توزیع پزشکان در بین استان‌ها و شهرهای مختلف کشور ناعادلانه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، یحیی ابراهیمی در خصوص تعادل بین تعداد پزشکان و زیر ساخت‌های درمانی گفت: متاسفانه لرستان در این خصوص نسبت به نورم کشوری عقب‌تر است و این قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: معمولا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت، باید ۱.۸ پزشک داشته باشیم، تعدادهای تخت‌های بیمارستانی نیز باید به ازای هر ۱۰۰۰ بین ۱.۶ تا ۱.۸ تخت داشته باشیم ولی متاسفانه این نورم در لرستان و به ویژه در برخی از شهرستان‌ها شاید به اندازه نصف نورم به لحاظ تعدا تخت‌های ICU، CCU، پزشکان متخصص و مراکز درمانی باشد، در این مواردی که مطرح شد فاصله بسیار است که پیگیر هستیم بتوان استان را به نورم کشور و کشور را به نورم جهانی نزدیک کنیم.

وی با تاکید براینکه در حال حاضر با کمبود پزشک مواجه نیستیم اما توزیع آنها در بین استان‌ها و شهرهای مختلف کشور ناعادلانه است اظهار کرد: در حال حاضر ۸۰ هزا پزشک عمومی در کشور وجود دراد یعنی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک پزشک عمومی وجود دارد، خیلی از این پزشکان دیگر در حرفه پزشکی مشغول نیستند و یا در شهرهای بزرگ تجمع پیدا کردند، این موضوع سبب شده که در مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه باشیم اما در جاهای برخورددار با ازدیاد پزشک روبرو هستیم.

به گزارش ایسنا ابراهیمی در پایان گفت: توزیع ناعادلانه در بحث نیروی انسانی و امکانات پزشکی سبب شده که صدای مردم بلند شود و انتظاری که از وزارت بهداشت داریم این است که هم نظارت روی نیروی انسانی، پزشکان و پزشکان متخصص داشته باشد و هم در توزیع امکانات و تجهیزات پزشکی عدالت را رعایت کنند، به عنوان مثال در کلان شهری همچون تهران در هر خیابانی ده سی. تی. اسکن، ام. ار. ای و سی. آنژیوگرافی وجود دارد و زمانی راجع به استان‌های مختلف صحبت می‌شود بهانه‌ها شروع می‌شود که موضوع شاخص‌ها را مطرح می‌کنند، متاسفانه در این راستا در حق استان‌های محروم ظلم شده و انتظار می‌رود مجموعه وزارت بهداشت کنترل دقیق تری داشته باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه