توضیح وزارت بهدشت در خصوص مشکلات پزشکان برای دریافت کارت واکسن
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد هاشمی در خصوص اظهارات مطروحه درباره مشکلات پزشکان در دریافت کارت واکسن گفت: در بهمن ۹۹ زمانی که اولین محموله واکسن وارد ایران شد، هنوز سامانه های بهداشتی سیب، سینا، ناب و پارسا که در مراکز واکسیناسیون برای ثبت واکسن مورد استفاده قرار می گرفتند به سامانه تیتک غذا و دارو متصل نبودند و طبیعتا از آنجایی که امکان به تعویق افتادن واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان وجود نداشت تزریق واکسن افرادی که در معرض خطر ابتلای بالایی قرار داشتند آغاز و ثبت واکسن آنها به صورت دستی انجام شد، این اتصال حدود ۲۰ روز تا یک ماه زمان برد و بعد از آن هم هماهنگی کامل بین سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت صورت گرفت و ثبت واکسن افرادی که به هر دلیلی محقق نشده بود در سامانه انجام شد.
 
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص استعلام اصالت ۱۳ میلیون واکسنی که با خطا همراه بود گفت: در چند ماه اول در سامانه تیتک بحث استعلام اصالت واکسن روی یک سرور اولیه ای بود که پردازش لازم را نداشت و گاهی اوقات ممکن بود پاسخ استعلام در زمان مناسبی به سامانه سطح یک ارسال نشود و اگر سامانه سطح یک پاسخ را دریافت نمی‌کرد به این معنا بود که تزریق واکسن در سامانه تیتک ثبت نشده است.
 
وی افزود: در ادامه واکسیناتور تصور می‌کرد ثبت اتفاق نیفتاده و دوباره و گاهی اوقات تا ۱۰ بار تلاش می‌کرد. مردم هم شاهد این موضوع بودند که ممکن بود سامانه سطح یک، بارها خطایی را نشان دهد که بعد از یک بار تلاش، سامانه تی تک پیام خطا ارسال می کرد به این معنا که واکسن یک بار ثبت شده است و چون پیام خطا مجدد به سامانه سطح یک می رسید عملا در سامانه سطح یک  این تصور بوجود می آمد که ثبت واکسن با مشکل همراه بوده است.
 
به گزارش وبدا هاشمی در پایان گفت: همکاران ما در معاونت فناوری به دو صورت تولنستند این مشکل را برطرف کنند، در مرحله نخست از همکاران غذا و دارو خواستند سرور سامانه تیتک بحث اصالت واکسن را تغییر داده و سروری قوی تری برای این کار تعریف کنند، در مرحله بعد هم به سامانه های سطح یک اعلام شد در صورت دریافت پیام خطا از سرویسی متفاوت از غذا و دارو که قابلیت استعلام دارد استفاده کنند. لذا تعداد پیامهای خطایی که در سامانه تیتک ثبت  شده عمدتا به این دلیل است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.