تهدید جان مردم با دخالت افراد غیر متخصص در عرصه سلامت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا اسدی در یادداشتی نوشت:

رشد و گسترش رشته‌های مختلف و جز نگر در سلامت و زایش قارچ گونه شاخه‌های مختلف آن و نیز دست اندازی برخی حرفه‌های عمومی به حداقل واحدهای درسی رشته‌های تخصصی از یک سو موجب جذب علاقمندان به کسب عناوین جذاب برخی رشته‌های تخصصی شده و در پی آن تکثیر مراکز آموزش "تحت عناوین مختلف" به همراه اخذ مجوزهای مربوطه و تائید سرفصل‌های آموزشی از بالاترین نهاد سیاستگذاری در این بخش را موجب گشته که به نوعی برای فارغ التحصیلانش توهم کسب دانش عمیق در این عرصه را ایجاد کرده که در عمل شباهت به دریافت قطره‌ای از اقیانوسی با عمق چند میلیمتر دارد و از سوی دیگر ورود افرادی بدون هیچ مدرک و پیشینه مرتبط در فضاهای پر جاذبه برای آحاد مردم به مسائل مهم مرتبط با سلامت است که با غفلت دستگاه‌های نظارتی، پیچیدگی‌های حقوقی رسیدگی به وضعیت آن، ناآگاهی یا عدم آگاهی کافی مراجعین به این اماکن و…، باعث بروز مشکلات عدیده ای در عرصه سلامت عمومی و سردرگمی مردم گشته است.

یکی از نمونه‌های بارز این مداخلات در عرصه ورزش و اماکن ورزشی است. نگرانی‌های بسیاری در خصوص آموزش و مشاوره‌های تغذیه و همچنین آموزش فرآیندهای توانبخشی و اصلاح حرکات بدنی توسط افراد غیر متخصص به مراجعین این اماکن و همچنین آموزش بسیار سطحی مطالب تخصصی بدون مجوزهای مرتبط به گروهی از فراگیران، برای اخذ تائیدیه هایی که در آینده با آن مدارک، مجوز فعالیت‌های مهم را در حوزه سلامت کسب نموده و همین آغازی بر تهدید سلامت مردم می‌گردد.

علوم بسیار عمیق و حیاتی تغذیه و توانبخشی که جایگاه واقعی خود را در نظام سلامت هنوز کسب نکرده ولی به علت درک صحیح جامعه از آن و نیاز به وجود آمده پس از آگاهی جامعه، هنوز مغفول مانده است. بی شک توجه به این بخش ضرورتی انکار ناپذیر است چرا که افراد فاقد صلاحیت در این زمینه، به این سطح هم قانع نشده و پا فراتر نهاده، به گونه‌ای که در یک مورد برای بانوان باردار هم توصیه‌های تخصصی و مداخله جویانه در این عرصه نموده اند و تهدیدی برای دو نسل را به وجود می‌آورند، آن هم در شرایطی که توصیه‌ها در زمینه لزوم فرزند آوری آن هم فرزندان سالم مورد تاکید سیاستگذاران کلان کشور و نیاز جامعه است.

از این رو ضروری است اقداماتی مؤثر توسط دستگاه‌های متولی امر سلامت به صورت همسو و منسجم در این خصوص صورت پذیرد به مانند تصمیم جسورانه و ضروری معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان که پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت برخی رشته‌های غیر مجاز و زیر زمینی و به تبع آن بروز رفتارهای پرخطر، مصرف و تزریق مکمل‌های غیر مجاز و مشاوره‌های نادرست تغذیه و توصیه‌های مرتبط با سلامت جسمی، که خطر جدی را در راستای حفظ سلامت بانوان ایجاد کرده است، مجوز فعالیت‌های رشته‌هایی که بانوان در ذیل فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام در آن فعال هستند را بمنظور حفظ صیانت از حریم و سلامت بانوان تا زمان بررسی دقیق و علمی آن به صورت موقت متوقف نموده است.

این اقدام می‌تواند توجه همه ارکان در همه سطوح تصمیم گیری سلامت کشور را به موضع گیری و اقدام قاطعانه برای حفظ سلامت مردم، به خود جلب کند و قدمی مثبت در ارتقا سلامت جامعه محسوب گردد. مهر

پایان پیام/

مطالب مشابه