها مقابله کند، انسان ها طی میلیون ها سال توانستند از عفونت های ویروسی ها و میکروبی نجات پیدا کنند و به این مرحله برساند، زدن واکسن یک ضرورت ملی برای تداوم سلامتی مردم و برون رفت از وضعیت اقتصادی کشور است، حداقل آن بخش که مرتبط با کرونا است.

پایان پیام/

مطالب مشابه