افزایش پرونده‌های قصور پزشکی در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بابک سلحشور درباره آمارهای قصور پزشکی که در کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان آذرماه در مجموع ۸۸۵۰ مورد پرونده قصور پزشکی به کمیسیون‌های پزشکی قانونی ارجاع شده است که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد ارجاعات ۷۹۱۹ مورد بود، افزایشی ۱۱.۸ درصدی داشته است.

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور در خصوص تعداد پرونده‌های منجر به صدور حکم محکومیت نیز گفت: ۴۶.۶ درصد از این پرونده‌ها معادل ۴۱۲۴ مورد منجر به صدور حکم محکومیت شده شده و ۵۳.۴ درصد یعنی معادل ۴۷۲۶ مورد نیز به تبرئه منجر شده است.

وی در خصوص بیشترین رشته‌های دارای شکایت نیز افزود: صرف نظر از موارد منجر به محکومیت یا تبرئه به ترتیب رشته‌های دندانپزشکی با ۹۲۱ مورد، جراحی عمومی با  ۷۷۵ مورد، پرستاری با ۵۷۶ مورد، زنان و زایمان با ۵۲۷ مورد و پزشکی عمومی با ۵۱۷ مورد در صدر شکایات ثبت شده در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ قرار دارند. البته این آمار مربوط به امسال است و الزاما همین الگو و نسبت در سال‌های قبل نیز تکرار نشده است.

سلحشور در خصوص دلایل این افزایش قصور پرشکی در آمارهای امسال نیز گفت: یکی از دلایل این کاهش و کم شدن کرونا و کاهش نگرانی مردم بابت ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است. همین دلیل سبب مراجعه بیشتر مردم به پزشکی قانونی و البته مراجعه بیشتر مردم به پزشکان و کادر درمان  برای امور پزشکی به غیر از کرونا نیز شده است.

به گزارش ایسنا مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور در پایان اضافه کرد: کارشناسان پزشکی قانونی در کمیسیون‌های مربوطه با دقت تمام مستندات و مدارک موجود را بررسی کرده و بدون هیچگونه سوگیری نسبت به صدور رای اقدام خواهند کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.