واکسیناسیون موجب شد کرونا فروکش کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام طبرسی با بیان اینکه نسبت به دو هفته گذشته آمار ابتلا به کرونا کاهش یافته و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و شرایط به نقشه قبلی برگردد گفت: کرونا به تدریج از یک بیماری که ایجاد پاندمی و بیماری وسیع می‌کرد به یک بیماری تبدیل می‌شود که باید بدانیم چگونه با آن زندگی کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: واکسیناسیون موجب شد کرونا فروکش کند. این شرایط مرهون واکسیناسیون است. کسانی که واکسن نزدند، حتما واکسن بزنند. نیازی به دز چهارم واکسن کرونا هم نیست و سه دز واکسن کرونا کافی است، کسانی که واکسن نزدند و یا اینکه کرونا نگرفتند و بیماری پیش زمینه‌ای دارند باید حتما دقت کنند، امسال برای عید محدودیتی نیست، اما کماکان باید مراقب افرادی باشیم که بیماری پیش زمینه‌ای دارند.

وی در خصوص عوارض طولانی مدت امیکرون افزود: کرونا یک بیماری سیستمیک است و ممکن است کل اعضای بدن را درگیر کند. ما کووید طولانی داریم و افراد در این شرایط تا مدت‌ها بی‌حالی و تنگی‌نفس و ریزش مو و دیگر عوارض را شاهد هستند. این عارضه‌ها برطرف می‌شود و بهبودی می‌یابد اما ممکن است برخی عوارض نیازمند درگیری پزشکی باشد که ابتلا به دیابت یکی از این موارد است. سرفه‌های اندک، تب خفیف و مواردی از این دست چندان جدی نیست و برطرف می‌شود.

طبرسی گفت: در این دو سال که از کووید می‌گذرد دریافتیم که افراد بیشتری درگیر شدند و بعد از واکسیناسیون شدت بیماری کمتر شد. اگر همین روند ادامه یابد کووید یک بیماری خواهد شد که با ما هست، اما مشکلاتش کمتر می‌شود و به گروه‌های پرخطر منتقل می‌شود که دیگر باید برای آن به دنبال داروهای خاص بود، در موج اخیر، افراد ۳۰ تا ۶۰ سال که درگیر کرونا شدند و بیماری زمینه‌ای نداشتند مشکلی نداشتند که از داروی پیشرفته استفاده کنند و مشکل اصلی مربوط به کسانی بود که بیماری زمینه‌ای داشتند، کووید به بیماری‌ تبدیل می‌شود که در آینده در گروه خاصی دیده می‌شود. واکسن‌هایی که امروز داریم نیز برای شرایط کنونی است و برای افراد معمولی همین واکسیناسیون کافی است.  

به گزارش ایسنا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان اضافه کرد: واکسن یک نفع فردی دارد و کسی که واکسینه شده است اگر کرونا بگیرد، شدید نیست و موجب مرگ نمی‌شود مگر اینکه در گروه خاصی باشد. همچنین واکسن یک نفع جمعی دارد و وقتی افراد واکسن می‌زنند اگر کرونا هم بگیرند کمتر به دیگران منتقل می‌کنند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.