تا دو هفته آینده با سیر نزولی آمار مرگ و میر کرونایی مواجه خواهیم شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مجید مختاری در خصوص کاهش آمار مبتلایان کرونا و افزایش مرگ و میر بیماران گفت: معمولاً آمار مرگ و میر در کرونا مربوط به بستری‌های دو هفته قبل است به همین دلیل نمی‌توان گفت کاهش تعداد مبتلایان امروز منجر به کاهش مرگ و میرها می‌شود و باید آمار ابتلای دو هفته قبل را در نظر گرفت.

عضو کمیته علمی کشوری کووید۱۹ تاکید کرد: بسیاری از مرگ و میرهای کرونایی در اورژانس و آی سی یو بیمارستان‌ها مستقیم مربوط به کرونا نمی‌شود و عوارض دیگری همراه با آنها است که یکی از آنها می‌تواند بیماری‌های زمینه‌ای باشد، بنابراین افزایش آمار ابتلا را باید با توجه به عوامل مختلفی در نظر گرفت، در مجموع با پایین آمدن آمار ابتلا به احتمال زیاد در دو هفته آینده با سیر نزولی آمار مرگ و میر مواجه خواهیم شد.

وی در خصوص اینکه آیا کاهش آمار مبتلایان مربوط به عدم مراجعه بیماران برای انجام تست است یا خیر افزود: این موضوع هم می‌تواند درست باشد اما این مورد در گذشته نیز وجود داشته به همین دلیل به صورت قاطع نمی‌توان گفت که مراجعه مردم برای تست کمتر شده و به همین دلیل میزان شناسایی‌ها کم شده باشد. در مجموع نسبت به هفته‌های گذشته تعداد مبتلایان کم شده که می‌توان نتایج آن را در آینده نزدیک که منجر به کاهش مرگ و میرها می‌شود، دید.

مختاری در خصوص عبور از پیک ششم طی هفته‌های آینده گفت: نمی‌توان این موضوع را به راحتی عنوان کرد چرا که پیش بینی آن بسیار سخت است و عبور از پیک ششم به رفتار مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بستگی دارد اما متخصصان و ویروس شناسان معتقدند اکثریت جامعه بشری به اومیکرون مبتلا خواهند شد اما اینکه طی چند هفته آینده سیر نزولی را در این بیماری خواهیم دید یا خیر بستگی به عوامل مختلفی دارد که نمی‌تواند از هم اکنون پیش بینی کرد.

عضو کمیته علمی کشوری کووید۱۹ در خصوص ابتلای مجدد بیماران به اومیکرون اظهار کرد: چندین مطالعه در این خصوص انجام شده و ممکن است در یک خانواده فردی دوباره مبتلا شود و این بیماری مخصوص جوان‌ها و همچنین مسن‌هایی است که بیماری زمینه‌ای دارند.

به گزارش مهر وی در پایان در خصوص تزریق دوز سوم واکسن برای افراد مبتلا به اومیکرون افزود: اطلاعاتی که از مجامع بین‌المللی وجود دارد مبنی بر این است افرادی که به اومیکرون مبتلا می‌شوند آنتی بادی قوی نسبت به این بیماری دارند و تا سه ماه ادامه پیدا می‌کند بنابراین تا سه ماه پس از ابتلاء بهتر است دوز سوم تزریق شود و در برخی موارد دیده شده اگر فاصله تزریق را کوتاه کنیم ممکن است عوارضی ایجاد شود و در مجموع آنتی بادی و ایمنی سلولی که توسط اومیکرون در بدن ایجاد می‌شود، تا چند ماه باقی می‌ماند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.