ورامین از مناطق آندمیک "سالک" در تهران است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا سهرابی یکی از دغدغه های حوزه بهداشت را کنترل بیماری های عفونی عنوان کرد و گفت: ورامین از جمله مناطق بومی و آندمیک بیماری سالک در تهران است که هر ساله مواردی از ابتلا در این منطقه گزارش می شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حفاظت فردی و رعایت بهداشت را مهمترین راهکار پیشگیری از ابتلا به سالک عنوان کرد و استفاده از توری، پمادهای دورکننده حشرات و برخی داروها را در این راستا موثر دانست و ادامه داد: مراکز بهداشتی نیز از طریق کنترل و از بین بردن جوندگان و سگ‌های آلوده در این راستا گام برمی دارند، مخازن انگل مولد بیماری سالک سگ‌ها و جوندگانی نظیر موش‌ها هستند، دست‌اندازی بیش از حد انسان به محیط زیست این جانوران را یکی علل شیوع بیماری سالک برشمرد که در پی سکونت افراد در این مناطق و متعاقب آن گزیده شدن توسط پشه‌های خاکی آلوده به انگل لشمانیوز، بیماری بروز پیدا می کند.

 وی به ساکنان مناطق آندمیک بیماری سالک توصیه کرد که حتما از توری و پشه بند در منازل خود و مواد دور کننده حشرات استفاده کنند و با اشاره به تشکیل تیم های بهداشتی برای کنترل بیماری و تلاشهای مراکز بهداشتی برای از بین بردن مخازن آلوده در مناطق آندمیک افزود: با توجه به این که ناقل بیماری سالک پشه است کنترل آن کمی دشوار است، همشهریان باید در این زمینه هوشیار باشند و همچنین سایر سازمانها نیز اطلاع رسانی لازم را در این خصوص انجام دهند، افراد در صورت ابتلا به زخم مزمن در نقاط باز بدن نظیر صورت و دست و پا که پس از گزش پشه به ویژه در مناطق شیوع سالک ایجاد شده است، حتما به پزشک و یا مراکز بهداشتی مراجعه کنند تا مورد بررسی قرار گیرند و در صورت نیاز درمان‌های لازم برای آنان شروع شود.

در ادامه علی لک متخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سالک یا لشمانیوز را نوعی بیماری عفونی و مسری عنوان کرد که در اثر گزش پشه خاکی آلوده ایجاد می‌شود و اضافه کرد: سالک دارای دو شکل جلدی و احشایی است که در صورت استقرار انگل لشمانیوز در احشا نوع احشایی و در صورت استقرار انگل در پوست نوع جلدی آن بروز می‌کند که در نوع جلدی باعث ایجاد زخمی مزمن می‌شود که عموم از آن به عنوان زخم سالک نام می‌برند.

وی راه انتقال سالک به انسان را از طریق گزش پشه خاکی آلوده و سگ و جوندگان را از مخازن این بیماری عنوان کرد و افزود: فرد پس از گزش توسط پشه آلوده در ناحیه گزیدگی دچار یک جوش یا پاپول خارش‌دار می‌شود که به تدریج بزرگ و زخمی می‌شود. این زخم حالت آتشفشانی پیدا می‌کند و دارای یک حاشیه فعال همراه با ترشح است، زخم سالک نیاز به درمان اختصاصی از طریق تزریق‌های مکرر زیرجلدی دارد. در صورت عدم تشخیص، زخم عمقی شده و باعث درگیری عروق پوست می‌شود که در نتیجه اسکار یا جای زخم بر روی پوست فرد باقی می‌ماند، اما اگر بیمار به موقع به پزشک مراجعه کند زخم با تزریق موضعی قابل درمان است.

لک با اشاره به وجود بیماری سالک در برخی مناطق ایران گفت: در برخی مناطق و استان‌های کشور سالک به صورت آندمیک وجود دارد و در مناطقی نظیر اصفهان بیشتر دیده می‌شود، رعایت بهداشت عمومی و حفاظت فردی از راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است، از بین بردن سگ‌های آلوده، رعایت بهداشت عمومی، جمع‌آوری زباله‌ها در مناطق شهری و روستایی، شست و شوی مرتب سطل‌های زباله و از بین بردن مخازن بیماری باعث ریشه کن شدن سالک می‌شود.

به گزارش ایسنا متخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان اضافه کرد: انتقال سالک از طریق گزش پشه آلوده است و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود. بنابراین رعایت بهداشت عمومی و مراجعه به موقع به پزشک و استفاده از پشه بند و توری در منازل و راهکارهای دور کردن پشه‌ها بهترین راهکار مقابله با این بیماری در مناطق آندمیک است.

پایان پیام/

مطالب مشابه