الگوی بیماری‌زایی و تغییرات ژنتیکی ویروس کرونا قابل پیش‌بینی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمید سوری با اشاره به سابقه بیش از دو سال اپیدمی کرونا در ایران و جهان گفت: بر این باور هستم هنوز تغییر اساسی که موجب شود تا ما رفتار عادی داشته باشیم پیش نیامده است. به همین دلیل جامعه همچنان ظرفیت پیک های بعدی را دارد.

وی با اظهار نگرانی از این روند گفت :اگر دستورالعمل های بهداشتی به خوبی رعایت نشوند و نظارت و پایش درستی انجام نشود؛ احتمال دارد پس از تعطیلات نوروزی "نیمه اول فصل بهار" با پیک هفتم کرونا مواجه شویم. پس نباید خوشبین باشیم، هنوز نمی‌توانیم مطمئن باشیم به پایان پیک ششم نزدیک می‌شویم، امیدواریم ظرف چند روز آینده این روند ادامه پیدا کند و شاهد افزایش موارد مرگ و بستری بیشتر نباشیم، نمی‌توانیم در موارد ابتلاء قضاوت قطعی داشته باشیم، ما عدد واقعی موارد ابتلا در کشور را نداریم چون بیماریابی فعال نداریم و فقط تعداد افرادی که به پزشک مراجعه می‌کنند و یا اینکه تست می‌دهند را مد نظر قرار می‌دهیم.

رئیس کارگروه بهداشت و پیشگیری قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به اینکه چکار کنیم تا با پیک هفتم مواجه نشویم گفت: برخی کارها به مدیریت اپیدمی مربوط است و بخشی توسط مردم باید انجام شود تا با پیک هفتم مواجه نشویم. مردم نباید دچار عادی انگاری شوند و تصور نکنند چون شدت اُمیکرون کمتر از دلتا است، اپیدمی پایان یافته است. چون سویه های گاما و بتا که پیش از دلتا در جامعه فراگیر شدند شدت کمتری داشتند ولی بیکباره با جهش این ویروس، سویه دلتا شیوع پیدا کرد که کُشندگی و وخامت بالایی داشت.

به گزارش فارس سوری در پایان به هوشمندی ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: نمی‌توان پیش‌بینی کرد شدت و روند واریانت‌های بعدی در کشورهای مختلف چگونه خواهند بود. وقتی واریانتی ایجاد می‌شود الزاما در تمام جهان شیوع زیاد ندارد مثل گاما که در کشور ما خودنمایی نکرد و بیشتر در کشورهای آمریکای جنوبی شیوع بالایی داشت.بنابراین الگوی بیماری‌زایی ویروس و تغییرات ساختار ژنتیکی آن قابل پیش‌بینی نیست و از طرف دیگر نظام مراقبت ژنومیک هم در کشور نداریم که واریانت‌های مختلف را جستجو کنیم. شاید سویه‌هایی در جمعیت ما باشند که از آن بی اطلاع هستیم. بنابراین نباید هرگز تصور کنیم که شرایط عادی شده و یا رو به عادی شدن است، مدیریت مناسب دستورالعمل های کرونایی ضروری است، همچنین رصد و پایش مناسب بیماران یکی از راهکارهای اصلی کنترل اپیدمی کرونا به ویژه سویه اُمیکرون است.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه